Czy Prezydent Andrzej Duda zostanie oskarżony za wpuszczenie zbiegów?

W Pałacu Prezydenckim mogą przebywać tylko osoby, które nie są poszukiwane przez wymiar sprawiedliwości. Sprawdź, dlaczego gościnność prezydenta Andrzeja Dudy nie była legalna.

220

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

wpuszczenie zbiegów przez Prezydenta
wpuszczenie zbiegów przez Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda ma prawo do gościnności, czyli prawa do zaproszenia osób do Pałacu Prezydenckiego. Jednak prawo to nie jest bezgraniczne. Prezydent nie może zaprosić do Pałacu Prezydenckiego osób, które są poszukiwane przez organy ścigania.

Wpuszczenie zbiegów do Pałacu Prezydenckiego to przestępstwo, kto za to odpowie?

W przypadku Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którzy są skazani prawomocnie za przestępstwo, istnieje uzasadnione podejrzenie, że są oni poszukiwani przez organy ścigania. W związku z tym, Prezydent Duda nie powinien ich wpuścić do Pałacu Prezydenckiego.

Oczywiście, Prezydent Duda mógłby argumentować, że Kamiński i Wąsik nie byli poszukiwani przez organy ścigania. Bo w momencie, gdy ich wpuścił do Pałacu Prezydenckiego nie byli. Jednak, biorąc pod uwagę fakt, że wyrok skazujący w ich sprawie był już prawomocny, to takie argumenty są mało przekonujące.

W związku z powyższym, można stwierdzić, że Prezydent Duda wpuścił do Pałacu Prezydenckiego Kamińskiego i Wąsika w sposób nielegalny.

Jakie skutki prawne wpuszczenia zbiegów?

Za wpuszczenie do Pałacu Prezydenckiego osób, które są poszukiwane przez organy ścigania, Prezydent Duda może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Zgodnie z art. 239 § 1 Kodeksu karnego, kto utrudnia lub udaremnia ściganie przestępstwa, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Oczywiście, to, czy Prezydent Duda zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej, zależy od decyzji prokuratury. Prokuratura musi ocenić, czy wpuszczenie Kamińskiego i Wąsika do Pałacu Prezydenckiego faktycznie utrudniło lub udaremniło ściganie przestępstwa.

Jeśli prokuratura uzna, że Prezydent Duda popełnił przestępstwo, to może wystąpić do sądu z aktem oskarżenia. Sąd, po rozpatrzeniu sprawy, może wydać wyrok skazujący Prezydenta Dudy na karę pozbawienia wolności. Oprócz odpowiedzialności karnej, Prezydent Duda może również zostać pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Zgodnie z art. 101 § 1 ustawy o urzędzie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej może być odwołany z urzędu przez Sejm z powodu naruszenia Konstytucji lub ustawy.

W przypadku wpuszczenia Kamińskiego i Wąsika do Pałacu Prezydenckiego, Sejm może uznać, że Prezydent Duda dopuścił się naruszenia Konstytucji lub ustawy. W takim przypadku, Sejm może podjąć uchwałę o odwołaniu Prezydenta Dudy z urzędu.

Oczywiście, to, czy Sejm odwoła Prezydenta Dudy, zależy od decyzji posłów.

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia