Apollo 1 to nazwa misji kosmicznej NASA, która została tragicznie przerwana przez katastrofę. Dziś mija 57 rocznica katastrofy. Misja ta miała na celu przetestowanie nowego modułu Apollo Command/Service Module do planowanej misji na Księżyc. Oficjalnie misję oznaczono jako Apollo/Saturn-204 i miała to być pierwsza załogowa misja programu Apollo. Załoga Apollo 1 to doświadczenie – Gus Grissom weteran lotów kosmicznych, uczestnik w misjach Mercury i Gemini. Ed White był pierwszym Amerykaninem który, w ramach programu Gemini, wyszedł ze statku kosmicznego w przestrzeń kosmiczną. Roger Chaffee miał odbyć pierwszy lot.
Katastrofa Apollo 1 – 27 stycznia 1967
Do katastrofy doszło 27 stycznia 1967 roku podczas symulacji naziemnej na przylądku Canaveral w Florydzie. Podczas sprawdzania systemów, doszło do wybuchu i pożaru wewnątrz kabiny.
Pożar wybuchł po godzinie 6:30. Dziesięć sekund później (o 6:31:04) Chaffee powiedział, „Hej…” Następnie było słychać odgłosy szamotania i po trzech sekundach krzyknął „Pożar!”. Następnie Chaffee zawołał „Mamy pożar w kokpicie,” a White potwierdził „Pożar w kokpicie!”. Po 12 sekundach Chaffee krzyczał: „Mamy groźny pożar! Wydostańcie nas! Palimy się! Jesteśmy w ogniu!”. Chwilę później komunikacja z kapsułą została zerwana. Było to po 14 sekundach od pierwszej informacji od załogi o pożarze, ciśnienie wzrosło do ok. 2 atm, co doprowadziło do pęknięcia kabiny. W wyniku katastrofy trzech astronautów załogi Apollo 1 Gus Grissom, Ed White i Roger Chaffee zginęło na miejscu.
Katastrofa Apollo 1 została spowodowana przez wiele czynników. Należały do nich głównie nieodpowiednie projektowanie, wadliwa elektryczność i braku procedur bezpieczeństwa. Był to bolesny moment w historii NASA i spowodował znaczne zmiany w programie Apollo.
Załogową fazę projektu Apollo opóźniono o dwadzieścia miesięcy, do czasu rozwiązania problemów ujawnionych po wypadku. Rakiety nośnej Saturn IB (Saturn/Apollo-204) użyto w pierwszym bezzałogowym locie testowym modułu księżycowego.
Koszmar Załogi Apollo 1
Warto przeczytać Skała znaleziona na księżycu
Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy!
Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org
I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.