Przyczyną strajku w stoczni szczecińskiej w styczniu 1971 roku było niedotrzymanie obietnic o obniżce cen. W grudniu 1970 roku rząd ogłosił obniżkę cen żywności i napojów, ale wkrótce potem je wycofał. Ta decyzja wywołała powszechne niezadowolenie społeczne, które znalazło wyraz w protestach w wielu miastach Polski, w tym w Szczecinie. To już 53 rocznica strajku w Stoczni Szczecińskiej.
Nie tylko w Stoczni Gdańskiej rodziła się wolność
22 stycznia 1971 roku pracownicy Stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie rozpoczęli strajk, domagając się przywrócenia obniżonych cen. Strajk ten był kontynuacją tragicznych protestów z Grudnia’70, podczas których zginęło 16 osób.
Dwa dni później do Szczecina przybył Edward Gierek, pierwszy sekretarz partii komunistycznej. Po rozmowach ze stoczniowcami, strajk został zakończony. Gierek obiecał przywrócenie obniżonych cen oraz podwyżki płac.
Strajk w stoczni szczecińskiej był ważną datą w historii Polski. Był to pierwszy duży protest społeczny po 1956 roku, który wymusił na władzach komunistycznych ustępstwa. Strajk ten przyczynił się również do powstania w Polsce ruchu solidarnościowego, który doprowadził do upadku komunizmu w 1989 roku.
Obecnie, w 53. rocznicę strajku, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego Mieczysław Jurek apeluje o realizację rządowej obietnicy dotyczącej powstania placówki, która upamiętniłaby wydarzenia z Grudnia’70 i Stycznia’71.
Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami
Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.
Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.