Kulinarna Nawigacja – pierwszy raz w roku 2024

Co poza zdrową dietą możemy wprowadzić w zakresie naszych nawyków żywieniowych?

244

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kulinarna Nawigacja - pierwszy raz w roku 2024
Kulinarna Nawigacja - pierwszy raz w roku 2024

Kulinarna Nawigacja – pierwszy raz w roku 2024 zaprowadzi nas w kierunku realizacji założeń noworocznych. Dobrym postanowieniem na nowy rok będzie zmiana diety na zdrowszą, oraz zapobieganie marnowania żywności. Zapraszamy do wysłuchania, co na ten, oraz inne tematy mają do powiedzenia Jarosław Uściński w rozmowie z Pawłem Kubalskim 🙂

Marnowanie żywności – globalny problem a lokalne rozwiązania

Marnowanie żywności to coraz bardziej palący problem, dotykający zarówno globalną gospodarkę, jak i codzienne życie każdego z nas. Z jednej strony obserwujemy wzrost głodu i niedożywienia w wielu regionach świata, z drugiej zaś marnujemy ogromne ilości wartościowych produktów. Szacuje się, że rocznie na świecie wyrzuca się 1/3 wyprodukowanej żywności. W Unii Europejskiej rocznie traconych jest około 100 milionów ton produktów spożywczych. Przeciętny mieszkaniec Europy wyrzuca nawet 20-30% zakupionej żywności, przy czym szacuje się, że aż 2/3 z tej ilości nadal byłoby nadające się do spożycia.

W Polsce również notujemy znaczne straty żywności, oscylujące w granicach 9 milionów ton rocznie. Na każdego mieszkańca kraju przypada około 52 kg żywności, która trafia na straty. W zestawieniu z innymi krajami Unii Europejskiej, Polska zajmuje 5. miejsce pod względem ilości marnowanej żywności, ustępując jedynie Wielkiej Brytanii, Niemcom, Francji i Holandii. To zjawisko stawia nas w obliczu wspólnego wyzwania dotyczącego efektywnego gospodarowania zasobami spożywczymi.

Problem marnowania żywności jest złożony i obejmuje różne etapy łańcucha dostaw: produkcję, przetwórstwo, dystrybucję i konsumpcję. W gospodarstwach domowych marnuje się około 42% wyrzucanej żywności, co oznacza, że każdy z nas może znacząco przyczynić się do rozwiązania problemu.

Główne przyczyny marnowania żywności w domach:

 • Brak planowania zakupów i kupowanie zbyt dużych ilości jedzenia
 • Niewłaściwe przechowywanie produktów, co prowadzi do ich psucia
 • Poddawanie się presji promocji i kupowanie produktów, których nie potrzebujemy

Jak ograniczyć marnowanie żywności w domu?

 • Planuj posiłki i sporządzaj listę zakupów
 • Kupuj tylko tyle jedzenia, ile faktycznie potrzebujesz
 • Zwracaj uwagę na daty ważności
 • Przechowuj żywność w odpowiednich warunkach
 • Zamrażaj produkty, w rozsądnych ilościach
 • Kompostuj resztki organiczne

Mrożenie żywności, czyli jak zapobiegać marnotrawstwu jedzenia i jednocześnie zachować jego wartość i smak

Mrożone jedzenie może być niemal tak zdrowe, jak to świeże. Przygotowanie mrożonek należy do najlepszych metod utrwalania żywności, która pozwala zachować ich wartość odżywczą, choć w mniejszym stopniu – ich strukturę i kolor. Aby jednak mrożenie było udane, należy przestrzegać kilku kluczowych zasad:

 • Nie zamrażaj ponownie rozmrożonych produktów. (ewentualnie po obróbce termicznej)
 • Używaj odpowiednich opakowań. (Upewnij się, że opakowanie nadaje się do niskich temperatur)
 • Opisuj mrożonki datą zamrożenia.
 • Używaj świeżych i dobrej jakości produktów.
 • Zamrażaj w porcjach.

Mrożenie profesjonalne vs. mrożenie w domu

Warto zwrócić uwagę na różnice pomiędzy mrożeniem profesjonalnym a mrożeniem w naszych domach. Dlaczego ryby mogą nie nadawać się do spożycia po ponownym zamrożeniu ich w naszym zamrażalniku?

Mrożenie profesjonalne różni się od zwykłego kilkoma kluczowymi aspektami:

Profesjonalne zamrażarki działają w znacznie niższych temperaturach (do -40°C) i wykorzystują szybszy przepływ powietrza, co pozwala na szybsze zamrożenie produktu. Szybkie zamrażanie tworzy mniejsze kryształki lodu, które nie uszkadzają struktury komórkowej żywności, co z kolei zapewnia lepszą jakość po rozmrożeniu. Utrzymują stałą temperaturę w całym procesie, co zapobiega częściowemu rozmrożeniu i ponownemu zamrożeniu, które może negatywnie wpłynąć na jakość produktu. Do mrożenia profesjonalnego używa się specjalnych opakowań, które są odporne na niskie temperatury i nie przepuszczają powietrza, co zapobiega utracie wilgoci i powstawaniu „oparzeń mrozowych”. Profesjonalne zamrażarki wyposażone są w systemy monitorowania i kontroli temperatury, co zapewnia optymalne warunki zamrażania i gwarantuje wysoką jakość produktu.

Mrożenie ryb azotem i glazura

Mrożenie ryb azotem to proces polegający na szybkim zamrożeniu ryb w ciekłym azocie (-196°C). Szybkość zamrażania i niska temperatura pozwalają na zachowanie świeżości, smaku i wartości odżywczych ryb.

Glazura to warstwa lodu, która pokrywa rybę po zamrożeniu. Chroni ona rybę przed wysychaniem i utlenianiem, co pomaga zachować jej świeżość i jakość. Glazurę tworzy się na kilka sposobów:

 • Zanurzenie w wodzie: Ryby są zanurzane w zimnej wodzie przed zamrożeniem.
 • Natryskiwanie wodą: Ryby są spryskiwane zimną wodą przed zamrożeniem.
 • Glazurowanie: Na ryby nakłada się cienką warstwę lodu za pomocą specjalnej maszyny.
 • Glazura powinna stanowić około 10-15% wagi ryby. (Niestety często stanowi znacznie więcej)

Rozumiejąc te różnice powinniśmy rozsądnie planować nasze zakupy, kupować tylko tyle jedzenia ile faktycznie potrzebujemy, ryby wykorzystywać najlepiej bez ponownego zamrożenia po zakupie, a pozostałe produkty mrozić według właściwych zasad przechowywania. W ten sposób zachowamy wartości odżywcze naszego pożywienia oraz przyczynimy się do zmniejszenia marnotrawstwa produktów spożywczych.

Kulinarna Nawigacja – pierwszy raz w roku 2024

Więcej odcinków Kulinarnej Nawigacji znajdziesz pod tym linkiem

Kucharze z całego globu rywalizują o ZŁOTO na Olimpiadzie Kulinarnej IKA. Polska Reprezentacja Kulinarna z powodzeniem namieszała w Niemczech. Weronika Gurynow ZŁOTO BRAWO!!! Poland National Culinary Team pod wodzą Jarosława Uścińskiego

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia