Na jakich zasadach działa reklama w mediach społecznościowych?

Czy w sieci jest jeszcze miejsce na jakieś nowe media społecznościowe, które mogą trafić do tego zestawienia? Już raczej trudno doszukać się potencjalnego nowego formatu, ale Internet jest nieprzewidywalny…

133

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

reklama w mediach społecznościowych
reklama w mediach społecznościowych

Media społecznościowe ewoluują na naszych oczach. Początkowo były traktowane raczej jako forma wymiany informacji z innymi ludźmi przez Internet, ale szybko okazało się, że są doskonałym sposobem do zamieszczania reklam. Dzisiaj każda duża marka musi zadbać o odpowiedni budżet na kampanie reklamowe w portalach społecznościowych, bo inaczej wykorzysta jedynie ułamek potencjału marketingowego, jaki daje Internet.

Na czym to polega? Z jednej strony to bardzo prosty, a z drugiej skomplikowany proces. Jednak warto zaznaczyć, że tutaj liczy się wyłącznie chłodna kalkulacja, która skutecznie przekłada się na wynik. To przeciwieństwo przykładowo gier losowych na Vulkan Vegas promo code, gdzie wszystko zależy od szczęścia. Odpowiednio przeprowadzona kampania z wykorzystaniem mediów społecznościowych daje wysoką gwarancję sukcesu.

Media społecznościowe a reklama — wyjaśnienie ogólnych zasad

W reklamie liczy się zasięg osób, do których trafi. Dlatego za spot w popularnej stacji telewizyjnej czy billboard w centrum miasta, trzeba zapłacić więcej niż za reklamę w niszowej stacji lub na przedmieściach. Podobnie jest w Internecie. Jednak tutaj potencjalny zasięg reklamy liczy się w łatwy sposób — ze względu na liczbę subskrypcji/obserwacji oraz wyświetleń treści zamieszczanych przez influencera. Dlatego im większe ktoś generuje liczby, tym atrakcyjniejszy staje się dla agencji reklamowych. Oczywiście w parze z tym idzie również cena takiej kampanii.

Najwięksi światowi influencerzy za lokowanie produktu w swoich treściach potrafią „brać” nawet milion dolarów. W Polsce są to raczej nieosiągalne kwoty, ale faktem jest, że najwięksi instagramerzy potrafią za jedno zdjęcie lub story, w którym znajduje się reklama otrzymywać nawet 50 000 zł i więcej. Skąd aż takie kwoty? Bo to po prostu się opłaca. W przeciwieństwie do standardowej telewizji, fani konkretnego influencera często wiążą z się z nim na poziomie emocjonalnym. Dlatego taka reklama jest znacznie skuteczniejsza, czego efektem są późniejsze efekty w postaci znacznie zwiększonej sprzedaży.

Trzy główne sposoby reklamy w mediach społecznościowych

Zwiększanie zasięgu swojej marki z wykorzystaniem portali społecznościowych może odbywać się na trzy sposoby, z których każdy różni się ceną oraz jak łatwo można się domyślić — skutecznością. Oto jak się prezentują:

  • Własne konto na danym portalu społecznościowym — każdy powinien na pewnym etapie zdecydować się na założenie własnego konta, żeby budować swój zasięg w sposób pasywny. Wzrost zasięgu w kontekście czasu jest tutaj najczęściej niewielki, ale jeżeli ktoś zamierza przeprowadzić silną, rozgałęzioną kampanię, to te subskrypcje w końcu zaczną się pojawiać, a reklama będzie darmowa.
  • Reklamy bezpośrednio lokowane na danym portalu — to z pewnością jeden z najdroższych rodzajów kampanii reklamowych. Polega na bezpośrednim dogadaniu się z daną platformą, która będzie wyświetlała reklamy produktu bez względu na to, czy ktoś subskrybuje konkretny kanał/profil, czy nie.
  • Współpraca z influencerem — relatywnie łatwy i skuteczny format reklamy. Wystarczy wyszukać influencera, którego treści nie kolidują z produktem, jaki chce się sprzedać, a następnie dogadać stawkę oraz zakres współpracy.

Obecnie wszystkie największe marki korzystają z tych metod, co tylko dowodzi skuteczności wykorzystania platform społecznościowych w celach marketingowych.

Aktualnie najpopularniejsze platformy społecznościowe do reklamy

Media społecznościowe ewoluują z roku na rok i dzisiaj już można z umiarkowaną dozą pewności stwierdzić, że doszliśmy do etapu, kiedy wszystko już się wyklarowało. Facebook powrócił do bycia serwisem, w którym ludzie wymieniają się informacjami o sobie, Twitter służy głównie do dzielenia się swoimi myślami, a platformy skupiające się na udostępnianiu treści dla dalszych odbiorców stały się idealnym medium do lokowania reklam. Oto serwisy społecznościowe, które najlepiej nadają się do reklamowania w Internecie:

  • Instagram — początkowo portal do udostępniania zdjęć, a obecnie prawdziwa maszynka do zarabiania pieniędzy przez influencerów. Instagram jest najczęściej wykorzystywanym serwisem do lokowania pieniędzy i jego działalność w głównej mierze opiera się na marketingu. Dzisiaj już mało kto buduje swoje konto, po to, żeby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Obecnie wszyscy liczą na współprace reklamowe, dzięki którym będą mogli zarabiać ogromne pieniądze.
  • TikTok — największy hit ostatnich lat, który nadal skupia się na treściach głównie dla młodszej widowni. Filmy, które stają się wiralami, potrafią w kilka dni generować miliony wyświetleń — nawet na polskiej scenie. Dlatego najwięksi TikTokerzy coraz częściej stają się częścią ogromnych kampanii reklamowych.
  • YouTube — platforma, która prawdopodobnie już całkowicie się ukształtowała i reklamodawcy są w stanie w relatywnie łatwy sposób przeanalizować, rezultaty współpracy z konkretnymi youtuberami. Reklamy najczęściej pojawiają się w formie kilkudziesięciosekundowego przerywnika, podczas którego prowadzący wyjaśnia, jak prezentuje się konkretny produkt.

Czy w sieci jest jeszcze miejsce na jakieś nowe media społecznościowe, które mogą trafić do tego zestawienia? Już raczej trudno doszukać się potencjalnego nowego formatu, ale Internet jest nieprzewidywalny…

Podsumowanie — media społecznościowe dźwignią dzisiejszego świata marketingu

Platformy społecznościowe wprowadziły reklamy na nowy poziom. Do niedawna było to nachalne wciskanie produktu w telewizji, radiu, gazetach i na mieście. Jeśli jednak coś jest proponowane przez ulubionego influencera, to całkiem inaczej patrzy się na dany produkt. Dlatego obecnie ten marketing jest także powiązany z budowaniem pozytywnego poglądu na dany produkt przez odbiorców, a to czasem może być jeszcze ważniejsze.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia