W dziewiczy rejs wypływa Icon of the Seas, zbudowany z udziałem polskich stoczni

Największe statki wycieczkowe produkowane z polskich komponentów. Icon of the Seas - blok rufowy z Gdańska, duży blok z Gdyni + okna z Białych Błot. Powstają jeszcze dwa a ten właśnie wypłynął w dziewiczy rejs.

354

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Icon of the Seas to największy wycieczkowiec świata, jest zbudowany z użyciem polskich komponentów, te najbardziej widoczne to okna
Icon of the Seas to największy wycieczkowiec świata, jest zbudowany z użyciem polskich komponentów, te najbardziej widoczne to okna

Polskie stocznie i firmy z branży stoczniowej odgrywają coraz większą rolę w budowie największych statków wycieczkowych na świecie. W tym przypadku serii „Icon”, która składa się z trzech jednostek. Łączna długość to 362 metrów i pojemność 236 857 GT, polskie firmy dostarczyły lub dostarczą następujące znaczną część ważnych komponentów.

Polskie komponenty na statkach wycieczkowych klasy „Icon”

  • Blok rufowy o masie 780 ton zbudowany przez gdańską stocznię Marine Projects Ltd. Dla drugiego statku z serii – „Star of the Seas”. Blok ten został dostarczony do stoczni Meyer Turku w Finlandii w grudniu 2023 roku i jest obecnie montowany na statku.
  • Duży blok pływający o wymiarach 94×48×15 m dla trzeciego statku z serii – „Icon 3”. Budowany przez gdyńską stocznię Crist SA blok ten zostanie dostarczony do stoczni Meyer Turku wiosną 2024 roku.
  • Iluminatory i okna, które są produkowane przez firmę Bohamet z siedzibą w Białych Błotach pod Bydgoszczą. Bohamet jest jednym z globalnych liderów produkcji okien na statki i ma wielki udział w rynku. Większość promów pasażersko-samochodowych, a przede wszystkim wycieczkowców budowanych we Włoszech, Niemczech, Francji i Finlandii posiada okna z Bohametu.
  • Wciągarki cumownicze i pokładowe, które są dostarczane przez firmę Towimor z Torunia. Towimor jest polskim producentem wciągarek cumowniczych i pokładowych o ponad 70-letniej tradycji. Firma dostarcza swoje produkty na statki na całym świecie, w tym na wycieczkowce, kontenerowce, masowce i tankowce.
  • Żurawiki łodziowe, które są produkowane przez norweską firmę Vestdavit w jej zakładzie w Redzikowie pod Słupskiem. Vestdavit jest wiodącym światowym producentem żurawików łodziowych, które są wykorzystywane na statkach handlowych, wojskowych i pasażerskich.

Będzie tego więcej bo polscy dostawcy to najwyższa jakość

Oprócz tych komponentów, istnieje prawdopodobieństwo, że na statkach klasy „Icon” znajdują się także inne komponenty produkowane w Polsce, ale o których nie ma informacji w artykule. Jest to spowodowane tym, że polskie firmy często działają jako podwykonawcy dla zagranicznych stoczni i producentów wyposażenia okrętowego, a ich produkty nie są identyfikowane z ich polską pochodzenie.

Jest to problem, z którym boryka się wiele polskich firm z branży stoczniowej. Pomimo wysokiej jakości ich produktów, często nie są one rozpoznawalne na rynku międzynarodowym. Jest to spowodowane m.in. słabą polityką marketingową polskich firm, a także silną konkurencją ze strony firm zachodnich, które mają dłuższą tradycję i większy udział w rynku.

Są perspektywy rozwoju przy budowie wycieczkowców

Polskie firmy z branży stoczniowej mają duży potencjał do dalszego rozwoju w zakresie produkcji komponentów i wyposażenia na statki wycieczkowe. Posiadają one wysokie kompetencje techniczne, a ich produkty są konkurencyjne cenowo. Jednak, aby zwiększyć swoją rozpoznawalność na rynku międzynarodowym, powinny one wprowadzić bardziej aktywną politykę marketingową.

Jednym ze sposobów na zwiększenie rozpoznawalności polskich firm jest udział w międzynarodowych targach i konferencjach branżowych. Pozwala to na bezpośredni kontakt z potencjalnymi klientami i zaprezentowanie swoich produktów. Innym sposobem na zwiększenie rozpoznawalności jest współpraca z zagranicą. Polskie firmy mogą nawiązać współpracę z zagranicznymi stoczniami i producentami wyposażenia okrętowego, w ramach której będą mogły dostarczać swoje produkty pod własną marką.

Ważnym jest również to aby polskie firmy inwestowały w badania i rozwój. Dzięki temu będą mogły oferować swoim klientom innowacyjne produkty i rozwiązania.

Polskie firmy z branży stoczniowej odgrywają coraz większą rolę w budowie największych statków wycieczkowych na świecie. Aby zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku międzynarodowym, powinny one wprowadzić bardziej aktywną politykę marketingową i współpracować z zagranicą.

Jak jest olbrzymi przekonaj się oglądając poniższe video.

Icon of the Seas zbudowany z udziałem polskich komponentów, jednym z nich są okna

materiał powstał za Portalem Morskim

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia