Najatrakcyjniejsze wodospady na świecie

Najatrakcyjniejsze wodospady na świecie

232

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Najatrakcyjniejsze wodospady na świecie
Najatrakcyjniejsze wodospady na świecie

Najatrakcyjniejsze wodospady na świecie. Wodospady znajdują się w ścisłej czołówce na świecie jeśli chodzi o najchętniej odwiedzane cuda natury przez turystów. Najbardziej znanym jest wodospad Niagara jednak istnieje też wiele innych. Co roku przeróżne z wodospadów odwiedzają miliony ludzi, które występują niemal w każdym zakątku naszej planety. W związku z tym chciałbym państwu przedstawić najatrakcyjniejsze z nich.

Najatrakcyjniejsze wodospady na świecie – Angel falls w Wenezueli.

Angel Falls, znany również jako Salto Ángel, to najwyższy na świecie nieprzerwany wodospad o wysokości 979 metrów (3212 stóp). Znajduje się na terenie Parku Narodowego Canaima w Wenezueli, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wodospady zostały nazwane na cześć amerykańskiego lotnika Jimmiego Angela, który po raz pierwszy przeleciał nad nimi w 1935 roku. Rdzenni mieszkańcy Pemon nazywają je Kerepakupai Merú, co oznacza „wodospad najgłębszego miejsca”. Angel Falls to popularne miejsce turystyczne i można je zobaczyć na wiele sposobów. Najczęstszym sposobem jest skorzystanie z wycieczki helikopterem, podczas której zobaczysz wodospady z lotu ptaka. Można także wybrać się na wycieczkę do podnóża wodospadu, ale jest to wymagająca wędrówka, której powinni podejmować się wyłącznie doświadczeni wędrowcy. Najlepszy czas na zobaczenie wodospadu Angel Falls to pora deszczowa, która trwa od maja do listopada. W tym czasie wodospady osiągają pełną moc, a las deszczowy jest bujny i zielony.

Najatrakcyjniejsze wodospady na świecie – Tugela w RPA


Wodospad Tugela jest najwyższym wodospadem Afryki i drugim co do wysokości wodospadem na świecie. Znajduje się w Republice Południowej Afryki, w Górach Smoczych, w prowincji KwaZulu-Natal. Jego wysokość wynosi 948 metrów, a szerokość w najszerszym miejscu 15 metrów. Wodospad składa się z pięciu kaskad. Pierwsza kaskada, o wysokości 182 metrów, nazywana jest „The Main Falls”. Druga kaskada, o wysokości 411 metrów, nazywana jest „The Second Falls”. Pozostałe trzy kaskady są mniejsze i mają wysokość od 342 do 518 metrów. Wodospad Tugela jest popularnym miejscem turystycznym. Można go podziwiać z punktów widokowych znajdujących się na górze Sentinel, na dnie wąwozu Tugela lub z helikoptera. Najlepszym czasem na zwiedzanie wodospadu Tugela jest okres od maja do listopada, kiedy to spadają największe opady deszczu i wodospad jest w pełnym rozkwicie.

Najatrakcyjniejsze wodospady na świecie – Cataratas las Tres Hermanas


Las Cataratas las Tres Hermanas, czyli Wodospady Trzy Siostry, są trzecim co do wysokości wodospadem na świecie, z wysokością 914 metrów. Znajdują się w Peru, w regionie Junín, na terenie Parku Narodowego Otishi. Wodospady powstają z rzeki Cutivireni, która płynie przez Andy. Składają się z trzech kaskad, z których każda ma inną nazwę:

 • Primera Catarata (Pierwsza Kaskada) – o wysokości 255 metrów
 • Segunda Catarata (Druga Kaskada) – o wysokości 400 metrów
 • Tercera Catarata (Trzecia Kaskada) – o wysokości 259 metrów

Wodospady są otoczone przez tropikalny las deszczowy, który jest domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Dojazd do wodospadów jest trudny i wymaga wynajęcia helikoptera lub zorganizowania wyprawy z przewodnikiem. Najlepszym czasem na zwiedzanie wodospadów jest okres od maja do listopada, kiedy to spadają największe opady deszczu i wodospady są w pełni rozwinięte.

Najatrakcyjniejsze wodospady na świecie – Olo’upena w USA


Wodospad Olo’upena jest najwyższym wodospadem w Stanach Zjednoczonych, a czwartym najwyższym wodospadem na świecie. Znajduje się na wyspie Moloka’i na Hawajach. Jego wysokość wynosi 900 metrów, a szerokość w najszerszym miejscu około 15 metrów. Wodospad powstaje z rzeki Waihe’e, która płynie przez góry Koolau. Spływa po pionowej ścianie klifu, tworząc kaskadę o niesamowitym widoku. Wodospad Olo’upena jest trudno dostępny. Można go podziwiać jedynie z lotu ptaka lub z punktów widokowych znajdujących się w pobliżu. Najlepszym czasem na zwiedzanie wodospadu Olo’upena jest okres od maja do listopada, kiedy to spadają największe opady deszczu i wodospad jest w pełni rozwinięty.

Oto kilka ciekawostek o wodospadzie Olo’upena:

 • Wodospad został nazwany na cześć hawajskiego słowa „oloupena”, które oznacza „złamaną skałę”.
 • Wodospad został odkryty przez Europejczyków w 1778 roku przez Jamesa Cooka.
 • Wodospad jest uważany za święte miejsce przez rdzennych mieszkańców Hawajów.

Najatrakcyjniejsze wodospady na świecie – Wodospady Browne’a w Nowej Zelandii


Wodospady Browne’a są najwyższymi wodospadami w Nowej Zelandii i piątymi najwyższymi na świecie. Znajdują się w Fiordlandzie, na Południowym Wyspie. Ich wysokość wynosi 836 metrów, a szerokość w najszerszym miejscu około 100 metrów. Wodospady powstają z rzeki Browne’a, która płynie przez góry Darran. Spływają po pionowej ścianie klifu, tworząc kaskadę o niesamowitym widoku. Wodospady Browne’a są trudno dostępne. Można je podziwiać jedynie z lotu ptaka lub z punktów widokowych znajdujących się w pobliżu. Najlepszym czasem na zwiedzanie wodospadów Browne’a jest okres od maja do listopada, kiedy to spadają największe opady deszczu i wodospady są w pełni rozwinięte.

Oto kilka ciekawostek o wodospadach Browne’a:

 • Wodospady odkryto w 1879 roku przez Jamesa Hectora, pierwszego profesora geologii na Uniwersytecie Otago.
 • Wodospady nazwano na cześć Alexandra Browne’a, który był pierwszym europejskim odkrywcą doliny Browne’a.
 • Wodospady uważa się za jedno z najpiękniejszych miejsc w Nowej Zelandii.

Najatrakcyjniejsze wodospady na świecie – Wodospad Kaieteura w Gujanie


Wodospad Kaieteura jest najwyższym jednostopniowym wodospadem na świecie. Znajduje się w Gujanie, na rzece Potaro, w Parku Narodowym Kaieteur. Jego wysokość wynosi 226 metrów, a szerokość w najszerszym miejscu około 105 metrów. Wodospad powstaje w wyniku spływu rzeki Potaro po krawędzi płaskowyżu Pakaraima. Spływająca woda tworzy mętną chmurę, która unosi się w powietrzu. Wodospad Kaieteura jest popularnym miejscem turystycznym. Można go podziwiać z punktów widokowych znajdujących się na brzegu rzeki Potaro lub z helikoptera.

Oto kilka ciekawostek o wodospadzie Kaieteura:

 • Wodospad nazwano na cześć indiańskiego plemienia Kaieteur, które zamieszkuje okolice wodospadu.
 • Wodospad odkryto w 1870 roku przez brytyjskiego geologa Charlesa Barringtona Browna.
 • Wodospad jest symbolem Gujany i znajduje się na fladze kraju.

Najatrakcyjniejsze wodospady na świecie – Wodospady Wiktorii w Zimbabwe i Zambii

Wodospady Wiktorii to wodospady na rzece Zambezi, na granicy Zambii i Zimbabwe. Powstały one wskutek wlewania się wody z rzeki do szczelin tektonicznych, które powstają w Afryce, rozrywając kontynent na dwie części. Wodospady Wiktorii uważane są za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata. Znajdują się na terenie Parku Narodowego Wodospadów Wiktorii (Victoria Falls National Park) i od 1989 wpisano na listę dziedzictwa światowego UNESCO. Wodospady Wiktorii są największym wodospadem na świecie pod względem powierzchni. Ich szerokość wynosi około 1700 metrów, a wysokość około 108 metrów. Woda spada w wąski kanion, tworząc mgiełkę, która unosi się na wysokość nawet 500 metrów.Wodospady Wiktorii są popularnym miejscem turystycznym. Można je podziwiać z punktów widokowych znajdujących się po obu stronach rzeki Zambezi, z helikoptera lub z balonu na ogrzane powietrze.

Oto kilka ciekawostek o wodospadach Wiktorii:

 • Wodospady odkryto w 1855 roku przez Davida Livingstone’a, szkockiego misjonarza i odkrywcę.
 • Wodospady nazwano na cześć królowej Wiktorii.
 • Wodospady uważa się za święte miejsce przez rdzennych mieszkańców Afryki.

Najatrakcyjniejsze wodospady na świecie –  Wodospady Iguazu w Argentynie i Brazylii

Wodospady Iguazu są systemem wodospadów na rzece Iguaçu, na granicy Argentyny i Brazylii. Znajdują się one w Parku Narodowym Iguazú, który od 1984 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wodospady Iguazu są największym systemem wodospadów na świecie pod względem liczby progów. Składają się z około 275 wodospadów, z których największym jest Diabelska Gardziel (Garganta del Diablo). Diabelska Gardziel ma około 82 metrów wysokości i 275 metrów szerokości.

Oto kilka ciekawostek o wodospadach Iguazu:

 • Wodospady odkryto przez Europejczyków w 1541 roku przez hiszpańskiego konkwistadora Álvara Núñeza Cabeza de Vaca.
 • Wodospady nazwano na cześć plemienia Guarani, które zamieszkiwało te tereny.
 • Wodospady uważa się za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata.

Najatrakcyjniejsze wodospady na świecie – Skógafoss na Islandii


Wodospad Skógafoss jest jednym z najpopularniejszych wodospadów na Islandii. Znajduje się w południowej części wyspy, na rzece Skógá. Wodospad ma wysokość 60 metrów i szerokość około 25 metrów. Wodospad Skógafoss uważa się za jeden z najpiękniejszych wodospadów na Islandii. Jego imponujący widok przyciąga turystów z całego świata. Do wodospadu Skógafoss można dotrzeć drogą nr 1, która biegnie wzdłuż południowego wybrzeża Islandii. Od parkingu przy wodospadzie prowadzi do niego wygodna ścieżka.Wodospad Skógafoss można podziwiać z dwóch stron. Z jednej strony można zobaczyć wodospad z dołu, natomiast z drugiej strony można wejść na platformę widokową, z której można podziwiać wodospad z góry. Wodospad Skógafoss jest popularnym miejscem do fotografowania. W słoneczne dni można na nim zobaczyć tęczę.

Oto kilka ciekawostek o wodospadzie Skógafoss:

 • Wodospad Skógafoss nazwano na cześć małej wioski Skógar, która znajduje się w pobliżu.
 • Wodospad Skógafoss wykorzystano w filmie „Władca Pierścieni: Powrót Króla”.
 • W pobliżu wodospadu Skógafoss znajduje się jaskinia Seljalandsfoss, z której można podziwiać wodospad z drugiej strony.

Najatrakcyjniejsze wodospady na świecie – Niagara w USA


Wodospad Niagara to grupa trzech wodospadów leżących na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady. Największym z trzech wodospadów jest Horseshoe Falls, który leży na granicy międzynarodowej. Pozostałe dwa wodospady to American Falls i Bridal Veil Falls. Wodospad Niagara to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych na świecie. Co roku miliony ludzi odwiedzają wodospady, aby przekonać się o ich mocy i pięknie. Wodospady są także popularnym miejscem dla fotografów i filmowców. Wodospady są utworzone przez rzekę Niagara, która odprowadza wodę z jeziora Erie do jeziora Ontario.

Najatrakcyjniejsze wodospady na świecie – Niagara w USA

Woda spada z szeregu klifów i wąwozów, tworząc spektakularny widok. Wodospady są głównym źródłem energii wodnej i są domem dla wielu dzikich zwierząt, w tym ryb, ptaków i owadów. Wodospad Niagara oferuje wiele atrakcji, w tym: Wycieczka łodzią Maid of the Mist, która zabierze Cię do podnóża wodospadów. Wędrówka w dół do Jaskini Wiatrów, która pozwala zbliżyć się do wodospadów. Wybierz się na wycieczkę helikopterem, aby zobaczyć wodospady z lotu ptaka. Wizyta w Centrum Odkryć Wodospadu Niagara, w którym znajdują się eksponaty dotyczące geologii i historii wodospadu. Ciesząc się wieloma restauracjami i sklepami w okolicy. Wodospad Niagara to naprawdę spektakularny cud natury, który z pewnością Cię zachwyci. Niezależnie od tego, czy chcesz zobaczyć wodospady z bliska, poznać ich historię, czy po prostu cieszyć się zapierającą dech w piersiach scenerią, w wodospadzie Niagara każdy znajdzie coś dla siebie.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o ochronie przedemerytalnej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia