Naftoport przeładował rekordową ilość ropy, to 50% wzrost

Wojna na Ukrainie i odejście od rosyjskich węglowodorów zwiększa dostawy ropy naftowej i paliw do Polski przez Naftoport, 2023 r. przeładowano 37 mln ton surowca i paliw.

180

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

naftoport gospodarka morska, statek z holownikiem, Flota handlowa
Ograniczenie dostępności rosyjskiej ropy naftowej dla indyjskich rafinerii prowadzi do zmniejszenia liczby jednostek dostarczających ten surowiec

Wojna na Ukrainie i odejście od rosyjskich węglowodorów prowadzą do wzrostu importu ropy naftowej i paliw do Polski. W 2023 r. Naftoport przeładował o połowę więcej ropy naftowej i paliw niż rok wcześniej. W sumie przeładowano 37 mln ton, z czego 28 mln ton stanowiła ropa naftowa.

Naftoport przeładował więcej surowca przejmując zadania rurociągu z Rosji

Wzrost importu ropy naftowej i paliw do Polski to efekt reorientacji kierunków dostaw surowca i paliw, wywołanej wojną na Ukrainie i odejściem od rosyjskich węglowodorów. Polska zmuszona jest do poszukiwania nowych dostawców, co prowadzi do wzrostu importu surowca i paliw z innych kierunków, w tym z Arabii Saudyjskiej, Norwegii, USA i Wielkiej Brytanii.

Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na ropę naftową i paliwa, PERN realizuje szereg inwestycji w rozbudowę infrastruktury portowej i magazynowej.

W 2023 r. oddano do eksploatacji dwa zbiorniki na olej napędowy o pojemności po 32 tys. metrów sześc. każdy w bazie paliw PERN w Dębogórzu. Spółka planuje wybudować tam jeszcze trzy znacznie większe zbiorniki, bo o pojemności 50 tys. metrów sześc. każdy.

Dodatkowo realizowana jest rozbudowa nalewni bramowej oraz bocznicy kolejowej.

Inwestycje w rozbudowę infrastruktury portowej i magazynowej są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Pozwalają one na zwiększenie przepustowości i efektywności Naftoportu oraz baz paliwowych.

Ważne jest, aby działania te były prowadzone w sposób zrównoważony, z uwzględnieniem aspektów środowiskowych. PERN zapowiada, że będzie dążył do redukcji emisji gazów cieplarnianych związanych z jego działalnością.

W najbliższych latach należy spodziewać się dalszego wzrostu importu ropy naftowej i paliw do Polski. PERN będzie musiał kontynuować inwestycje w rozbudowę infrastruktury portowej i magazynowej, aby sprostać temu wyzwaniu.

Warto również rozważyć możliwość zwiększenia produkcji ropy naftowej w Polsce. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu złóż ropy naftowej znajdujących się w naszym kraju.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia