LNG z Rosji trafia w znacznych ilościach do Belgii

Belgijska agencja prasowa Belga donosi, że 51% skroplonego gazu ziemnego (LNG) importowanego przez Zeebrugge w pierwszych 11 miesiącach 2023 pochodziło z Rosji. Sprawdź, jak Niemcy wykorzystują te surowce i jakie są konsekwencje tego handlu.

196

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

LNG z Rosji dla Europy
LNG z Rosji dla Europy

W pierwszych 11 miesiącach 2023 r. 51 procent skroplonego gazu ziemnego (LNG) przybywającego gazowcami do Zeebrugge pochodziło z Rosji – podała belgijska agencja prasowa Belga.

LNG z Rosji przeładowywane w Belgii trafia do Niemiec jako gaz z Belgii?

Według danych operatora sieci gazowniczej Fluxys, w 2023 r. Belgia wyeksportowała do Niemiec 212 TWh gazu ziemnego, w tym 100 TWh LNG. Oznacza to, że około 47% rosyjskiego LNG importowanego do Belgii zostało przetransportowane do Niemiec. Jest to znaczna ilość gazu, która stanowi około 5% całkowitego importu gazu ziemnego przez Niemcy. Niemcy są największym importerem gazu ziemnego w Europie, a rosyjski gaz stanowi około 35% ich całkowitego importu.

Import rosyjskiego gazu ziemnego przez Niemcy jest kontrowersyjny. Niemcy są krytykowane za to, że nadal importują rosyjski gaz, pomimo wojny na Ukrainie. Niemcy tłumaczą, że potrzebują rosyjskiego gazu, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne. Obecnie nie ma planów zakazu eksportu rosyjskiego LNG z Belgii do Niemiec. Jednak, jeśli Europa zdecyduje się na wprowadzenie całkowitego embarga na import rosyjskiego gazu, to eksport rosyjskiego LNG z Belgii do Niemiec również zostanie zakazany. Kupując rosyjski gaz pomagają Rosji w wojnie przeciwko ukrainie. Jednocześnie wspierają Ukrainę militarnie i finansowo – PARANOJA?!

Ilości rosyjskiego LNG przeładowywanego w Belgii nie maleją, o co chodzi?

Według operatora sieci gazowniczej Fluxys, Belgia zaimportowała w zeszłym roku łącznie 120 terawatogodzin (TWh) LNG. 29 procent pochodziło z Kataru, a 15 procent z USA. Znaczna część rosyjskiego LNG przybywającego do Zeebrugge jest przeznaczona do przeładunku i natychmiast wypływa statkiem do innych miejsc przeznaczenia.

Z danych Fluxys wynika także, że w zeszłym roku Belgia wyeksportowała do innych krajów ponad dwukrotnie więcej gazu niż zużyła (357 TWh). Głównym odbiorca są Niemcy (212 TWh). Całkowite zużycie gazu spadło w ubiegłym roku do 152,1 TWh, najniższego poziomu od 1997 r.

W sierpniu organizacja pozarządowa Global Witness ujawniła, że Europa zaimportowała więcej LNG w 2023 r. w porównaniu z 2022 r., a Belgia jest trzecim co do wielkości nabywcą w UE. W październiku około 20 organizacji ukraińskich i belgijskich protestowało w Brukseli, wzywając do wprowadzenia europejskiego zakazu przeładunku rosyjskiego LNG.

informacja za Portalem Morskim

 

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef
Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu
i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia
jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona
przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia