„Pegasus w Polskim Sejmie: Debaty, Uchwały i Tworzenie Komisji Śledczej”

Afera Pegasusa może mieć ogromny wpływ na polską politykę, czas pokaże czy okaże się polską Watergate? Porównania wcale nie muszą być przesadzone.

189

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Pegasus - można wszystkoczy są granice?

Dziś rano Sejm zatwierdził utworzenie komisji, której zakres prac obejmuje okres od 16 listopada 2015 r. do 20 listopada 2023 r. Odrzucono poprawkę PiS, która proponowała rozszerzenie tego okresu na lata od 2007 r. Niektórzy twierdzą, że afera Pegasusa to polska Watergate. Wśród kandydatów na jej członków znaleźli się przedstawiciele różnych ugrupowań: Joanna Kluzik-Rostkowska, Witold Zembaczyński i Marcin Bosacki z KO, Magdalena Sroka z PSL, Paweł Śliz z Polski 2050, Tomasz Trela z Lewicy i Przemysław Wipler z Konfederacji. Członków komisji ma wybrać Sejm w czwartek. Trwają ustalenia w PiS dotyczące kandydatów na członków komisji. Poczytaj więcej o Pegasus w Polskim Sejmie: Debaty, Uchwały i Tworzenie Komisji Śledczej.

Pegasus w Polskim Sejmie: Debaty, Uchwały i Tworzenie Komisji Śledczej

Wtorkowe posiedzenie Sejmu obejmowało sprawozdanie Komisji Ustawodawczej na temat projektu uchwały dotyczącej powołania komisji śledczej ds. Pegasusa. Obserwatorzy życia politycznego w Polsce uważają, że ta sprawa może stać się jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą komisją śledczą tej kadencji. Polscy politycy i komentatorzy porównują ją do amerykańskiej „afery Watergate”.

Porównanie do afery Watergate

Sprawozdawca projektu Marcin Bosacki z KO użył takiej właśnie analogii, sugerując, że inwigilacja Pegasusem przypomina sytuację w Stanach Zjednoczonych z lat 70., gdzie nielegalna inwigilacja doprowadziła do upadku prezydenta Nixona. Ponadto, kontynuował „Pegasus stworzono po to, aby ścigać ciężkich przestępców, zwłaszcza terrorystów. Tymczasem w Polsce został użyty przeciw opozycji politycznej”
Paweł Śliz (Polska 2050-Trzecia Droga) zwracał uwagę na fakt, że używanie Pegasusa do inwigilacji politycznej podważyło zaufanie obywateli do państwa, a nielegalna inwigilacja może prowadzić do nadużyć. „Wykorzystywanie Pegasusa – mówił w swoim wystąpieniu, podważyło zaufanie obywateli do państwa. Ten system powinno się stosować do zwalczania najcięższej przestępczości i zagrożeń dla bezpieczeństwa kraju.” Rozszerzenie okresu do roku 207 postulował Michał Wójcik (PiS): „Będzie to jedna, jeżeli powstanie, z najważniejszych komisji śledczych w historii polskiego parlamentaryzmu. Obywatele mają prawo wiedzieć, kto w tym wszystkim kłamie i kto manipuluje.”

Upadł rząd PiS, upadną wasze tajemnice

Magdalena Sroka (PSL-TD) przekonywała: „Upadł rząd PiS-u, upadną wasze tajemnice. Pegasus może modyfikować dane i instalować pliki na telefonie bez wiedzy jego użytkownika.” Posła Michała Wawera (Konfederacja):niepokoiła możliwość, że podobne informacje trafią do izraelskiego wywiadu „Co być może najgorsze, informacje pozyskane w ramach tych nielegalnych podsłuchów nie pozostały tylko w krajowych rękach, ale prawdopodobnie trafiały prosto do rąk izraelskiej firmy i izraelskiego wywiadu.” Listę osób przesłuchanych przez komisję zdaniem Tomasza Treli (Lewica) otworzą skazani niedawno posłowie Wąsik i Kamiński. „Przebywający w więzieniu Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostaną wezwani przed komisję. Ponadto będą musieli powiedzieć pod przysięgą, jaką role odgrywali w tym systemie podsłuchowym.” Na zakończenie Marek Jakubiak (Kukiz’15): „Kukiz’15 zgłosiło swojego kandydata. Bardzo byśmy chcieli, żebyśmy brali w tym udział. Faktycznie takie urządzenia mogą być wykorzystywane przeciwko obywatelom w sprawach nie dotyczących bezpieczeństwa polskiego.”

Pegasus
Pegasus czy komisja znajdzie winnych

Podsumowując opozycja oskarżała rząd PiS o wykorzystanie Pegasusa do celów politycznych, inwigilację przeciwników, w tym szefa sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej, Krzysztofa Brejzy, oraz naruszenie prywatności obywateli. Zarzuty te mają podważyć legalność i zgodność z demokratycznymi zasadami działań rządu.

Przypomnijmy, sejmowa komisja śledcza ma za zadanie zbadanie legalności, prawidłowości i celowości działań operacyjno-rozpoznawczych, w tym używania oprogramowania Pegasus, przez różne organy państwowe od listopada 2015 roku do listopada 2023 roku. Projekt uchwały wskazuje, że komisja ma ocenić legalność zakupu Pegasusa, a także ustalić, kto był odpowiedzialny za ten zakup. Ponadto, komisja ma badać legalność działań inwigilacyjnych przy użyciu tego narzędzia. Określi też liczbę przypadków, osób odpowiedzialnych i osób, przeciwko którym skierowane były te działania.

Jak telefon staje się narzędziem śledczym?

Sprawa Pegasusa dotyczy zakupu nowoczesnego systemu inwigilacji, który miał służyć polskim służbom. Miały go stosować przeciwko groźnym przestępcom. Jednakże, badania przeprowadzone przez Citizen Lab wskazały na inwigilację polityczną, obejmującą m.in. senatora Krzysztofa Brejzę, Romana Giertycha czy prokurator Ewę Wrzosek. Warto zaznaczyć, że sprawą zainteresowani są także przedstawiciele Parlamentu Europejskiego. Uznali, że nadużycia Pegasusa w Polsce powinny być rozumiane w kontekście kryzysu praworządności. Ponadto dodali, że inwigilacja w kraju znacznie się rozszerzyła w ciągu ostatnich lat.

Powyższe działania wzbudziły porównania do amerykańskiej „afery Watergate”. Miała ona ogromne konsekwencje dla Stanów Zjednoczonych, w tym ustąpienie prezydenta Richarda Nixona. Czy sprawa Pegasusa w Polsce będzie miała równie doniosłe skutki dla polskiego życia politycznego? to pozostaje bez odpowiedzi… przynajmniej na razie. postępowań.

Afera Watergate – czym była?

Afera Watergate była poważnym skandalem politycznym w Stanach Zjednoczonych. Dotyczył administracji prezydenta Richarda Nixona w latach 1972-1974 i doprowadził do rezygnacji Nixona. Była to kulminacja serii wydarzeń. Rozpoczęły się one w czerwcu 1972 roku włamaniem do siedziby Narodowego Komitetu Demokratycznego (DNC) w kompleksie biurowym Watergate w Waszyngtonie. Ostatecznie doprowadziły do odkrycia rozpowszechnionego wzoru nielegalnej działalności przez administrację Nixona.

Skandal rozpoczął się 17 czerwca 1972 roku, kiedy pięciu włamywaczy zostało aresztowanych za włamanie do siedziby DNC. Włamywacze zostali później powiązani z Komitetem ds. Reelekcji Prezydenta (CRP), komitetem wyborczym Nixona. Śledczy wykryli, że administracja Nixona tuszowała sprawę. Zapłaciła włamywaczom pieniądze za milczenie i próbowała utrudnić śledztwo.
W lipcu 1973 roku senacki komitet Watergate rozpoczął transmitowane w telewizji przesłuchania w sprawie skandalu. Przesłuchania były dużym wydarzeniem medialnym i ujawniły skalę nadużyć administracji Prezydenta USA. W odpowiedzi na przesłuchania Nixon nakazał utworzenie Specjalnej Jednostki Śledczej Białego Domu (WSIU), znanej również jako „Plumbers”. Zostali zobowiązani do zatrzymania przecieków informacji do prasy i zbadania innych zarzutów o nadużyciach administracji.

Co pogrążyło Richarda Nixona?

W październiku 1973 roku doradca Białego Domu John Dean zeznawał przed senackim komitetem Watergate. Twierdził, że Nixon był zaangażowany w tuszowanie sprawy. To zeznanie doprowadziło do żądania Kongresu od Richarda Nixona ujawnienia nagrań rozmów w Gabinecie Owalnym. Nixon odmówił ujawnienia nagrań. Twierdził, że chroni je immunitetem wykonawczym. Jednak w lipcu 1974 roku Sąd Najwyższy orzekł, że Prezydent USA musi przekazać nagrania Kongresowi. Nagrania ujawniły, że od początku był on świadomy włamania do Watergate i tuszowania sprawy. Ten dowód doprowadził do tego, że komisja ds. sprawiedliwości Izby Reprezentantów zagłosowała za trzema artykułami impeachmentu.

Afera Watergate

8 sierpnia 1974 roku Nixon ogłosił, że zrezygnuje z prezydentury z dniem następnym. Był to pierwszy i jedyny prezydent Stanów Zjednoczonych, który zrezygnował ze stanowiska. Afera Watergate miała głęboki wpływ na amerykańską politykę. Doprowadziła do utraty zaufania do rządu, ponadto też do spadku zaufania publicznego do instytucji politycznych.
Afera doprowadziła również do zmian w prawie, w tym do uchwalenia ustawy o etyce w rządzie z 1978 roku. Afera Watergate pozostaje jednym z najważniejszych skandali politycznych w historii Stanów Zjednoczonych. Jest to przypomnienie o znaczeniu odpowiedzialności i przejrzystości w rządzie.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Ponadto posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia