Rząd zamyka Program Inwestycji Strategicznych

232

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rząd zamyka Program Inwestycji Strategicznych. W zamian - subwencja rozwojowa.
Rząd zamyka Program Inwestycji Strategicznych. W zamian - subwencja rozwojowa.

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych (PIS), który w ciągu 2 lat dofinansował samorządowe inwestycje kwotą 63 mld zł, prawdopodobnie zniknie z polskiej gospodarki. Zamiast niego ma się pojawić subwencja rozwojowa o zdecydowanie niższym budżecie.

Program Inwestycji Strategicznych

Program Inwestycji Strategicznych opierał się na bezzwrotnym dofinansowaniu inwestycji realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego. W ciągu 9 edycji programu dofinansowanie otrzymało 99% samorządów w kraju, a łączna kwota dofinansowania wyniosła ponad 63 mld zł. Blisko połowa tej sumy trafiła na infrastrukturę drogową, a kolejne 11 mld zł – na infrastrukturę wodno-kanalizacyjną.

Program cieszył się dużym uznaniem ze względu na prostotę procesu aplikacyjnego i swobodę w wyborze celów inwestycyjnych. Samorządy mogły samodzielnie decydować, na co chcą przeznaczyć dofinansowanie, co zapewniało im dużą elastyczność w zarządzaniu projektami.

Jednakże niektórzy krytycy zarzucali mu promowanie samorządów popierających rząd. Dostęp do dofinansowania miał być rzekomo uzależniony od lojalności politycznej, co budziło obawy o nepotyzm i korupcję.

Subwencja rozwojowa – co to oznacza w praktyce?

Rząd ogłosił, że nie będzie kontynuował Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. W jego miejsce ma wejść subwencja rozwojowa o budżecie – 3,2 mld zł rocznie. To oznacza ponad 10-krotne zmniejszenie wsparcia w porównaniu do czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Zdaniem ekspertów, subwencja rozwojowa nie będzie wystarczającym zastępstwem dla programu PIS. Niższy budżet subwencji rozwojowej w porównaniu do Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych (PIS) może negatywnie wpłynąć na rozwój lokalnych społeczności. Niższy budżet subwencji rozwojowej może zmusić samorządy do rewizji planów inwestycyjnych.

Subwencja rozwojowa, która ma zastąpić Rządowy Program Inwestycji Strategicznych (PIS), będzie przyznawana w formie dotacji celowych. Oznacza to, że samorządy będą zobowiązane do precyzyjnego określenia celu, na jaki chcą przeznaczyć otrzymane środki.

Większa kontrola:

  • Rząd i podatnicy zyskają większą kontrolę nad tym, jak wydawane są publiczne pieniądze.
  • Dokładne określenie celu dotacji ułatwi monitorowanie jej wykorzystania i ocenę jej efektywności.

Mniejsza elastyczność:

  • Samorządy utracą część elastyczności w zarządzaniu finansami.
  • Konieczność szczegółowego planowania wydatków może ograniczać możliwości reagowania na bieżące potrzeby.
  • Samorządy mogą mieć trudności z dostosowaniem do sztywnych procedur.

Może to ograniczać ich swobodę w zarządzaniu finansami i dostosowywaniu ich do bieżących potrzeb. Z drugiej strony, zapisanie subwencji w ustawie zapewnia pewność finansowania, co jest ważne dla długoterminowego planowania inwestycji.

Na ten moment nie znamy jeszcze szczegółowych kryteriów przyznawania subwencji rozwojowej.

Odkryj więcej na naszej stronie!

Ten artykuł to tylko początek. Zapraszamy do zapoznania się z innymi ciekawymi treściami, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Na naszej stronie znajdziesz szeroki wybór artykułów na różne tematy, od aktualnych wydarzeń po ciekawostki historyczne, tajniki motoryzacji i porady dotyczące codziennego życia oraz zdrowego odżywiania.

Oto kilka artykułów, które mogą Cię zainteresować:

Śledztwo ws. zniszczenia zboża na granicy polsko-ukraińskiej – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

Kulinarna Nawigacja – pierwszy raz w roku 2024 – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia