Dalszy rozwój energetyki wiatrowej w UE

Rozwój energetyki wiatrowej w UE w 2023 roku osiągnął rekordowe 17 GW. Czy UE Wykona kroki, aby osiągnąć 40% udział OZE w energii w 2030 roku. Europejska Karta Wiatru Ci w tym pomoże.

191

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

morska farma wiatrowa Baltica - instalacja turbin wiatrowych Baltica i przyłącze dla farmy wiatrowej
przyłącze dla farmy wiatrowej

Co dalej może się stać z energetyką wiatrową w UE? W 2023 roku przyrost mocy wiatrowej w UE wyniósł 17 GW, co jest rekordowym wynikiem w historii. Jednakże, jak podkreśla WindEurope, aby osiągnąć cele klimatyczne i zakładany poziom bezpieczeństwa energetycznego, tempo przyrostu powinno być na poziomie 30 GW rocznie.

Jaka rola Polski?

Aby to osiągnąć, konieczne jest wdrożenie działań, przewidzianych w unijnym pakiecie regulacji dla wiatru, oraz Europejskiej Karcie Wiatru. Pakiet ten zakłada m.in.:

  • zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w ogólnym zużyciu energii do 40 proc. w 2030 roku;
  • ułatwienie procesu uzyskiwania pozwoleń na budowę farm wiatrowych;
  • wprowadzenie systemów wsparcia dla rozwoju energetyki wiatrowej.

Europejska Karta Wiatru to natomiast porozumienie rządów 26 z 27 państw członkowskich UE, w tym Polski. Rządów które zobowiązuje je do osiągnięcia wspólnych celów w zakresie rozwoju energetyki wiatrowej.

Jeśli państwa członkowskie UE zrealizują swoje zobowiązania, to w ciągu najbliższych kilku lat możemy spodziewać się dalszego wzrostu mocy wiatrowej na kontynencie. W 2024 roku przyrost mocy może wynieść nawet 20 GW, a w kolejnych latach może sięgnąć nawet 30 GW.

Rozwój energetyki wiatrowej to zahamowanie emisji CO2

Ważnym czynnikiem, który może wpłynąć na rozwój energetyki wiatrowej w UE, jest rosnący koszt energii elektrycznej wytwarzanej z paliw kopalnych. W ostatnich miesiącach ceny gazu i ropy naftowej osiągnęły rekordowe poziomy, co skłania rządy i przedsiębiorstwa do poszukiwania alternatywnych źródeł energii. Energetyka wiatrowa jest w tym względzie bardzo atrakcyjna, ponieważ jest to źródło energii odnawialne, bezemisyjne i stosunkowo tanie w eksploatacji.

Innym czynnikiem, który może sprzyjać rozwojowi energetyki wiatrowej, jest postęp technologiczny. Turbiny wiatrowe stają się coraz wydajniejsze i tańsze w produkcji. To sprawia, że inwestycje w energetykę wiatrową są coraz bardziej opłacalne.

Ogólnie rzecz biorąc, perspektywy rozwoju energetyki wiatrowej w UE są bardzo dobre. Jeśli państwa członkowskie UE zrealizują swoje zobowiązania, to w ciągu najbliższych kilku lat wiatraki mogą stać się głównym źródłem energii elektrycznej na kontynencie.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia