Mar Galcerán, pierwsza w Europie posłanka z zespołem Downa

Posłanka z zespołem Downa

226

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Posłanka z zespołem Downa

Z pasją do polityki

Mar Galcerán marzyła o karierze politycznej już od 18 roku życia. Wtedy też wstąpiła w szeregi konserwatywnej Partii Ludowej (PP). W maju 2023 awansowała w PP i została posłanką regionalną w Walencji.

Galcerán chce być oceniana za pracę, nie wadę. Ludzie z zespołem Downa mają głos i wartość.

Dobry krok dla inkluzywności

Przyjęcie nowej koleżanki do zespołu spotkało się z serdecznym powitaniem ze strony innych parlamentarzystów. Carlos Mazón, przewodniczący regionalnego oddziału partii PP w Walencji, na swoich mediach społecznościowych umieścił komentarz. – To wspaniała wiadomość dla świata polityki, dobry krok w kierunku pokonania kolejnych barier.

Mar Galcerán jest jedną z niewielu osób pełniących funkcję publiczną, które mają wadę genetyczną. W 2013 Ángela Bachiller, cierpiąca na zespół Downa, została radną miejską w Valladolid w Hiszpanii. Natomiast w 2020 Éléonore Laloux dołączyła do rady miejskiej we francuskim Arras, a Irlandczyk Fintan Bray otrzymał stanowisko polityczne w 2022. Jednak Galcerán jako pierwsza w Europie osoba z trisomią 21 stała się członkinią parlamentu narodowego.

Przykład dla innych

– Nie mamy wiedzy na temat innych takich przypadków – potwierdza Agustín Matía Amor z hiszpańskiej organizacji Down España. – Jest to ogromny krok naprzód i wspaniały przykład inkluzywności w naszym świecie – dodaje.

Agustín Matía Amor zaznacza też, że osiągnięcie Mar Galcerán stanowi zwieńczenie jej wieloletniej pracy na rzecz wsparcia osób z zespołem Downa w ich aspiracjach zawodowych i pokonywaniu barier, z jakimi mierzą się w codziennym życiu. Przez ponad 20 lat pracowała jako urzędnik w Walencji, aktywnie przyczyniając się do kształtowania polityki inkluzywnej i pomocy rodzinom z dziećmi z zespołem Downa. – Tym bardziej jest to wspaniała wiadomość, ponieważ wynagradza jej ciężką pracę i liczne inicjatywy, w jakie była zaangażowana przez lata – podkreśla – To dobry przykład na to, jakie możliwości ma przed sobą każdy z nas – podsumowuje.

Co to jest zespół Downa?

Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 60 tysięcy osób z zespołem Downa. Wada ta powstaje w wyniku zaburzenia programu genetycznego komórek rozrodczych. W prawidłowych warunkach zdrowa osoba w każdej swojej komórce posiada 46 chromosomów zgrupowanych w 23 pary. W przypadku zespołu Downa obecny jest dodatkowy chromosom 21 pary, stąd mowa o trisomii 21.

Jest to schorzenie obarczone wieloma wadami i dolegliwościami. Wśród tych somatycznych wymienia się między innymi wady serca, układu pokarmowego, zmiany w układzie moczowo-płciowym, napady padaczkowe, wiotkość mięśni.

W minionych dziesięcioleciach średnia długość życia chorych z zespołem Downa uległa znacznemu wydłużeniu. W latach sześćdziesiątych osoby z takim zespołem wad genetycznych żyły około 25-30 lat. Obecnie, dzięki rozwojowi diagnostyki oraz postępom medycyny, osoby dotknięte tym schorzeniem dożywają nawet 60 roku życia.

Zobacz także: Poczta Polska dostarczy technologie wspomagające dla osób z niepełnosprawnościami

Ciekawe wideo: ZESPÓŁ DOWNA jak wygląda życie i praca | Żyję z

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia