Kolejny Port Morski zanotował duże wzrosty przeładunków – Kołobrzeg

Wzrost przeładunków w Porcie Kołobrzeg do 2023 roku o 63%. A co z portem Elbląg? mógłby generować przychody i pracę dla setek ludzi. Czas rozbujać gospodarkę morską bo to potężne możliwości.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wzrost przeładunków w Porcie Kołobrzeg do 2023 roku o 63%. Czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu jest wojna na Ukrainie. Inwestycje infrastrukturalne i bocznicę kolejową jako element napędu.
Wzrost przeładunków w Porcie Kołobrzeg do 2023 roku o 63%. Czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu jest wojna na Ukrainie. Inwestycje infrastrukturalne i bocznicę kolejową jako element napędu.

Wzrost przeładunków w Porcie Kołobrzeg w 2023 roku o 63 procent jest wynikiem kilku czynników. Głównym z nich jest wojna na Ukrainie, która spowodowała, że Polska stała się jednym z głównych krajów tranzytu ukraińskiej kukurydzy. W 2023 roku w Porcie Kołobrzeg przeładowano 132,4 tys. ton kukurydzy, co stanowi 48 procent wszystkich przeładunków.

Inwestycje w infrastrukturę portową opłacają się

Patrząc na mapę ekonomii światowej to państwa dbające o rozwój gospodarki morskiej są największymi potęgami. Tak było zawsze. Imperium Brytyjskie to powstało dzięki potędze floty handlowej i infrastrukturze przeładunkowej. A co konkretnie w skali mikro spowodowało tak duży wzrost w Kołobrzegu? Czy można to zaimplementować w innych małych portach? Tak bo to małe inwestycje dają napęd. Tu czynnikiem, który przyczynił się do wzrostu przeładunków, są inwestycje infrastrukturalne.

W 2021 roku uruchomiono bocznicę kolejową, która ułatwiła transport towarów do portu. W ciągu pięciu ostatnich lat zwiększono również powierzchnie magazynowe z 6 tys. m2 do 10,5 tys. m2. Dzięki tym inwestycjom Port Kołobrzeg stał się bardziej atrakcyjnym miejscem do przeładunku towarów. Oczekuje się, że w kolejnych latach ich wolumen będzie dalej rósł. Port Kołobrzeg ma potencjał do dalszego rozwoju. W planach jest zwiększenie głębokości toru wodnego, dzięki czemu port będzie mógł przyjmować większe statki. Wzrosty przeładunków – Kołobrzeg idealnym wzorcem dla innych portów.

Zadbajmy o rozwój małych portów – to się opłaca

Wzrost przeładunków w Porcie Kołobrzeg jest pozytywnym zjawiskiem dla polskiej gospodarki. Port jest położony w strategicznej lokalizacji, w pobliżu granicy z Niemcami i Rosją. Jego rozwój może przyczynić się do zwiększenia eksportu towarów z Polski oraz importu surowców i materiałów.

Oto kilka dodatkowych komentarzy na temat wzrostu przeładunków w Porcie Kołobrzeg:

  • Wojna na Ukrainie spowodowała, że Polska stała się jednym z głównych krajów tranzytu ukraińskiej kukurydzy. To pozytywny impuls dla polskiej gospodarki, ponieważ kukurydza jest ważnym surowcem rolnym.
  • Inwestycje infrastrukturalne w Porcie Kołobrzeg przyczyniły się do poprawy jego konkurencyjności. Dzięki nim port stał się bardziej atrakcyjnym miejscem do przeładunku towarów.
  • Port Kołobrzeg ma potencjał do dalszego rozwoju. Zwiększenie głębokości toru wodnego pozwoli przyjmować większe statki, co zwiększy możliwości przeładunkowe portu.

Podsumowując, wzrost przeładunków w Porcie Kołobrzeg jest pozytywnym zjawiskiem, które ma szansę przyczynić się do rozwoju polskiej gospodarki.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Brak postów do wyświetlenia