BYD ten skrót z angielskiego Build Your Dreams, wkrótce będzie powszechnie widoczny na ulicach Europy, a to za sprawą energicznej ekspansji chińskich producentów samochodów elektrycznych. Historia ogromnego chińskiego koncernu rozpoczęła się w Shenzhen, gdzie początkowo specjalizował się w produkcji baterii, stając się jednym z liderów w branży. Kiedy BYD rozszerzył swoją działalność o produkcję samochodów, rozpoczął nowy etap w swoim rozwoju. Obecnie koncern jest jednym z największych producentów samochodów elektrycznych na świecie. Firma jest znana z produkcji samochodów osobowych, autobusów, a także hybryd plug-in. Aby uniknąć ceł nałożonych w Europie na chińskie samochody, koncern BYD wybuduje swoją pierwszą fabrykę samochodów osobowych w Europie, na Węgrzech w mieście Szeged. BYD chiński gigant elektromobilności z Shenzhen
Tak powstał BYD chiński gigant elektromobilności
Build Your Dreams została założona w 1995 roku w Shenzhen na południu Chin, przez chemika Wanga Chuanfu . Początkowo zajmowała się produkcją baterii oraz innych komponentów dla Motoroli, Nokii oraz Siemensa, a gdy w 2003 roku BYD przejęło upadającą rodzimą firmę motoryzacyjną w Xi’an, i rozpoczęła produkcję samochodów benzynowych. Pierwsze auta były wyjątkowo nieudane, co skutkowało negatywnymi ocenami. Kiedy BYD zaprezentował swój produkt podczas targów motoryzacyjnych w Kantonie, w 2007 roku, wzbudził sensację. Źle położony fioletowy lakier w połączeniu z niedokładnie spasowanymi elementami nadwozia, tak wygląda samochód BYD. Jak powiedział analityk chińskiego rynku motoryzacyjnego, Michael Dunne – “Byli pośmiewiskiem branży”. Błędy popełniane na linii produkcyjnej, były usuwane w fabrycznej strefie napraw, co powiększało koszty produkcji. Pomimo tego sprzedaż rosła razem z chińskim rynkiem.
Dzisiaj nikt już nie śmieje się z firmy BYD, ponieważ pod koniec ubiegłego roku, wyprzedziła Teslę w światowej sprzedaży samochodów BEV. Realizując swoją politykę ekspansji BYD buduje linie montażowe w Brazylii, na Węgrzech, w Tajlandii i Uzbekistanie, a przygotowuje się do tego samego w Indonezji i Meksyku. Firma dynamicznie zwiększa swój eksport do Europy, i już jest na progu wyprzedzenia grupy Volkswagen, będącej liderem rynku chińskiego. Sprzedaż BYD w ciągu ostatnich dwóch lat, wzrastała o milion samochodów rocznie. Z tego 80% w samych Chinach.
Chińska ekspansja trwa
“Wzrost BYD jest niepodobny do niczego, co branża widziała od wielu dziesięcioleci” – powiedział Matt Anderson, kustosz w Muzeum Henry’ego Forda w Dearborn, w stanie Michigan. Rezydujący w Shenzhen, centrum chińskiego przemysłu elektronicznego, BYD pokazał jak chińscy producenci samochodów mogą wykorzystać dominację swojego kraju w branży elektronicznej.
Samochody elektryczne oraz hybrydowe stanowią w sumie 40% chińskiego, największego na świecie rynku samochodowego. Przewiduje się, że w przyszłym roku będzie to ponad 50%. Tak jak większość chińskich producentów samochodów, BYD nie sprzedaje swoich aut w Ameryce, ponieważ nadal obowiązują cła wprowadzone przez administrację Donalda Trumpa, poza autobusami. BYD jako lider chińskiego eksportu samochodów elektrycznych,aby przyspieszyć ogólnoświatową ekspansję, przystąpił do budowy floty własnych statków typu ro-ro transportujących samochody. Pierwszy z nich, „BYD Explorer No.1”, wyruszył w swój dziewiczy rejs z Shenzhen, z 5 000 samochodów elektrycznych na pokładzie do Holandii.
Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, ostrzegł w styczniu o sile chińskiego eksportu samochodów elektrycznych, w trakcie telekonferencji z udziałem inwestorów. “Szczerze mówiąc, myślę, że jeśli nie zostaną ustanowione bariery handlowe, to praktycznie zniszczą większość innych firm na świecie” – powiedział. Szybkie zyski BYD i innych chińskich producentów samochodów w Europie spowodowały dochodzenie Unii Europejskiej w sprawie chińskich subsydiów rządowych i mogą skutkować cłami. Roczne raporty BYD pokazują łączną kwotę 2,6 miliarda dolarów pomocy rządowej od 2008 do 2022 roku. I nie obejmuje to innej pomocy, takiej jak zapewnienie, że firmy taksówkarskie w rodzinnym mieście BYD kupują tylko elektryczne samochody BYD.”
Ameryka zainwestowała w BYD chińskiego giganta
W 2008 roku, Warren E. Buffett kupił prawie 10% udział za 230 milionów dolarów, BYD zyskał nie tylko spory zastrzyk gotówki, ale również globalny prestiż. W tym samym roku Wang Chuanfu obiecał rozpoczęcie w ciągu dwóch lat, eksportu samochodów elektrycznych do USA. Na przeszkodzie tym planom stanął bardzo mały zasięg i wysoki koszt produkcji samochodów BYD. W wywiadzie z 2011 roku, Wang Chuanfu podważył swój nacisk na samochody z napędem elektrycznym. Powiedział, że – „producenci samochodów powinni skupić się na hybrydach benzynowo-elektrycznych”, i dodał: “Na chińskim rynku nadal istnieje ogromny potencjał dla samochodów elektrycznych”. W 2012 roku produkcja samochodów w Chinach dogoniła popyt.
Kupujący stawali się wybredniejsi, a sprzedaż samochodów oraz cena akcji BYD spadły. Przyczyniły się do tego wielonarodowe koncerny, oferujące bardziej stylowe modele. Prezesi i analitycy branży zastanawiali się, czy BYD ma przyszłość, ale Wang postawił na dwa ryzykowne zakłady, które się opłaciły. W 2016 roku zatrudnił Wolfganga Eggera, znanego projektanta Audi, który z kolei zatrudnił setki kolejnych inżynierów samochodowych o śmiałych pomysłach, którzy całkowicie przeprojektowali modele BYD. Wang znalazł również sposób na zastąpienie drogich, standardowych substancji chemicznych w akumulatorach litowych – niklu, kobaltu i manganu – tańszym żelazem i fosforem. Ale wczesne baterie wykonane z tanich związków chemicznych szybko traciły energię i musiały być ponownie ładowane nawet po krótkich podróżach. W 2020 roku BYD wprowadził swoje baterie Blade, które zniwelowały większość tzw. luki zasięgowej z bateriami niklowo-kobaltowymi za ułamek ich ceny.
Tesla vs. BYD
Tesla zaczęła produkować i sprzedawać duże ilości samochodów w Chinach co zostało entuzjastycznie przyjęte przez naród. BYD było gotowe z tańszymi bateriami i nowymi projektami pana Eggera. Wtedy Tesla również zaczęła używać baterii litowo-żelazowo-fosforowych w tańszych modelach. BYD nadal sprzedaje głównie tańsze samochody o mniejszym zasięgu, podczas gdy Tesla sprzedaje głównie droższe samochody o większym zasięgu. W ubiegłym roku, szwajcarski bank UBS stwierdził, że koszt wyprodukowania, elektrycznego hatchbacka BYD Seal, jest niższy o 35% niż nieco mniejszego Volkswagena ID.3 o podobnej jakości produkowanego w Europie. Oszczędności tylko częściowo wynikły z zastosowania tańszych baterii litowo-żelazowo-fosforowych. BYD produkuje trzy czwarte części Seal.
Podobnie jak Tesla, BYD używa tylko kilku systemów elektronicznych w każdym samochodzie. W przeciwieństwie do VW, którego dwie trzecie komponentów, pochodzi od zewnętrznych producentów. BYD skorzystało również z niższych kosztów pracy w Chinach, pomimo ich chociaż wzrostu gdyż chińskie fabryki rywalizują o zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników. BYD ma teraz własne otoczone murem miasteczko w Shenzhen, z którego Monorail w stylu lotniskowym przewozi pracowników z 18-piętrowych apartamentów firmy do wież biurowych i laboratoriów badawczych BYD. Liu Qiangqiang, inżynier w centrum w Shenzhen, powiedział, że personel jego zespołu rozwoju samochodów prawie potroił się od czasu, gdy 15 miesięcy temu dołączył do firmy, przechodząc z General Motors. W styczniu Wang Chuanfu ogłosił, że BYD ma 4 000 inżynierów pracujących nad ograniczoną formą technologii autonomicznej jazdy, która działa głównie na autostradach i dużych drogach, oraz że zainwestuje 14 miliardów dolarów w tę technologię.
To nie dotacje rządowe decydują o niższych cenach?
BYD odmówił komentarza na temat pobieranych dotacji. W oświadczeniu firma poinformowała, że – „jej nowy statek „BYD Explorer No.1”, jest dla firmy kamieniem milowym, ponieważ przybliża dostęp do międzynarodowych rynków oraz przyczynia się do rozwoju globalnego przemysłu pojazdów z nowymi źródłami energii”. Chiny zbudowały wystarczająco dużo fabryk, aby wyprodukować ponad dwa razy więcej samochodów, niż ich rynek jest w stanie kupić. Doprowadziło to do wojny cenowej w Chinach, szczególnie między BYD a Teslą, z rabatami, które spowodowały duże straty. Jeden z najnowszych modeli BYD, mały Seagull, kosztuje mniej niż 11 000 dolarów. Kryzys na rynku nieruchomości i zniżkujący rynek akcji sprawiają, że chińscy konsumenci są ostrożniejsi, także przy zakupie samochodu. Ale niskie koszty produkcji BYD pozostawiły firmę w lepszej sytuacji niż większość konkurentów, co pozwoli jej przetrwać długotrwałe spowolnienie sprzedaży oraz wstrząs w branży. BYD chiński gigant elektromobilności z Shenzhen
Ciekawy materiał wideo: Euro NCAP Crash & Safety Tests of BYD ATTO 3 2022
Może cię również zainteresować: Ekspansja chińskiej motoryzacji