Prasłowiańska grusza, Warszawiacy upamiętnią komedię „Miś”. Projekt na miarę naszych czasów.

Tomasz Wincenciak chciałby posadzić ozdobną gruszę, o której mowa w komedii "Miś". I wreszcie coś nie wymyślonego, bo czymże może być Prasłowiańska grusza która chroni w swych konarach plebejskiego uciekiniera.

237

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Prasłowiańska grusza właśnie chroni plebejskiego uciekiniera, Warszawiacy upamiętnią komedię Miś. Projekt na miarę naszych czasów. Stanisław Bareja i Stanisław Tym.
Prasłowiańska grusza właśnie chroni plebejskiego uciekiniera, Warszawiacy upamiętnią komedię Miś. Projekt na miarę naszych czasów. Stanisław Bareja i Stanisław Tym.

I wreszcie coś nie wymyślonego, bo czymże może być Prasłowiańska grusza która chroni w swych konarach plebejskiego uciekiniera. Jeden z mieszkańców Warszawy wpadł na genialny pomysł, jak można oddać hołd uwielbianemu przez miliony Polaków reżyserowi mistrzowi Stanisławowi Barei. Miś” kultowa i najbardziej znana komedia Stanisława Barei, demaskuje absurdy życia w komunistycznej Polsce. Scenariusz napisany został wspólnie ze Stanisławem Tymem, który wciela się w postać prezesa klubu „Tęcza” Ryszarda Ochódzkiego. Film do dziś ma swoich fanów, do dziś bawi, a dialogi wypowiedziane przez aktorów na stałe zagościły w naszym języku potocznym. Widzowie którzy pokochali „Misia” tworzą kluby fanów i spotykają się na ogólnopolskich zlotach. Przykładem tego typu działania będzie V zLOT MFB (Miłośnicy Filmów Barei) odbywający się w Kutnie.

Reżyser Zagajny: Na każdą rzecz można patrzeć z dwóch stron. Jest prawda czasów, o których mówimy, i prawda ekranu, która mówi: „Prasłowiańska grusza chroni w swych konarach plebejskiego uciekiniera”. Zróbcie mi przebitkę zająca na gruszy… Nie, nie! Zamieńcie go na psa! Zamieńcie go na psa. Niech on się odszczekuje swoim prześladowcom z pańskiego dworu. Niech on nie miauczy… „- to jeden ze słynnych cytatów z kultowej komedii „Miś” Stanisława Barei.

Miś – Prasłowiańska grusza prawda czasu i prawda ekranu

Dzieci z czworaków do nagonki, a w tle Prasłowiańska Grusza.
Dzieci z czworaków do nagonki, a w tle Prasłowiańska Grusza.

Prasłowiańska grusza Warszawiacy upamiętnią „Misia” Stanisława Barei

Większość swoich filmów mistrz Stanisław Bareja kręcił w Warszawie tak mówią osoby z nim związane. Tak też było w przypadku „Misia” gdzie większość scen została nakręcona w Warszawie, a cytat z filmu o którym mowa został wypowiedziany przed kamerami na polach PGR Bródno..

Miejsce stało się obiektem, które odwiedzają fani komedii, a jeden z mieszkańców stolicy wpadł na pomysł, jak jeszcze widoczniej zaznaczyć je na mapie Warszawy.

 

Grusza na miarę naszych możliwości Warszawa upamiętni „Misia” Barei? Powstał ciekawy projekt obywatelski

Jak podaje tustolica.pl, Tomasz Wincenciak, mieszkaniec Targówka chce oddać hołd Barei. Złożył projekt w ramach budżetu obywatelskiego, który ma upamiętnić . Pomysł jest prosty. Tomasz Wincenciak chciałby posadzić ozdobną gruszę, o której mowa w komedii.

Drzewo ma stanąć przy pętli autobusowej na ulicy Gilarskiej, w okolicach drzew „grających” w „Misiu”. Jeśli projekt zostanie wybrany do realizacji, obok gruszy stanie rzeźba przebranego za zająca kota oraz tablica informująca o tym, że w latach 1979-1980 na ternie pola PGR realizowane były zdjęcia do kultowej komedii „Miś”. Być może (dlaczego być może, dajmy tu z pewnością gdyż widzimy to oczami naszej wyobraźni) na tablicy pojawią się też kadry z filmu oraz zdjęcie ekipy, która zrealizowała pamiętną scenę. Koszt projektu to 10 tysięcy złotych, jednak warto pamiętać, że to inwestycja, która może się miastu szybko zwrócić. Miejsca nawiązujące do popkultury są chętnie odwiedzane nie tylko przez okolicznych mieszkańców, ale i turystów.

Prasłowiańska grusza, Warszawiacy upamiętnią komedię Miś. Projekt na miarę naszych czasów. Stanisław Bareja i Stanisław Tym.
Prasłowiańska grusza, Warszawiacy upamiętnią komedię Miś. Projekt na miarę naszych czasów. Stanisław Bareja i Stanisław Tym.

Prasłowiańska grusza czeka na decyzję urzędników

Aktualnie projekt oceniają urzędnicy, jeśli zaakceptują pomysł, trafi on pod głosowanie mieszkańców, którzy będą mogli poprzeć pomysł w połowie czerwca. Niewygórowana cena daje mu spore szanse na powodzenie.

Jestem pewien że to nie będzie słomiana inwestycja za tysiące złotych, taka jak sadzenie niemieckich drzew na betonie lub sławne donice, nie wspominając o jaju.

Powstało nawet specjalne określenie – Bareizm
Internetowy Słownik Języka Polskiego definiuje „bareizm” jako „coś absurdalnego, przypominającego sytuacje z filmów komediowych Stanisława Barei”.
 

Ryszard: Powiedz mi, po co jest ten miś?
Hochwander: Właśnie po co?
Ryszard: Otóż to, nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie, mówimy, to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji – który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu, i co się wtedy zrobi?
Hochwander: Protokół zniszczenia…
Ryszard: Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich, słomianych inwestycjach.

Prasłowiańska grusza, Warszawiacy upamiętnią komedię Miś. Projekt na miarę naszych czasów. Kadr z filmu Miś (YOUTUBE).
Prasłowiańska grusza, Warszawiacy upamiętnią komedię Miś. Projekt na miarę naszych czasów. Kadr z filmu Miś (YOUTUBE).

Inni korzystają z pól PGR Bródno

Scenerię pól PGR Bródno w swoich filmach wykorzystywali też Wojciech Smarzowski, Krzysztof Kieślowski i Maciej Migas. Pola są znane z filmów „Kler”, „Bez końca” i „Żyć nie umierać”.

Stanisław Bareja epizodycznie

Zachęcam do lektury artykułu Stanisław Bareja mistrz komedii

Jeśli ktoś chce odświeżyć sobie (albo dopiero poznać) dorobek Stanisława Barei, zamieszczam chronologiczną listę jego dzieł. Przegląd polecam zacząć od drugiej połowy lat 70.:

Filmy Stanisława Barei 

 • Mąż swojej żony (1960) – debiut, oczywiście komediowy
 • Dotknięcie nocy (1961) – kryminał
 • Żona dla Australijczyka (1963) – komedia
 • Przygoda z piosenką (1968) – film muzyczny
 • Poszukiwany, poszukiwana (1972) – pierwsza naprawdę znany film Barei
 • Nie ma róży bez ognia (1974) – kolejny komediowy klasyk
 • Niespotykanie spokojny człowiek (1975) – komedia, nieco chyba słabsza
 • Brunet wieczorową porą (1976) – komedia; przepowiednia cyganki i tajemnicze morderstwo
 • Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz (1978) – czyli świnia przechadza się ulicami Warszawy
 • Miś (1980) – ostatni film Barei, a zarazem jego opus magnum; wielu Polaków zna go na pamięć

Seriale Stanisława Barei

 • Kapitan Sowa na tropie (1965) – pierwszy polski serial kryminalny
 • Alternatywy 4 (1983) – perypetie lokatorów nowo wybudowanego bloku
 • Zmiennicy (1986) – historia warszawskich taksówkarzy (premierowy odcinek obejrzało 18 milionów ludzi!)

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Warszawa to także Wy! Poznaj swoje miasto, za naszym pośrednictwem.

Dziś gratka dla miłośników historii Warszawy – WARSZAWA 1927 ROK, 14 minutowa podróż w czasie. a także Warsaw 1939

Miasto moje a w nim, kalendarz warszawski na tydzień 25.04-01.05.2024 miasto – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

Ja też, jak śp. Janusz Grudziński Xsiążę Warszawski (1962+2023) – Lubię stare samochody

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia