Kara dla Canal+ Polska za nieuczciwe praktyki sprzedażowe

Konsultanci wprowadzali klientów w błąd, będzie to kosztowało operatora ponad 46,5 mln zł.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kara dla Canal+, na białym tle dziewięć miniatur logo operatora z nazwami kilku kanałów kids, box office, sport itp.
Kiedy dzwoni tzw. konsultant, bądźmy czujni.

Jeśli jesteś abonentem Canal+ Polska, być może kiedyś otrzymałeś telefon od konsultanta, który zaproponował Ci bezpłatny prezent w postaci dodatkowego pakietu kanałów lub dekodera. Brzmi świetnie, ale okazało się, że to nie był prezent, a pułapka. Zamiast cieszyć się z darmowej usługi, podpisywałeś nową umowę na 24 miesiące, o czym nie byłeś właściwie poinformowany. A potem zaczynały się problemy z dodatkowymi opłatami i brakiem możliwości rezygnacji. Kara dla Canal+

UWAGA tak działają tzw. konsultanci, wielu operatorów

UOKiK przeanalizował kilkaset nagrań rozmów sprzedażowych i ustalił, że konsultanci Canal+ Polska używali różnych sztuczek, aby skusić klientów do podpisania nowej umowy. Na przykład:

  • Podawali się za przedstawicieli działu wyróżnień lub nagród i sugerowali, że kontaktują się z wyjątkowej okazji.

  • Informowali, że oferta jest ograniczona czasowo lub ilościowo i należy z niej skorzystać jak najszybciej.

  • Zawyżali ceny podobnych pakietów dla nowych abonentów, aby ich oferta wyglądała na korzystniejszą.

  • Nie mówili jasno, że rozmowa ma na celu zawarcie nowej umowy, a nie przyznanie prezentu.

  • Nie podawali wszystkich istotnych informacji o umowie, takich jak czas trwania, cena, możliwość odstąpienia czy kara za zerwanie.

Takie praktyki Canal+ Polska stosowała w latach 2018-2019, podczas telefonicznej akcji promocyjnej. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) otrzymał w tej sprawie ponad 1000 skarg od niezadowolonych konsumentów. Po przeprowadzeniu postępowania, UOKiK stwierdził, że Canal+ Polska naruszyła zbiorowe interesy konsumentów, ponieważ wprowadzała ich w błąd co do celu i skutków rozmowy telefonicznej, a także nie udzielała im pełnej i prawdziwej informacji o warunkach umowy.

Kara dla Canal+ Polska to 46,5 mln zł oraz zwrot pieniędzy klientom

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny uznał, że takie działania Canal+ Polska były nieuczciwe i niezgodne z prawem. – „Konsument powinien mieć zapewnioną transparentną i uczciwą obsługę ze strony przedsiębiorcy, pozwalającą mu na w pełni świadome zawarcie umowy. Konstruowanie skryptów rozmów sprzedażowych w taki sposób, by ukrywały realny cel rozmowy telefonicznej sprzedawcy z klientem oraz faktyczne koszty z jakimi wiąże się oferta, jest niedozwolone. Podkreślam, że wszystkie kluczowe elementy wpływające na decyzję konsumenta muszą być jawne i uczciwie przedstawione” – powiedział Chróstny.

W związku z tym, na Canal+ Polska nałożono karę w wysokości 46,56 mln zł, co stanowi 1,5% obrotu spółki w 2019 roku. To jedna z najwyższych kar, jakie UOKiK nałożył na przedsiębiorcę za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Ponadto, Canal+ Polska został również zobowiązany do zwrotu pieniędzy klientom, którzy podpisali umowę w ramach zakwestionowanej akcji promocyjnej. Spółka ma 30 dni na poinformowanie konsumentów o możliwości odstąpienia od umowy i uzyskania zwrotu opłat. Jeśli konsument zdecyduje się na kontynuowanie umowy, Canal+ Polska ma obniżyć jego abonament o 20%.

Będzie odwołanie Canal+ Polska, od decyzji UOKiK

Canal+ Polska nie przyjmuje do wiadomości zarzutów UOKiK i zapowiada odwołanie się do sądu. Spółka twierdzi, że jej działania były zgodne z prawem i że nie wprowadzała klientów w błąd. Spółka uważa również, że kara jest nieproporcjonalna i dyskryminująca w stosunku do innych operatorów. – „Nie zgadzamy się z decyzją UOKiK i zamierzamy się od niej odwołać. Uważamy, że nasza oferta była atrakcyjna i korzystna dla klientów, a warunki umowy były jasno przedstawione. Nie widzimy podstaw do nałożenia na nas tak wysokiej kary, która jest niesprawiedliwa i nieuzasadniona” – oświadczył przedstawiciel Canal+ Polska.

Pamiętajcie drodzy czytelnicy, że dzwoniący do Was „konsultant” ma tylko jedno zadanie: ZWIĘKSZYĆ SPRZEDAŻ I ZYSK FIRMY. Wasze dobro zupełnie go nie interesuje.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia