Protesty polskich rolników: 30-dniowy strajk generalny i blokady dróg

Kolejne protesty rolników wstrząsają Polską. Rolnicy domagają się m.in. wyższych cen skupu żywności, dopłat do produkcji rolnej i obniżenia cen paliw. Rząd deklaruje gotowość do dialogu i poszukiwania rozwiązań, które poprawią sytuację rolników. Czy dialog przyniesie skutek?

366

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Protesty polskich rolników: 30-dniowy strajk generalny
Protesty polskich rolników: 30-dniowy strajk generalny

W piątek, 9 lutego 2024 roku, rolnicy w Polsce rozpoczną 30-dniowy strajk generalny. Zapowiadają blokady wszystkich przejść granicznych z Ukrainą oraz punktowe blokady dróg i autostrad w całym kraju.

Protesty polskich rolników

Rolnicy w całej Europie od kilku tygodni intensywnie protestują przeciwko polityce rolnej UE, która ich zdaniem zagraża ich dochodom, środowisku i suwerenności. Protesty przybierają na sile, a w wielu krajach, w tym w Polsce, rolnicy zdecydowali się na rozpoczęcie strajku generalnego. Polscy rolnicy zapowiedzieli rozpoczęcie protestu na piątek, 9 lutego 2024 roku. Protestujący poinformowali, że strajk ma potrwać 30 dni, a obejmował będzie blokady wszystkich przejść granicznych z Ukrainą. W planie są również punktowe blokady dróg i autostrad w całym kraju.

Mapa blokadjuż ponad 140 punktów w całej Polsce

Organizatorzy protestów przygotowują oficjalną mapę, która będzie zawierać informacje o wszystkich miejscach, gdzie odbędą się protesty. Mapa ma być dostępna na stronie internetowej „Solidarności” oraz w mediach społecznościowych. W sieci dostępna jest już nieoficjalna mapa protestów, która została stworzona przez rolników. Mapa zawiera ponad 140 punktów w całej Polsce, gdzie planowane są protesty.

Poniżej link do nieoficjalnej mapy, której stworzenie było inicjatywą oddolną rolników:

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1UFTov3IYJKBSEwHWbReYlQK3lO52U80&ll=52.37882967785925%2C20.044980414286012&z=6

Postulaty protestujących rolników

Rolnicy zrzeszeni w Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym Rolników Indywidualnych „Solidarność” domagają się:

  • Zaprzestania bezcłowego importu żywności z Ukrainy. Rolnicy twierdzą, że doprowadza to do zalewania polskiego rynku tanimi produktami ukraińskimi, co obniża ceny i utrudnia im konkurencję.
  • Uczciwych cen za żywność. Protestujący żądają zagwarantowania minimalnych cen skupu dla kluczowych produktów rolnych, aby zapewnić im godziwy dochód.
  • Wsparcia dla polskiego rolnictwa. Rolnicy domagają się zwiększenia dopłat i innych form wsparcia ze strony rządu i Unii Europejskiej.

Adrian Wawrzyniak, rzecznik prasowy „Solidarności” podkreślił, że protest jest odpowiedzią na bezczynność rządu i Unii Europejskiej w obliczu problemów polskich rolników. Wawrzyniak wskazał, że przedłużony bezcłowy import żywności z Ukrainy negatywnie wpływa na ceny i powoduje, że polscy rolnicy nie są w stanie konkurować.

Reakcja rządu i stanowisko KE

Minister rolnictwa, Czesław Siekierski, zapowiedział w rozmowie z RMF FM, że resort będzie próbował powstrzymać kolejne rolnicze blokady dróg. „Rozumiemy protesty rolników, protestują w słusznej sprawie. Jeśli chodzi o zboże, zboże już nie napływa, jest blokada, są nadwyżki z poprzednich sezonów. Jest też problem polegający na tym, że gdy zboże jest eksportowane z Polski, trafia na rynki, z których jest wypychane przez tańsze zboże z Ukrainy.

Staramy się rozwiązywać problemy, boję się, że niemożliwe jest rozwiązanie tych problemów przed protestami. Podkreślam, że potrzebny jest czas do końca zbiorów, taki mamy plan. Mamy pewne porozumienia zawarte, jeśli chodzi o przewoźników, prowadzimy intensywne rozmowy z Unią. Nasze żądania są jednoznaczne, sprawy handlu są w kompetencjach Unii Europejskiej” – stwierdził Siekierski w rozmowie z RMF FM.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła we wtorek podczas debaty w europarlamencie, że KE wycofuje projekt zakładający ograniczenie stosowania pestycydów w rolnictwie w UE. Decyzja ta jest reakcją na protesty rolników, które przetaczają się obecnie przez państwa unijne.

Przypomnijmy, że Projekt KE z czerwca 2022 roku, zakładający 50% redukcję stosowania chemicznych pestycydów do 2030 roku, spotkał się z silnym sprzeciwem rolników. Rolnicy obawiali się, że projekt negatywnie wpłynie na ich produkcję i dochody. Argumentowali, że dostępne alternatywy dla pestycydów nie są wystarczająco efektywne, a radykalne ograniczenie ich stosowania może doprowadzić do spadku plonów.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia