Nominowani w pierwszej edycji Nagrody Mariusza Waltera

To jemu zawdzięczamy powstanie w 1997 roku, pierwszej komercyjnej stacji telewizyjnej w Polsce.

348

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nagroda Mariusza Waltera - Mariusz Walter siedzący na beżowej kanapie, udzielający wywiadu. Starszy siwy pan w rozpiętej białej koszulo i błękitnej marynarce.
Mariusz Walter, człowiek legenda.

Fundacja im. Bożeny i Mariusza Walterów ogłosiła nominacje do pierwszej edycji Nagrody Mariusza Waltera. To prestiżowe wyróżnienie ma na celu uhonorować osoby, które wyróżniają się w mediach zarówno doświadczeniem, jak i nowatorskim podejściem. Gala wręczenia nagród odbędzie się 15 marca w warszawskim Muzeum Polin. Nagroda jest nazwana imieniem Mariusza Waltera, jednego z twórców i prezesów TVN, który zmarł w 2020 roku. Nagroda Mariusza Waltera

Nominowani

W kategorii Osobowość Medialna Roku znaleźli się trzej nominowani, z czego dwóch związanych jest z TVN24. Są to Katarzyna Kasia, prowadząca “Szkło kontaktowe” i audycje w Radiu Nowy Świat, oraz Radomir Wit, reporter i twórca programów “#BezKitu” i “Sejm Wita”. Trzecią nominowaną jest Justyna Dobrosz-Oracz, dziennikarka TVP Info i była redaktorka “Gazety Wyborczej”.

Wydarzenie Roku w Mediach, w tej kategorii nominacje zdobyły trzy reportaże, które poruszyły ważne tematy społeczne i polityczne. Pierwszy z nich to cykl materiałów Jakuba Sobieniowskiego z “Faktów” TVN, który ujawnił, jak PiS wykorzystywał instytucje i spółki państwowe do finansowania swojej kampanii wyborczej. Drugi to reportaż Katarzyny Włodkowskiej z “Dużego Formatu”, który pokazał kulisy pracy w redakcji Andrzeja Skworza, byłego szefa “Super Expressu”. Trzeci to program “19.30” w TVP, który zdobył nominację za swoją niezależność i krytyczną postawę wobec władzy.

Nowy Głos w Mediach, w tej kategorii kapituła doceniła trzy inicjatywy, które wnoszą świeże spojrzenie na media i świat. Pierwszą z nich jest magazyn internetowy Mint, który zajmuje się tematyką ekonomiczną i społeczną. Jego redaktorem naczelnym jest Aleksander Hudzik. Drugą jest Dział Zagraniczny, który prowadzi Maciej Okraszewski. To podcast, który analizuje najważniejsze wydarzenia i trendy na świecie. Trzecią jest zespół Orientuj.się, który tworzy materiały edukacyjne i informacyjne o kulturach i religiach Azji.

W kategorii Sport w Mediach nominacje otrzymali trzej dziennikarze, którzy wyróżniają się swoją pasją i wiedzą o sporcie. Pierwszy z nich to Dariusz Faron z Wirtualnej Polski, który specjalizuje się w piłce nożnej i koszykówce. Drugi to Michał Okoński z “Tygodnika Powszechnego”, który pisze o kulturze i historii sportu. Trzeci to Mikołaj Tyczyński, Klaudia Kowalczyk i Kuba Jędras, autorzy audycji “Sport do słuchania” w Radiu Nowy Świat, która łączy sport z muzyką i literaturą.

Kapituła

Nominowanych oraz laureatów wybrała 18-osobowa kapituła, w skład której weszli znani i szanowani ludzie mediów, kultury i sportu. Są to: Edwin Bendyk, Andrzej Bobiński, Kamil Dziubka, Ewa Ewart, Sylwia Gregorczyk-Abram, Jerzy Jurecki, Grzegorz Kalinowski, Michał Kołodziejczyk, Adam Małysz, Adam Pieczyński, Hanna Rydlewska, Joanna Solska, Agata Szczęśniak, Mariusz Szczygieł, Bożena Walter, Jacek Wasilewski, Paulina Wilk, Maja Włoszczowska. Kapituła obradowała 31 stycznia 2024 roku.

Sylwetka Mariusza Waltera

Mariusz Walter to legenda polskich mediów, współzałożyciel i prezes TVN, który zmarł w 2020 roku. Urodził się we Lwowie w 1937 roku. Pracę w Telewizji Polskiej rozpoczął w 1963 roku, gdzie przez 20 lat realizował, reżyserował i pisał scenariusze filmów dokumentalnych i programów. W 1984 roku wraz z Janem Wejchertem stworzył grupę ITI, która w 1997 roku uruchomiła TVN – pierwszą komercyjną telewizję w Polsce. W 2001 roku powstał TVN24 – pierwszy polski kanał informacyjny. Mariusz Walter był także zaangażowany w działalność społeczną i charytatywną. W 2006 roku wraz z żoną Bożeną założył Fundację im. Bożeny i Mariusza Walterów, która wspiera młodych ludzi z pasją i talentem. Nagroda Mariusza Waltera to kontynuacja jego misji oraz hołd dla jego dorobku.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia