BYD chiński gigant elektromobilności z Shenzhen

Amerykańska Tesla ma potężnego konkurenta, którego samochody BEV powoli zalewają światowe rynki.

152

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

BYD chiński gigant - polną drogą jedzie duża limuzyna w kolorze bordo-metalik. Wokół zielone łąki to elektryczny BYD Han EV
BYD Han EV (foto:byd.com)

BYD ten skrót z angielskiego Build Your Dreams, wkrótce będzie powszechnie widoczny na ulicach Europy, a to za sprawą energicznej ekspansji chińskich producentów samochodów elektrycznych. Historia ogromnego chińskiego koncernu rozpoczęła się w Shenzhen, gdzie początkowo specjalizował się w produkcji baterii, stając się jednym z liderów w branży. Kiedy BYD rozszerzył swoją działalność o produkcję samochodów, rozpoczął nowy etap w swoim rozwoju. Obecnie koncern jest jednym z największych producentów samochodów elektrycznych na świecie. Firma jest znana z produkcji samochodów osobowych, autobusów, a także hybryd plug-in. Aby uniknąć ceł nałożonych w Europie na chińskie samochody, koncern BYD wybuduje swoją pierwszą fabrykę samochodów osobowych w Europie, na Węgrzech w mieście Szeged. BYD chiński gigant elektromobilności z Shenzhen

Tak powstał BYD chiński gigant elektromobilności

Build Your Dreams została założona w 1995 roku w Shenzhen na południu Chin, przez chemika Wanga Chuanfu . Początkowo zajmowała się produkcją baterii oraz innych komponentów dla Motoroli, Nokii oraz Siemensa, a gdy w 2003 roku BYD przejęło upadającą rodzimą firmę motoryzacyjną w Xi’an, i rozpoczęła produkcję samochodów benzynowych. Pierwsze auta były wyjątkowo nieudane, co skutkowało negatywnymi ocenami. Kiedy BYD zaprezentował swój produkt podczas targów motoryzacyjnych w Kantonie, w 2007 roku, wzbudził sensację. Źle położony fioletowy lakier w połączeniu z niedokładnie spasowanymi elementami nadwozia, tak wygląda samochód BYD. Jak powiedział analityk chińskiego rynku motoryzacyjnego, Michael Dunne – “Byli pośmiewiskiem branży”. Błędy popełniane na linii produkcyjnej, były usuwane w fabrycznej strefie napraw, co powiększało koszty produkcji. Pomimo tego sprzedaż rosła razem z chińskim rynkiem.

BYD chiński gigant - na polnej drodze stoi BYD Dolphin, biało-kremowy hatchback. W koło zielone łąki i błękitne niebo.
BYD Dolphin (foto:byd.com)

Dzisiaj nikt już nie śmieje się z firmy BYD, ponieważ pod koniec ubiegłego roku, wyprzedziła Teslę w światowej sprzedaży samochodów BEV. Realizując swoją politykę ekspansji BYD buduje linie montażowe w Brazylii, na Węgrzech, w Tajlandii i Uzbekistanie, a przygotowuje się do tego samego w Indonezji i Meksyku. Firma dynamicznie zwiększa swój eksport do Europy, i już jest na progu wyprzedzenia grupy Volkswagen, będącej liderem rynku chińskiego. Sprzedaż BYD w ciągu ostatnich dwóch lat, wzrastała o milion samochodów rocznie. Z tego 80% w samych Chinach.

Chińska ekspansja trwa

Wzrost BYD jest niepodobny do niczego, co branża widziała od wielu dziesięcioleci” – powiedział Matt Anderson, kustosz w Muzeum Henry’ego Forda w Dearborn, w stanie Michigan. Rezydujący w Shenzhen, centrum chińskiego przemysłu elektronicznego, BYD pokazał jak chińscy producenci samochodów mogą wykorzystać dominację swojego kraju w branży elektronicznej.

Samochody elektryczne oraz hybrydowe stanowią w sumie 40% chińskiego, największego na świecie rynku samochodowego. Przewiduje się, że w przyszłym roku będzie to ponad 50%. Tak jak większość chińskich producentów samochodów, BYD nie sprzedaje swoich aut w Ameryce, ponieważ nadal obowiązują cła wprowadzone przez administrację Donalda Trumpa, poza autobusami. BYD jako lider chińskiego eksportu samochodów elektrycznych,aby przyspieszyć ogólnoświatową ekspansję, przystąpił do budowy floty własnych statków typu ro-ro transportujących samochody. Pierwszy z nich, „BYD Explorer No.1”, wyruszył w swój dziewiczy rejs z Shenzhen, z 5 000 samochodów elektrycznych na pokładzie do Holandii.

BYD chiński gigant - ogromny statek o nazwie BYDExplorer No1, wypływa z portu. Kadłub na górze biały, na dole brązowy, pokład zielony, kształt zaoblonego pudełka.
Transportowiec Ro-Ro „BYD Explorer No1” przed swoim pierwszym rejsem do Holandii.

Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, ostrzegł w styczniu o sile chińskiego eksportu samochodów elektrycznych, w trakcie telekonferencji z udziałem inwestorów. “Szczerze mówiąc, myślę, że jeśli nie zostaną ustanowione bariery handlowe, to praktycznie zniszczą większość innych firm na świecie” – powiedział. Szybkie zyski BYD i innych chińskich producentów samochodów w Europie spowodowały dochodzenie Unii Europejskiej w sprawie chińskich subsydiów rządowych i mogą skutkować cłami. Roczne raporty BYD pokazują łączną kwotę 2,6 miliarda dolarów pomocy rządowej od 2008 do 2022 roku. I nie obejmuje to innej pomocy, takiej jak zapewnienie, że firmy taksówkarskie w rodzinnym mieście BYD kupują tylko elektryczne samochody BYD.”

Ameryka zainwestowała w BYD chińskiego giganta

W 2008 roku, Warren E. Buffett kupił prawie 10% udział za 230 milionów dolarów, BYD zyskał nie tylko spory zastrzyk gotówki, ale również globalny prestiż. W tym samym roku Wang Chuanfu obiecał rozpoczęcie w ciągu dwóch lat, eksportu samochodów elektrycznych do USA. Na przeszkodzie tym planom stanął bardzo mały zasięg i wysoki koszt produkcji samochodów BYD. W wywiadzie z 2011 roku, Wang Chuanfu podważył swój nacisk na samochody z napędem elektrycznym. Powiedział, że – „producenci samochodów powinni skupić się na hybrydach benzynowo-elektrycznych”, i dodał: “Na chińskim rynku nadal istnieje ogromny potencjał dla samochodów elektrycznych”. W 2012 roku produkcja samochodów w Chinach dogoniła popyt.

Kupujący stawali się wybredniejsi, a sprzedaż samochodów oraz cena akcji BYD spadły. Przyczyniły się do tego wielonarodowe koncerny, oferujące bardziej stylowe modele. Prezesi i analitycy branży zastanawiali się, czy BYD ma przyszłość, ale Wang postawił na dwa ryzykowne zakłady, które się opłaciły. W 2016 roku zatrudnił Wolfganga Eggera, znanego projektanta Audi, który z kolei zatrudnił setki kolejnych inżynierów samochodowych o śmiałych pomysłach, którzy całkowicie przeprojektowali modele BYD. Wang znalazł również sposób na zastąpienie drogich, standardowych substancji chemicznych w akumulatorach litowych – niklu, kobaltu i manganu – tańszym żelazem i fosforem. Ale wczesne baterie wykonane z tanich związków chemicznych szybko traciły energię i musiały być ponownie ładowane nawet po krótkich podróżach. W 2020 roku BYD wprowadził swoje baterie Blade, które zniwelowały większość tzw. luki zasięgowej z bateriami niklowo-kobaltowymi za ułamek ich ceny.

Tesla vs. BYD

Tesla zaczęła produkować i sprzedawać duże ilości samochodów w Chinach co zostało entuzjastycznie przyjęte przez naród. BYD było gotowe z tańszymi bateriami i nowymi projektami pana Eggera. Wtedy Tesla również zaczęła używać baterii litowo-żelazowo-fosforowych w tańszych modelach. BYD nadal sprzedaje głównie tańsze samochody o mniejszym zasięgu, podczas gdy Tesla sprzedaje głównie droższe samochody o większym zasięgu. W ubiegłym roku, szwajcarski bank UBS stwierdził, że koszt wyprodukowania, elektrycznego hatchbacka BYD Seal, jest niższy o 35% niż nieco mniejszego Volkswagena ID.3 o podobnej jakości produkowanego w Europie. Oszczędności tylko częściowo wynikły z zastosowania tańszych baterii litowo-żelazowo-fosforowych. BYD produkuje trzy czwarte części Seal.

BYD chiński gigant - błękitno-metaliczny BYD Seal jedzie przez miasto drapaczy chmur.
BYD Seal, konkurent VW ID.3 (fodo:byd.com)

Podobnie jak Tesla, BYD używa tylko kilku systemów elektronicznych w każdym samochodzie. W przeciwieństwie do VW, którego dwie trzecie komponentów, pochodzi od zewnętrznych producentów. BYD skorzystało również z niższych kosztów pracy w Chinach, pomimo ich chociaż wzrostu gdyż chińskie fabryki rywalizują o zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników. BYD ma teraz własne otoczone murem miasteczko w Shenzhen, z którego Monorail w stylu lotniskowym przewozi pracowników z 18-piętrowych apartamentów firmy do wież biurowych i laboratoriów badawczych BYD. Liu Qiangqiang, inżynier w centrum w Shenzhen, powiedział, że personel jego zespołu rozwoju samochodów prawie potroił się od czasu, gdy 15 miesięcy temu dołączył do firmy, przechodząc z General Motors. W styczniu Wang Chuanfu ogłosił, że BYD ma 4 000 inżynierów pracujących nad ograniczoną formą technologii autonomicznej jazdy, która działa głównie na autostradach i dużych drogach, oraz że zainwestuje 14 miliardów dolarów w tę technologię.

To nie dotacje rządowe decydują o niższych cenach?

BYD odmówił komentarza na temat pobieranych dotacji. W oświadczeniu firma poinformowała, że – „jej nowy statek „BYD Explorer No.1”, jest dla firmy kamieniem milowym, ponieważ przybliża dostęp do międzynarodowych rynków oraz przyczynia się do rozwoju globalnego przemysłu pojazdów z nowymi źródłami energii”. Chiny zbudowały wystarczająco dużo fabryk, aby wyprodukować ponad dwa razy więcej samochodów, niż ich rynek jest w stanie kupić. Doprowadziło to do wojny cenowej w Chinach, szczególnie między BYD a Teslą, z rabatami, które spowodowały duże straty. Jeden z najnowszych modeli BYD, mały Seagull, kosztuje mniej niż 11 000 dolarów. Kryzys na rynku nieruchomości i zniżkujący rynek akcji sprawiają, że chińscy konsumenci są ostrożniejsi, także przy zakupie samochodu. Ale niskie koszty produkcji BYD pozostawiły firmę w lepszej sytuacji niż większość konkurentów, co pozwoli jej przetrwać długotrwałe spowolnienie sprzedaży oraz wstrząs w branży. BYD chiński gigant elektromobilności z Shenzhen

Ciekawy materiał wideo: Euro NCAP Crash & Safety Tests of BYD ATTO 3 2022

Może cię również zainteresować: Ekspansja chińskiej motoryzacji

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia