Jak Chiny złamały Airdrop

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Złamanie Airdrop przez chińską firmę
Smartfony Apple

Airdrop to funkcja, która pozwala na szybkie i łatwe udostępnianie plików między urządzeniami Apple, takimi jak iPhone, iPad czy Mac. Jest to wygodne rozwiązanie, gdy chcemy przesłać zdjęcie, dokument czy link do znajomego lub współpracownika. Jednak ta funkcja ma swoje wady – nie jest w pełni bezpieczna i ktoś może jej użyć do inwigilacji lub nękania.

Naruszyły prywatność użytkowników Apple

Airdrop wykorzystuje technologię Bluetooth i Wi-Fi do nawiązania połączenia między dwoma urządzeniami Apple. Aby skorzystać z Airdrop, wystarczy włączyć Bluetooth i Wi-Fi na obu urządzeniach, a następnie wybrać plik, który chcemy udostępnić. Na ekranie pojawi się lista dostępnych odbiorców, do których możemy wysłać plik. Możemy wybrać, czy chcemy udostępniać pliki tylko osobom, które mamy w kontaktach, czy też wszystkim w zasięgu. Airdrop ma jednak ograniczenie – operacja musi być przeprowadzona na krótkim dystansie, zwykle nie większym niż 10 metrów.

W 2023 roku chińska firma Wangshendongjian złamała szyfrowanie Airdrop. Zidentyfikowała nadawców plików na prośbę władz. Śledztwo dotyczyło “uciążliwych wiadomości” wysyłanych do pasażerów komunikacji. Firma odczytała numery telefonów i adresy e-mail nadawców.

Firma Wangshendongjian Technology twierdzi, że jej działanie miało na celu “zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się nieodpowiednich uwag i potencjalnemu negatywnemu wpływowi, jaki mogły one wywołać”. Nie wiadomo jednak, jakie były te “nieodpowiednie uwagi” i kto je wysyłał. Niektóre media spekulują, że mogły to być wiadomości krytykujące chiński rząd lub zachęcające do udziału w protestach. Airdrop był bowiem wcześniej wykorzystywany przez aktywistów i dysydentów do komunikacji i organizacji manifestacji. Na przykład, w październiku 2023 roku, podczas wizyty chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Hongkongu, niektórzy mieszkańcy wysyłali sobie przez Airdrop ulotki z hasłami “Wolność dla Hongkongu” czy “Xi, odejdź”.

Jakie są konsekwencje złamania Airdrop?

Złamanie Airdrop przez chińską firmę oznacza, że prywatność i bezpieczeństwo użytkowników Apple zostały naruszone. Nie wiadomo, jakie dane zostały przechwycone, ani co z nimi zrobiono. Nie wiadomo też, czy firma Wangshendongjian Technology działała samodzielnie, czy też współpracowała z innymi podmiotami, takimi jak chiński rząd, służby specjalne czy hakerzy. Możliwe jest, że firma sprzedała lub ujawniła dane osobowe nadawców plików, co mogło narazić ich na represje, szantaż czy kradzież tożsamości.

Złamanie Airdrop przez chińską firmę pokazuje też, że funkcja ta nie jest tak bezpieczna, jak mogłoby się wydawać. Choć Apple twierdzi, że Airdrop jest zabezpieczony za pomocą szyfrowania końcówkowego, które zapewnia, że tylko nadawca i odbiorca mogą odczytać plik, to okazuje się, że istnieją sposoby na obejście tego zabezpieczenia. Nie wiadomo, czy Apple jest świadome tego problemu i czy podjęło jakieś kroki, aby go rozwiązać. W listopadzie 2022 roku Apple wprowadziło ograniczenie, które pozwala na udostępnianie Airdrop tylko osobom, które mamy w kontaktach, ale nie zablokowało go całkowicie. Nie wiadomo też, czy to ograniczenie jest skuteczne i czy nie można go łatwo obejść.

Jak chronić się przed złamaniem Airdrop?

Aby zminimalizować ryzyko złamania Airdrop i naruszenia prywatności, użytkownicy Apple powinni podjąć kilka środków ostrożności. Po pierwsze, należy wyłączyć Bluetooth i Wi-Fi, gdy nie są potrzebne, lub ustawić tryb samolotowy. Po drugie, należy ograniczyć udostępnianie Airdrop tylko do osób, które znamy i mamy w kontaktach. Poza tym, należy unikać wysyłania przez Airdrop poufnych lub wrażliwych danych, takich jak hasła, dane osobowe, zdjęcia, dokumenty czy wiadomości. Po czwarte, należy być świadomym, że Airdrop może być wykorzystany do nękania lub inwigilacji, i zgłaszać takie przypadki odpowiednim służbom. Po piąte, należy śledzić aktualizacje i komunikaty od Apple, które mogą dotyczyć bezpieczeństwa Airdrop i innych funkcji.

Airdrop to przydatna i popularna funkcja, która ułatwia udostępnianie plików między urządzeniami Apple. Jednak nie jest ona wolna od wad i zagrożeń. Złamanie Airdrop przez chińską firmę technologiczną pokazało, że prywatność i bezpieczeństwo użytkowników Apple mogą być łatwo naruszone. Dlatego użytkownicy Apple powinni być ostrożni i świadomi, jak korzystać z Airdrop i jak się przed nim chronić.

Przeczytaj także: Sztuczna inteligencja (AI) wie jak obniżyć zużycie litu

Ciekawe wideo: AirDrop – Jak działa?!

Brak postów do wyświetlenia