Wzrost przeładunków w Porcie Kołobrzeg w 2023 roku o 63 procent jest wynikiem kilku czynników. Głównym z nich jest wojna na Ukrainie, która spowodowała, że Polska stała się jednym z głównych krajów tranzytu ukraińskiej kukurydzy. W 2023 roku w Porcie Kołobrzeg przeładowano 132,4 tys. ton kukurydzy, co stanowi 48 procent wszystkich przeładunków.
Inwestycje w infrastrukturę portową opłacają się
Patrząc na mapę ekonomii światowej to państwa dbające o rozwój gospodarki morskiej są największymi potęgami. Tak było zawsze. Imperium Brytyjskie to powstało dzięki potędze floty handlowej i infrastrukturze przeładunkowej. A co konkretnie w skali mikro spowodowało tak duży wzrost w Kołobrzegu? Czy można to zaimplementować w innych małych portach? Tak bo to małe inwestycje dają napęd. Tu czynnikiem, który przyczynił się do wzrostu przeładunków, są inwestycje infrastrukturalne.
W 2021 roku uruchomiono bocznicę kolejową, która ułatwiła transport towarów do portu. W ciągu pięciu ostatnich lat zwiększono również powierzchnie magazynowe z 6 tys. m2 do 10,5 tys. m2. Dzięki tym inwestycjom Port Kołobrzeg stał się bardziej atrakcyjnym miejscem do przeładunku towarów. Oczekuje się, że w kolejnych latach ich wolumen będzie dalej rósł. Port Kołobrzeg ma potencjał do dalszego rozwoju. W planach jest zwiększenie głębokości toru wodnego, dzięki czemu port będzie mógł przyjmować większe statki. Wzrosty przeładunków – Kołobrzeg idealnym wzorcem dla innych portów.
Zadbajmy o rozwój małych portów – to się opłaca
Wzrost przeładunków w Porcie Kołobrzeg jest pozytywnym zjawiskiem dla polskiej gospodarki. Port jest położony w strategicznej lokalizacji, w pobliżu granicy z Niemcami i Rosją. Jego rozwój może przyczynić się do zwiększenia eksportu towarów z Polski oraz importu surowców i materiałów.
Oto kilka dodatkowych komentarzy na temat wzrostu przeładunków w Porcie Kołobrzeg:
- Wojna na Ukrainie spowodowała, że Polska stała się jednym z głównych krajów tranzytu ukraińskiej kukurydzy. To pozytywny impuls dla polskiej gospodarki, ponieważ kukurydza jest ważnym surowcem rolnym.
- Inwestycje infrastrukturalne w Porcie Kołobrzeg przyczyniły się do poprawy jego konkurencyjności. Dzięki nim port stał się bardziej atrakcyjnym miejscem do przeładunku towarów.
- Port Kołobrzeg ma potencjał do dalszego rozwoju. Zwiększenie głębokości toru wodnego pozwoli przyjmować większe statki, co zwiększy możliwości przeładunkowe portu.
Podsumowując, wzrost przeładunków w Porcie Kołobrzeg jest pozytywnym zjawiskiem, które ma szansę przyczynić się do rozwoju polskiej gospodarki.
Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami
Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.
Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.