Polski Czerwony Krzyż. Historia, rola i współczesne wyzwania.

Dziś rozmawiamy z wiceprezesem Polskiego Czerwonego Krzyża, Jerzym Zaborowskim, aby dowiedzieć się więcej o ich misji, wyzwaniach oraz planach na przyszłość.

396

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Misja i wartości Polskiego Czerwonego Krzyża
Polski Czerwony Krzyż odgrywa kluczową rolę na arenie krajowej i międzynarodowej.

W rozmowie z Wiceprezesem Polskiego Czerwonego Krzyża Jerzym Zaborowskim, dowiadujemy się o codziennej pracy organizacji humanitarnej. Jej misji, a także wyzwań stojących przed nią w obliczu współczesnych problemów społecznych i kryzysów. Polski Czerwony Krzyż (PCK) to jedna z najważniejszych organizacji humanitarnych w Polsce, która odgrywa kluczową rolę zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Jego historia sięga czasów I wojny światowej. A jego zaangażowanie obejmuje szeroki zakres działań pomocowych, w tym również sytuację na Ukrainie. Polski Czerwony Krzyż został założony w 1919 roku, na fali odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Organizacja powstała z myślą o świadczeniu pomocy humanitarnej i medycznej w czasie wojen, konfliktów oraz katastrof naturalnych. Inspiracją dla PCK były międzynarodowe standardy Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Podczas II wojny światowej, mimo brutalnych okupacji, PCK działał, starając się pomagać ofiarom wojny, zarówno polskim, jak i obcokrajowcom. Po wojnie organizacja odgrywała kluczową rolę w odbudowie kraju i wsparciu dla poszkodowanych.

Rola w Polsce i na Świecie

Pan Jerzy nie ukrywa, że Polski Czerwony Krzyż stoi przed wieloma wyzwaniami. Zwłaszcza w kontekście zmieniającego się świata, nowych zagrożeń zdrowotnych i społecznych. Wspomina o konieczności dostosowywania działań organizacji do aktualnych potrzeb społeczeństwa, jak również utrzymania gotowości do reagowania w sytuacjach kryzysowych. Polski Czerwony Krzyż pełni wielofunkcyjną rolę w Polsce. Jego główne zadania obejmują świadczenie pomocy humanitarnej. Udzielanie wsparcia medycznego, organizację zbiórek krwi, prowadzenie kursów pierwszej pomocy oraz działania na rzecz promocji zdrowego stylu życia. Organizacja regularnie angażuje się także w pomoc dla najuboższych i potrzebujących. W okresie pandemii COVID-19, PCK odegrał kluczową rolę w walce z epidemią. Wspierając służby zdrowia, organizując punkty szczepień oraz dostarczając pomoc medyczną i środki ochrony osobistej. Or jest aktywny również na arenie międzynarodowej. Bierze udział w misjach pokojowych, świadczy pomoc humanitarną w krajach dotkniętych konfliktami, klęskami żywiołowymi czy sytuacjami kryzysowymi. PCK współpracuje ściśle z Międzynarodowym Ruchem Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, angażując się w globalne inicjatywy humanitarne.

Sytuacja na Ukrainie

Pan Jerzy Zaborowski zaczyna od podkreślenia, że misja Polskiego Czerwonego Krzyża. Obejmuje szerokie spektrum działań na rzecz pomocy humanitarnej, zdrowia publicznego, a także wsparcia dla osób najbardziej potrzebujących. Misją organizacji jest niesienie pomocy wszystkim, niezależnie od pochodzenia czy przekonań, a także przeciwdziałanie cierpienia najsłabszych W kontekście sytuacji na Ukrainie, Polski Czerwony Krzyż odegrał istotną rolę w niesieniu pomocy humanitarnej dla uchodźców i poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego. Działania organizacji obejmują dostarczanie żywności, leków, odzieży i schronienia dla osób dotkniętych konfliktem. PCK współpracuje również z międzynarodowymi partnerami, aby zapewnić skoordynowaną pomoc dla Ukrainy. Na zakończenie wywiadu Wiceprezes Jerzy Zaborowski kieruje apel do społeczeństwa, zachęcając do aktywnego wsparcia Polskiego Czerwonego Krzyża. Podkreśla, że każda forma pomocy, zarówno finansowa. Jak i wolontariat, jest niezwykle cenna dla organizacji, umożliwiając jej efektywną reakcję na bieżące wyzwania.

Zapraszam do wysłuchania podcastu z Wiceprezesem Polskiego Czerwonego Krzyża Panem Jerzym Zaborowskim, rozmawiała Patrycja Tabaczek

Zainteresował Cię temat społeczności legionowskiej? Więcej ciekawych tematów znajdziesz pod tym linkiem

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia