Odkrycie w Poznaniu – czy to najstarsza królewska kuchnia?

Zamkowe piwnice i powierzchnia dziedzińca w Poznaniu okazały się niezwykle owocne! Sprawdź jakie relikty z przeszłości skrywa.

225

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Odkrycie w Poznaniu - czy tu jest najstarsza królewska kuchnia

W Poznaniu, na terenie Zamku Królewskiego na Górze Przemysława, zaprezentowano niedawno wyniki badań archeologicznych, które trwały przez ostatnie miesiące. Prace prowadzono w dwóch lokalizacjach, a rozpoczęto je w sierpniu zeszłego roku. Odkrycie w Poznaniu – czy to najstarsza królewska kuchnia?

Odkrycie w Poznaniu – czy to najstarsza królewska kuchnia

Na terenie zamkowego dziedzińca wykonano głęboki na ponad 5 metrów wykop, co okazało się być niezwykle owocne. Odkryto tam około 6 tysięcy pamiątek z przeszłości, w tym ceramikę naczyniową i budowlaną, ponadto kości zwierzęce. Jednym z najciekawszych znalezisk jest 63 tzw. zabytki wydzielone, wśród których znalazła się płyta hypocaustum. Jest to element, który świadczy o funkcjonowaniu ogrzewania na zamku w średniowieczu. Ponadto odkryto także informacje o poziomie, na którym znajdowała się w XV wieku droga z polnych kamieni, która otaczała wewnętrzny dziedziniec zamku.

Tajemnice podziemnych piwnic Zamku Królewskiego.

Drugim obszarem badań były piwnice budynku administracyjnego z 1796 roku. Tutaj również badacze dokonali znaczącego odkrycia – natknęli się na jedną z najstarszych kuchni królewskich zachowanych na terenie Polski. To miejsce może pochodzić z XIV lub XV wieku, co czyni je niezwykle cennym znaleziskiem archeologicznym. Warto zaznaczyć, że odkryte dotąd kuchnie królewskie w Polsce datowane były na XVI wiek. Sprawia ponadto, że to znalezisko jest szczególnie istotne dla poznania historii kulinariów w Polsce.

Najnowsze badania wciąż trwają, a kolejnym etapem będzie poszukiwanie studni zamkowej, która znajduje się pod dwumetrową warstwą gruzu. Odkrycie tej studni mogłoby dostarczyć kolejnych fascynujących informacji na temat życia na zamku, ponadto codziennych praktyk jego mieszkańców.

Prezentacja tych wyników badań archeologicznych stanowi istotny krok w poznawaniu historii Zamku Królewskiego w Poznaniu oraz historii regionu. Odkrycia te mają potencjał nie tylko naukowy, ale także edukacyjny i turystyczny, przyciągając uwagę zarówno badaczy, jak i zwiedzających.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami.

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia