Pomoc dla Ukraińców przedłużona – tak zdecydował Sejm

Pomoc dla Ukraińców została przedłużona do 30 Czerwca 2024 roku

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

pomoc dla Ukraińców, powiewające flagi Ukrainy i Unii Europejskiej
pomoc dla Ukraińców przedłużona do 30 Czerwca

Dzisiaj Sejm zdecydował, że pomoc dla Ukraińców zostanie przedłużona do 30 Czerwca. To bardzo dobra wiadomość dla ponad miliona uchodźców, którzy uciekli przed wojną i znaleźli schronienie w Polsce.

Nowe przepisy oznaczają, że Ukraińcy będą mogli nadal legalnie przebywać w Polsce, korzystać z rynku pracy, świadczeń rodzinnych i opieki zdrowotnej. Przedłużenie pomocy obejmuje:

• Legalny pobyt: Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 roku, będą mogli legalnie przebywać w kraju do 30 czerwca 2024 roku.

• Dostęp do rynku pracy: Ukraińcy dalej mają możliwość pracowania w Polsce bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.

• Świadczenia rodzinne: Uchodźcy z Ukrainy będą nadal mieli prawo do świadczeń rodzinnych – np. 800 plus.

• Opieka zdrowotna: Ukraińcy będą mieli nadal dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej w Polsce.

• Edukacja: Dzieci ukraińskich uchodźców będą mogły nadal uczęszczać do polskich szkół i przedszkoli.

• Pomoc socjalna: Uchodźcy z Ukrainy będą nadal mogli korzystać z pomocy socjalnej – np. zasiłków dla bezrobotnych.

Pomoc dla Ukraińców – jak będzie wyglądać?

Nowe przepisy przewidują ponadto dodatkowe rozwiązania pomocne dla obywateli Ukrainy przebywających w naszym kraju. Są to:

• Ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej: Ukraińcy będą mieli prostszy dostęp do założenia i prowadzenia firmy w Polsce.

• Pomoc psychologiczna: uchodźcy otrzymają dostęp do bezpłatnej pomocy psychologicznej.

• Nauka języka polskiego: Ukraińcy będą mogli skorzystać z kursów języka polskiego, aby ułatwić im integrację ze społeczeństwem polskim.

Takie formy wsparcia będą na co dzień ułatwiać życie Ukraińcom będącym w różnych sytuacjach. Oto kilka przykładów:

• Anna, Ukrainka, która przyjechała do Polski z dwójką dzieci, będzie mogła nadal legalnie pracować jako pielęgniarka w polskim szpitalu.

• Serhij, uchodźca z Ukrainy, będzie mógł w dalszym ciągu korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej w Polsce, w tym z leczenia onkologicznego.

• Oksana, Ukrainka, która założyła w Polsce firmę produkującą rękodzieło, będzie mogła dalej korzystać z ulg podatkowych dla przedsiębiorców.

Co dalej?

Zgodnie z nowym prawem pomoc dla Ukraińców będzie nadal kontynuowana na tym samym poziomie. Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa trafi teraz do Senatu. Po jej uchwaleniu przez Senat i podpisaniu przez Prezydenta RP, nowe przepisy wejdą w życie.

Pomoc dla Ukraińców to wyraz solidarności Polski z narodem ukraińskim. To także gest humanitaryzmu, który ma na celu zapewnienie uchodźcom bezpieczeństwa i godnych warunków życia. Podobne zasady panują w innych państwach Europy. Oto kilka przykładów:

• Niemcy: Program „Willkommen in Deutschland” oferuje Ukraińcom szeroki zakres pomocy, w tym kursy języka niemieckiego, pomoc w znalezieniu pracy i mieszkania oraz dostęp do opieki zdrowotnej.

• Francja: Program „Accueil des Ukrainiens” oferuje Ukraińcom tymczasowy pobyt, dostęp do rynku pracy, edukacji i opieki zdrowotnej.

• Wielka Brytania: Program „Homes for Ukraine” pozwala Brytyjczykom na przyjęcie ukraińskich uchodźców do swoich domów.

Przeczytaj też, jakie jest dofinansowanie do wyrobów medycznych w 2024 roku.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne. Zjesz w niej pyszne posiłki i zamówisz najlepszy catering w Legionowie.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Brak postów do wyświetlenia