Program „Twoja Obecność Pomaga Mi Żyć” Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich. Przeciwdziałanie Samotności Osób Starszych

Zapraszam do wysłuchania podcastu z Koordynatorem Organizacji Mali Bracia Ubogich Panią Elżbietą Prządką

139

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

W obliczu coraz bardziej narastającego problemu samotności wśród starszych osób, Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich podjęło innowacyjną inicjatywę, tworząc Program „Twoja Obecność Pomaga Mi Żyć” (OBECNOŚĆ). Inicjatywa ta stanowi odpowiedź na druzgocące dane z badania „Sytuacja społeczna osób w wieku 65+” zrealizowanego w 2018 roku, które wykazało, że około 1/3 osób w wieku 80 lat doświadcza samotności i izolacji.

Celem Programu: Program OBECNOŚĆ koncentruje się na przeciwdziałaniu samotności poprzez zorganizowany wolontariat towarzyszący. Głównym celem inicjatywy jest ułatwienie starszym osobom nawiązywania relacji opartych na przyjaźni i zaufaniu, co przyczynia się do poprawy ich ogólnego samopoczucia i jakości życia.

Skala Problemu: Badanie ARC Rynek i Opinia wykazało, że co piąta osoba w wieku 80 lat nigdy nie wychodzi z domu. Program OBECNOŚĆ stawia sobie za zadanie zmienić tę rzeczywistość, oferując starszym obywatelom regularne spotkania z przyjaznymi wolontariuszami.

Działanie Programu: W ramach Programu OBECNOŚĆ, setki wolontariuszy są przydzielanych do konkretnych podopiecznych. Wolontariusze regularni e odwiedzają starsze osoby, nie tylko dostarczając im towarzystwa, ale także słuchając ich historii i trosk. Dzięki systematycznym rozmowom i odwiedzinom, budują się trwałe relacje oparte na wzajemnym zrozumieniu.

Program nie ogranicza się jedynie do spotkań indywidualnych. Mali Bracia Ubogich organizują również spotkania międzypokoleniowe, świąteczne wydarzenia (takie jak Wielkanoc czy Podaruj Wigilię), wspólne spędzanie wakacyjnych dni oraz różnorodne formy grupowej aktywności, podkreślając znaczenie społeczności i integracji.

Rekrutacja Wolontariuszy: Aby zwiększyć zasięg Programu, Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich aktywnie rekrutuje nowych wolontariuszy. Każdy wolontariusz jest przypisany do jednego podopiecznego, co umożliwia budowanie indywidualnych relacji i umacnianie więzi społecznych.

Rozwój Programu: Aktualnie Program OBECNOŚĆ działa w wielu miastach Polski, w tym m.in. w Warszawie, Poznaniu, Lublinie, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Pruszkowie, Legionowie, Gnieźnie, Świdniku, Tarnowie, Wałbrzychu i Pabianicach. Działania programu obejmują nie tylko regularne odwiedziny, ale także różnorodne formy wsparcia, takie jak doraźna pomoc w trudnych sytuacjach czy inicjatywy grupowe.

Wprowadzając Program OBECNOŚĆ, Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich nie tylko skierowało społeczny reflektor na problem samotności osób starszych, ale także praktycznie zaangażowało społeczeństwo w działania na rzecz poprawy jakości życia tych, którzy najbardziej tego potrzebują. Program nie tylko dostarcza wsparcia materialnego, ale przede wszystkim ułatwia budowanie relacji i przeciwdziała emocjonalnej izolacji osób starszych, czyniąc ich życie bardziej pełnym i wartościowym.

Zapraszam do wysłuchania podcastu z Koordynatorem Organizacji Mali Bracia Ubogich Panią Elżbietą Prządką , rozmawiała Patrycja Tabaczek

Zainteresował Cię temat społeczności legionowskiej? Więcej ciekawych tematów znajdziesz pod tym linkiem

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia