Asteroida zmierza w kierunku Ziemi. Kiedy uderzy?

2 lutego 2024 asteroida 2008 OS7 minie Ziemię. Czy to będzie niebezpieczny przelot? Jaka jest jej średnica? I na co musisz uważać?

200

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Asteroida zmierza w kierunku Ziemi
Asteroida zmierza w kierunku Ziemi. Kiedy uderzy?

W najbliższy piątek, 2 lutego 2024 roku, kiedy w Polsce będzie 15:41 Ziemię minie asteroida 2008 OS7. Jest to obiekt należący do grupy Apolla, czyli planetoid bliskich Ziemi. Jej średnica może wynosić nawet 480 metrów, co czyni ją potencjalnie niebezpieczną. Jednakże, odległość przelotu wyniesie prawie 3 mln kilometrów, czyli ponad 10 razy więcej niż odległość Ziemi od Księżyca.Asteroida zmierza w kierunku Ziemi. Kiedy uderzy?

Asteroida zmierza w kierunku Ziemi. Kiedy uderzy?

Asteroida (7482) 1994 PC1 została odkryta w 2008 roku przez Catalina Sky Survey. Od tego czasu była obserwowana przez astronomów z całego świata. Na podstawie obserwacji ustalono, że jej orbita przecina orbitę Ziemi. Jednakże, w najbliższym spotkaniu asteroida minie naszą planetę w bezpiecznej odległości.

Przelot asteroidy 2008 OS7 będzie można obserwować za pomocą teleskopów amatorskich. Asteroida będzie widoczna jako jasny punkt na nocnym niebie. Najlepszym momentem do obserwacji będzie godzina około 22:00, kiedy znajdzie się w zenicie.

Do tej pory odkryto i potwierdzono kilkadziesiąt tysięcy asteroid bliskich Ziemi. Wśród nich znajduje się około 23 tysięcy potencjalnie niebezpiecznych asteroid (PHA). Są to obiekty, które mają średnicę co najmniej 140 metrów i zbliżają się na odległość mniejszą niż 0,05 jednostki astronomicznej (ok. 7,5 miliona kilometrów) od Ziemi.

Asteroidy PHA są na tyle duże, że uderzenie w Ziemię mogłoby spowodować katastrofę regionalną. Na przykład, uderzenie asteroidy o średnicy 1 kilometra spowodowałoby wybuch o sile setek megaton TNT. Taki wybuch mógłby wywołać tsunami, trzęsienie ziemi i pożary, które doprowadziłyby do śmierci milionów ludzi.

Asteroidy PHA są ściśle monitorowane przez astronomów. Naukowcy wykorzystują różne metody obserwacji, aby określić ich orbity i ocenić ryzyko ich uderzenia w Ziemię. W przypadku asteroidy 2008 OS7, naukowcy obliczyli, że ryzyko uderzenia w Ziemię w ciągu najbliższych stu lat wynosi mniej niż 1 na 10 tysięcy. Oznacza to, że nie stanowi obecnie poważnego zagrożenia dla Ziemi

Oczywiście, zawsze istnieje możliwość, że zmieni swoją orbitę i w przyszłości może stanowić dla nas zagrożenie. Jednakże, na podstawie obecnych obserwacji, możemy spać spokojnie.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami.

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia