Zawał serca częściej występuje zimą

Najczęstszym sygnałem ostrzegawczym jest ból, ucisk lub pieczenie w klatce piersiowej.

237

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zawał serca - na białym tle mężczyzna trzyma się spazmatycznie za okolice serca, obok ilustracja serca z wykresem EKG

Zima to trudny czas dla naszego organizmu, zwłaszcza dla serca. Niskie temperatury mogą prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia osób z chorobami krążenia, a nawet do zawału serca. Oto kilka wskazówek, jak dbać o serce w sezonie zimowym i unikać niebezpiecznych sytuacji. Zawały serca

Ryzyka wystąpienia zawału serca

Serce jest narażone na wiele czynników ryzyka, które mogą wpływać na jego prawidłowe funkcjonowanie. Niektóre z nich są związane z naszym trybem życia, takie jak niezdrowa dieta, palenie papierosów, nadwaga czy brak aktywności fizycznej. Inne są zależne od warunków zewnętrznych, takich jak stres, zanieczyszczenie powietrza czy właśnie temperatura otoczenia.

Okazuje się, że zimno ma negatywny wpływ na pracę serca i może być przyczyną wielu poważnych problemów zdrowotnych. Już w latach 30. ubiegłego stulecia naukowcy zauważyli, że spadek temperatury wiąże się ze wzrostem śmiertelności z powodu zawału serca. Współczesne badania potwierdzają tę teorię i wskazują na mechanizmy, które stoją za tym zjawiskiem.

Wpływ zimna na pracę serca

Dr hab. Adam Janas, kardiolog Grupy American Heart of Poland, wyjaśnia, że zimno wpływa na wiele aspektów pracy serca i układu krwionośnego. “W miesiącach zimowych dochodzi do wzrostu wydzielania hormonów, takich jak aldosteron czy katecholaminy, co skutkuje wzrostem wartości ciśnienia tętniczego. Ponadto zmienia się zdolność agregacji płytek krwi i aktywacji czynników krzepnięcia, będących jedną z przyczyn zatorów tętniczych” – mówi.

Zimno powoduje także zwężenie naczyń krwionośnych, co ogranicza dopływ tlenu do serca i innych narządów. U osób z chorobą niedokrwienną serca może to prowadzić do nasilenia bólu w klatce piersiowej, a nawet do zawału serca. Zimno może również zaburzać pracę tarczycy, co ma wpływ na funkcję serca i może pogarszać objawy niewydolności serca.

Jak nie dopuścić do zawału serca

Osoby z chorobami serca powinny być szczególnie ostrożne w sezonie zimowym i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Pacjenci z rozpoznaną chorobą serca powinni unikać przebywania w ekstremalnie niskich temperaturach i ubierać się odpowiednio do pogody. Powinni również regularnie przyjmować leki przeciwnadciśnieniowe, przeciwzakrzepowe i przeciwdławicowe, a także kontrolować poziom cholesterolu i cukru we krwi. Ważne jest także, aby nie zapominać o zdrowej diecie, bogatej w warzywa, owoce, ryby i oleje roślinne, a ubogiej w tłuszcze zwierzęce, sól i cukier. Należy również ograniczyć spożycie alkoholu i unikać palenia tytoniu.

Nie od dzisiaj wiadomo, że ruch jest niezbędny dla poprawy krążenia i kondycji serca, pamiętać należy aby go dostosować do swoich możliwości i warunków pogodowych. Najlepsza jest aktywność umiarkowana: spacer, jazda na rowerze, pływanie czy joga, wykluczyć należy ćwiczenia intensywne, które obciążają serce i zwiększają ryzyko zawału.

Czy to już zawał serca?

Każdy, kto odczuwa niepokojące objawy ze strony serca, powinien jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Najczęstszym sygnałem ostrzegawczym jest ból, ucisk lub pieczenie w klatce piersiowej, który może promieniować do ramienia, szyi, żuchwy lub pleców. Może on wystąpić podczas wysiłku, stresu lub zimna, a także w spoczynku. Inne objawy, które mogą świadczyć o problemach z sercem, to duszność, kołatanie serca, zawroty głowy, omdlenia, obrzęki nóg, sinienie ust lub palców. W takich sytuacjach należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza lub wezwać pogotowie ratunkowe.

Jeśli będziemy dbać o swoje zdrowie, unikać czynników ryzyka i stosować się do zaleceń lekarza, możemy cieszyć się zimą bez obaw.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia