Kto zapłaci za tanie paliwo przed wyborami?

Używanie taniego paliwa przed wyborami przez Daniela Obajtka jako prezesa PKN Orlenu? Uzyskiwanie odszkodowań z powodu odwołania lub zarzutów karnych? Przegląd sytuacji Obajtka i awantury z Lotosem.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

stacja Orlen
stacja Orlen


Daniel Obajtek, były prezes PKN Orlen, został odwołany ze stanowiska przez radę nadzorczą Orlenu. Według informacji nieoficjalnych, Obajtek zdecydował się oddać do dyspozycji rady nadzorczej. To być może z powodu możliwości uzyskania sporego odszkodowania w przypadku odwołania. Michał Romanowski, adwokat i profesor nauk prawnych, prognozuje, że Obajtek może stanąć przed postępowaniem karnym. Z jakiego powodu? Z powodu zarzutów niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień z artykułu 296 Kodeksu Karnego. Tanie paliwo przed wyborami cieniem na sukcesach ekonomicznych Orlenu?

Główne kwestie związane z sytuacją Daniela Obajtka:

  1. Odszkodowanie: Daniel Obajtek mógł zdecydować się na oddanie do dyspozycji rady nadzorczej, aby uniknąć formalnego odwołania, co mogłoby wiązać się z uzyskaniem sporego odszkodowania, szacowanego na co najmniej milion złotych.
  2. Zarzuty Karno-Skarbowe: Prokuratura wszczęła już postępowanie w sprawie możliwego działania na szkodę Orlenu związanej z fuzją z Lotosem. Koncepcja profesjonalnego menedżera (business judgment rule) może być kluczowym elementem rozważań prokuratury. Badane będą wszelkie aspekty transakcji, zwłaszcza biorąc pod uwagę, czy Obajtek działał w interesie spółki.
  3. Dokumentacja Fuzji: Postępowanie prokuratorskie obejmie analizę setek dokumentów związanych z fuzją Orlenu i Lotosa. Świadkowie, w tym Obajtek, członkowie zarządu, rady nadzorczej, a także politycy biorący udział w decyzjach, zostaną przesłuchani.
  4. Odpowiedzialność Cywilna: Profesor Romanowski zaznacza, że przesłanką do postawienia zarzutów karno-skarbowych nie musi być faktyczna wyrządzona szkoda, ale udowodnienie sprowadzenia niebezpieczeństwa wobec spółki.
  5. Ważność Doradztwa: Obajtek może próbować zasłaniać się analizami i opiniami renomowanych doradców biznesowych i prawnych. Jednak jego zdolność do krytycznej analizy tych opinii i jego kompetencje zawodowe będą kluczowe.

Proces może skończyć się postawieniem zarzutów przez prokuraturę i skierowaniem aktu oskarżenia do sądu lub umorzeniem postępowania. Sprawa ta, z uwagi na skalę i znaczenie, może mieć dalekosiężne konsekwencje zarówno w Polsce, jak i w Europie.

Prawda jest głębsza, numery z ceną paliwa przed wyborami doprowadzą Obajtka przed wymiar sprawiedliwości.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo.

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Brak postów do wyświetlenia