Putin chce zwrotu Alaski ale USA mogą zażądać zwrotu Lend Lease?

Jaka była rola amerykańskiej pomocy w Lend Lease w radzieckiej kampanii wojennej? Poznaj dowody wsparcia USA wobec ZSRR w czasie II wojny światowej! Prawie 40% sprzętu było z USA bądź zostało wyprodukowane przy udziale komponentów i surowców amerykańskich.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Senat USA przyjął projekt ustawy, która łączy w sobie środki na bezpieczeństwo granic USA z pakietem pomocowym dla Ukrainy i Izraela.
Senat USA przyjął projekt ustawy, która łączy w sobie środki na bezpieczeństwo granic USA z pakietem pomocowym dla Ukrainy i Izraela.

Rosja dekretem Putina upomina się o zwrot Alaski nie wszyscy jednak pamiętają że ZSRR mogło przegrać wojnę bez amerykańskiej pomocy w czasie II Wojny Światowej. Były to ogromne ilości sprzętu których nie byli w stanie zrównoważyć Niemcy. USA mogą zażądać zwrotu Lend Lease.

Jak wielka była pomoc Lend Lease Act dla ZSRR?

Samo paliwo lotnicze zużyte w czasie całej wojny przez radzieckie lotnictwo to 57% benzyny amerykańskiej. Fakt że w ZSRR produkowano jedynie benzynę 77 oktanową a amerykanie dostarczali 99 oktanową pogłębia znaczenie tych dostaw. Rosjanie mieszali ją ze swoją by otrzymać więcej mocy w silnikach. Prawie 40% pojazdów to było produkcji USA, uwzględniając ich lepsze osiągi i jakość znaczenie jest jeszcze większe. 95% Katiusz było zamontowanych na amerykańskich Studebakerach.

Do ZSRR dostarczono 22 tys samolotów i 13 tys czołgów, by zrozumieć zakres dostaw dziś Siły Powietrzne Federacji Rosyjskiej posiadają ok 5tys statków powietrznych i tyleż czołgów. Tak więc nie tylko wartość w dolarach ale i fakt że amerykańskie uzbrojenie stanowiło momentami połowę sprzętu ZSRR. Bez niego wygranie z Hitlerem mogłoby być dużo trudniejsze jeśli nie niemożliwe. Nawet nieskory do wdzięczności Stalin powiedział że bez sprzętu i surowców byłoby bardzo trudno. ZSRR dostało 2mld sztuk puszek z mięsem(tak dwa miliardy) słynnej tuszonki bez której sowiecki żołnierz by nie przetrwał. Do tego 15mln par wojskowych butów.

Lend Lease w liczbach
Lend Lease w liczbach

Lend Lease Act to była najważniejsza ustawa w Kongresie USA która zadecydowała o losie Hitlera

Lend-Lease Act to ustawa przyjęta przez Kongres Stanów Zjednoczonych 11 marca 1941 roku, która zezwalała na udzielanie pomocy wojskowej i gospodarczej państwom walczącym z Niemcami i ich sojusznikami. Ponad połowa pomocy Lend-Lease trafiła do Związku Radzieckiego, który otrzymał od Stanów Zjednoczonych sprzęt wojskowy, żywność, surowce i inne materiały.

Dostarczenia Lend-Lease do ZSRR były kluczowe dla zwycięstwa ZSRR w II wojnie światowej. Dzięki nim ZSRR mógł odpierać niemieckie ataki i kontynuować ofensywę na kierunku Berlina. Czy teraz kiedy Putin chce zwrotu Alaski USA mogą chcieć swoje 13tys czołgów i 22 tys samolotów?

Oto niektóre z najważniejszych dostaw Lend-Lease do ZSRR:

  • Broń i amunicja: ZSRR otrzymał od Stanów Zjednoczonych ponad 17 milionów ton broni i amunicji, w tym m.in. czołgi, samoloty, karabiny maszynowe, artylerię i amunicję.
  • Samoloty: ZSRR otrzymał od Stanów Zjednoczonych ponad 22 tysięcy samolotów, w tym m.in. myśliwce, bombowce i samoloty transportowe.
  • Czołgi: ZSRR otrzymał od Stanów Zjednoczonych ponad 13 tysięcy czołgów, w tym m.in. czołgi M4 Sherman i M3 Stuart.
  • Samochody: ZSRR otrzymał od Stanów Zjednoczonych ponad 400 tysięcy samochodów, w tym m.in. ciężarówki, samochody osobowe i autobusy.
  • Żywność: ZSRR otrzymał od Stanów Zjednoczonych ponad 11 milionów ton żywności, w tym m.in. zboże, mięso, tłuszcze i cukier.
  • Surowce: ZSRR otrzymał od Stanów Zjednoczonych ponad 10 milionów ton surowców, w tym m.in. rudy żelaza, aluminium, ropę naftową i kauczuk.

Dostarczenia Lend-Lease do ZSRR były realizowane przez różne kanały. Najważniejszym kanałem były konwoje morskie, które płynęły przez Ocean Arktyczny i Ocean Atlantycki. Innym ważnym kanałem były dostawy przez Iran, które były realizowane przez tzw. Drogę Persyjską.

-„Dostarczenia Lend-Lease miały ogromny wpływ na przebieg II wojny światowej. Dzięki nim ZSRR mógł odpierać niemieckie ataki i kontynuować ofensywę na kierunku Berlina. Nawet sam Stalin przyznawał w czasie wojny, że pomoc z USA była absolutnie kluczowa dla jego kraju. „Stany Zjednoczone to kraj maszyn. Bez tych maszyn, które my otrzymujemy w ramach lend-lease, przegralibyśmy tę wojnę” – powiedział Stalin w 1943 roku podczas konferencji w Teheranie.”-

Dostawy w ramach Lend Lease do ZSRR
Dostawy w ramach Lend Lease do ZSRR było tego ponad 17 mln ton

A może Lenad Lease Act dla Ukrainy?

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Brak postów do wyświetlenia