PGZ i Lockheed łączą siły przy budowie fregat Miecznik

PGZ ogłosiło podpisanie porozumienia z koncernem Lockheed Martin o pozyskanie systemu pionowego startu dla fregat Miecznik. Umożliwia elastyczne wystrzeliwanie pocisków CAMM, zwiększając siłę i możliwości bojowe okrętów.

202

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

rakiety CAMM, dla fregat Miecznik, rakiety w polskim arsenale
najnowocześniejsze rakiety w polskim arsenale

Polska Grupa Zbrojeniowa ogłosiła podpisanie porozumienia z koncernem Lockheed Martin. Porozumienie w sprawie pozyskania systemu pionowego startu dla trzech budowanych fregat Miecznik, przeznaczonych dla polskiej Marynarki Wojennej. Porozumienie obejmuje system pionowego startu VLS Mk 41 wraz z modułami ExLS (Extensible Launching System) dla rodziny pocisków CAMM.

System VLS Mk 41 – siła i precyzja w rękach polskich marynarzy

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) podpisała strategiczne porozumienie z koncernem Lockheed Martin, w wyniku którego fregaty Miecznik budowane dla polskiej Marynarki Wojennej zostaną wyposażone w najnowocześniejszy system pionowego startu VLS Mk 41.

Fregaty Miecznik zostaną wyposażone w 4 wyrzutnie VLS Mk 41, po 8 komór każda, co daje imponujące 32 komory na jednym okręcie. System ten umożliwia elastyczne i pionowe wystrzeliwanie pocisków w różnych kierunkach, znacząco zwiększając siłę i możliwości bojowe fregat.

Fregaty Miecznik będą uzbrojone w rodzinę pocisków CAMM (Common Anti-air Modular Missile), zapewniając im skuteczną obronę przeciwlotniczą. Połączenie systemu VLS Mk 41 i pocisków CAMM czyni fregaty Miecznik niezwykle groźnym przeciwnikiem dla każdego zagrożenia powietrznego.

VLS Mk 41 – standard NATO na polskich okrętach

System VLS Mk 41 jest obecnie najbardziej rozpowszechnionym systemem wyrzutni na okrętach flot NATO. Wybór tego rozwiązania przez PGZ zapewnia kompatybilność z flotą NATO i ułatwia współpracę z sojusznikami.

System VLS Mk 41 oferuje szereg kluczowych zalet, takich jak:

  • Szybsze wystrzeliwanie pocisków w różnych kierunkach
  • Brak konieczności obracania wyrzutni
  • Szczelne komory chroniące pociski przed czynnikami atmosferycznymi

Program Miecznik zakłada budowę trzech wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej. Okręty te mają wejść do służby w 2029 roku i znacząco wzmocnić potencjał obronny Polski na morzu.

Fregaty Miecznik – potężny arsenał na straży bezpieczeństwa

Oprócz systemu VLS Mk 41 i pocisków CAMM, fregaty Miecznik zostaną wyposażone w:

  • Rakiemy CAMM-ER
  • Pociski o zasięgu powyżej 100 km (w fazie koncepcyjnej)
  • Armaty o zasięgu do 40 km
  • Pociski przeciwokrętowe o zasięgu ponad 200 km

Program Miecznik jest realizowany przez konsorcjum PGZ we współpracy z renomowanymi partnerami. Partnerami takimi jak Lockheed Martin, MBDA, Thales UK i Remontowa Shipbuilding. Wspólna praca tych firm gwarantuje najwyższą jakość i efektywność realizacji programu. Podpisanie porozumienia z Lockheed Martin to kolejny ważny krok w budowie potężnych fregat Miecznik, które staną się filarem bezpieczeństwa Polski na morzu.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia