Bezrobocie w Polsce 2023, dobrze to już było

Bezrobocie w Polsce 2023, dobrze to już było? Dane z Głównego Urzędu Statystycznego GUS i Eurostatu, stopa bezrobocia najniższa po Malcie. PiS się postarał, co zrobi Tusk?

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Bezrobocie w Polsce 2023 - Urząd Pracy Legionowo ul. Generała Władysława Sikorskiego 11
Bezrobocie w Polsce 2023 - Urząd Pracy Legionowo ul. Generała Władysława Sikorskiego 11

Według wstępnych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, bezrobocie w Polsce i stopa rejestrowana w grudniu 2023 r. osiągnęła 5,1 proc. Był to pierwszy wzrost od lipca 2023 roku. W porównaniu do poprzedniego miesiąca stopa bezrobocia wzrosła o 0,1 pkt proc. W porównaniu do grudnia 2022 roku o 0,2 pkt proc.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w grudniu 2023 r. wyniosła 802 tys. osób. Było to o 2 tys. osób więcej niż w listopadzie 2023 r., a o 18 tys. osób mniej niż w grudniu 2022 r. W grudniu 2023 roku, najniższa stopa bezrobocia była w województwach: wielkopolskim (3,8%), mazowieckim (4,0%) i kujawsko-pomorskim (4,1%). Najwyższa stopa bezrobocia była w województwach: świętokrzyskim (7,7%), podlaskim (7,3%) i lubelskim (6,9%).

Wzrost stopy bezrobocia w grudniu 2023 r. był spowodowany przede wszystkim zakończeniem okresów wypowiedzeń dla pracowników, którzy zostali zwolnieni z pracy w związku z pandemią COVID-19. Ministerstwo podało że w miesiącach zimowych ze względu m.in. na koniec prac sezonowych obserwowany jest nieznaczny wzrost bezrobocia. Jest to zjawisko cykliczne i naturalne.

Bezrobocie w Polsce 2023 - Znak informacyjny Urząd Pracy
Bezrobocie w Polsce 2023 Urząd Pracy

Bezrobocie w Polsce 2023 – drugi wynik w Unii Europejskiej

Należy jednak zauważyć, że stopa bezrobocia w Polsce jest nadal jedną z najniższych w Unii Europejskiej. Średnia unijna wynosi (6,0 proc.) a średnia dla krajów strefy euro (6,5 proc.). Według danych Eurostatu, w grudniu 2023 r. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 2,8 proc. W tym czasie średnia dla UE wyniosła 6,7 proc. Polska jest na drugim miejscu po Malcie (2,5 proc.) pod względem najniższej stopy bezrobocia w Unii Europejskiej. Niskie bezrobocie w Polsce jest rezultatem dobrej koniunktury gospodarczej, która oparta o naszą rodzimą walutę dobrze poradziła sobie np. z wybuchem wojny na Ukrainie. W 2023 roku polska gospodarka wzrosła o 5,5%, praktycznie bez pomocy z Unii Europejskiej. Co niektórym lewackim politykom nie udało się polski zagłodzić. Rosła produkcja przemysłowa, handel i budownictwo jak również inwestycje zagraniczne.

Dane z Głównego Urzędu Statystycznego za cały 2023 rok zostaną opublikowane 31 stycznia dlatego trzeba poczekać. Dowiemy się wtedy o stopie bezrobocia, jak i liczbie zatrudnionych oraz średnim wynagrodzeniu.

Szukasz pracy skorzystaj z usług Praca.gov.pl lub np. Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Warszawa to także Wy! 

Poznaj swoje miasto, za naszym pośrednictwem.

Miasto moje a w nim, kalendarz warszawski na tydzień 4-10.01.2024

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org . I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

Brak postów do wyświetlenia