SUV-y będą zakazane w miastach

SUV-y będą zakazane w miastach , rosnąca popularność tych aut wpływa negatywnie na ruch w mieście i zagraża bezpieczeństwu rowerzystów. Dokąd to zmierza?

475

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

SUV-y będą zakazane w miastach - czy eko-terroryści pozwolą na jazdę własnym autem w terenie ze względu na hasło szanuj pola i uprawy
SUV-y będą zakazane w miastach - czy eko-terroryści pozwolą na jazdę własnym autem w terenie ze względu na hasło szanuj pola i uprawy

Czy to możliwe, że SUV-y będą zakazane w miastach. Według ostatniego raportu, rosnąca popularność SUV-ów nie tylko wpływa negatywnie na ruch w mieście, ale także zagraża bezpieczeństwu.

W Europie obserwuje się coraz większe zainteresowanie SUV-ami oraz pickupami, które dotychczas kojarzone były głównie ze Stanami Zjednoczonymi. Te duże pod względem rozmiarów pojazdy oferują przestronną przestrzeń ładunkową, zapewniając kierowcom poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Jednak eksperci z Europy podkreślają, że liczne wady tych potężnych samochodów przewyższają potencjalne zalety.

Nowe samochody stają się coraz większe z roku na rok. Ostatni raport organizacji Transport & Environment ujawnia, że średnia szerokość nowych pojazdów na europejskim rynku wzrasta o 1 centymetr co dwa lata. Obecnie, szerokość tych samochodów wynosi od 170 do 180 cm, co oznacza ponad 11 centymetrów więcej niż w 2001 roku.

SUV-y będą zakazane w miastach
SUV-y będą zakazane w miastach

SUV-y będą zakazane w miastach, bo władza nie myśli o mieszkańcach

Według analityków jeśli państwa europejskie nie zajmą się problemem nadmiernie dużych samochodów, wkrótce ulice miast zamienią się w trasy dla „samych autobusów”. Niektóre modele są już teraz zbyt duże, aby parkować na standardowych miejscach parkingowych.  Dodatkowo, raport zauważa, że brak zmian w dotychczasowych przepisach oznacza świadome narażanie mieszkańców UE na niebezpieczeństwo.

Okazuje się, że większe samochody są bardziej niebezpieczne dla pieszych, co pokazują wyniki ubiegłorocznych badań Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu. Dane te wskazują na związek między wzrostem liczby ofiar śmiertelnych wśród niechronionych uczestników ruchu drogowego w USA a wzrostem sprzedaży pickupów i SUV-ów.

Wyniki badań dotyczących rzeczywistych wypadków na amerykańskich drogach także budzą niepokój. Według analizy Instytutu Autobusów Bezpieczeństwa Drogowego (IIHS), przy prędkości powyżej 64 km/h śmiertelność wśród pieszych potrąconych przez SUV-y wynosiła 100 proc., podczas gdy dla standardowych samochodów osobowych wynosiła 53 proc. Pojazdy SUV zużywają więcej paliwa, generują więcej zanieczyszczeń niż przeciętne samochody osobowe. Dodatkowo ze względu na swoje rozmiary są trudniejsze i mniej przewidywalne w prowadzeniu.

Eko-terror – SUV-y zakazane w miastach

Parlament Europejski zobowiązał się do podjęcia działań w odpowiedzi na alarmujące doniesienia ekspertów i planuje rozmowy na ten temat w pierwszym kwartale 2024 roku. Francja, Holandia i Belgia już podejmują pierwsze kroki w kierunku wprowadzenia nowych przepisów. Rozważa się dodatkowe opłaty parkingowe dla większych i cięższych samochodów. W Amsterdamie od pewnego czasu obowiązuje zakaz wjazdu SUV-ów na centralne obszary miasta. Czy to dopiero początek działań mających na celu wyeliminowanie SUV-ów z europejskich miast. A może użytkowników SUV-ów ograniczyć jedynie do wsi i jej mieszkańców? Odpowiedź na to pytanie pozostaje otwarta.

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Warszawa to także Wy! 

Dziś jest tak Wiedza Warszawiaków o Warszawie, a jak będzie po reformie szkolnictwa.

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org 

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia