Trudne warunki w Beskidach – śliskie szlaki i zagrożenie lawinowe

Ratownicy GOPR ostrzegają przed wycieczkami w Beskidy

83

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Trudne warunki w Beskidach
Idąc w góry, trzeba mieć odpowiedni sprzęt

Dzisiaj trudne warunki w Beskidach nie zachęcają do wyjścia w góry. Miłośnicy wędrówek muszą uzbroić się w cierpliwość. W taką pogodę szlaki turystyczne w Beskidach są bardzo wymagające, a goprowcy odradzają wyruszanie w góry, szczególnie powyżej 1000 m n.p.m., gdzie zalega jeszcze sporo śniegu.

Pokrywa śnieżna sięga nawet 1 metra, a w niektórych miejscach, na przykład na Pilsku, utworzyły się zwały śnieżne.

W dolnych partiach gór sytuacja jest niewiele lepsza. Tam szlaki są błotniste i śliskie, co stwarza duże ryzyko poślizgnięcia się i upadku. Dodatkowo, rano padał deszcz. To jeszcze bardziej utrudniło poruszanie się po szlakach turystycznych. Widoczność w wielu miejscach ograniczona jest do 100 metrów, co negatywnie wpływa na orientację w terenie. Termometry w górach rano wskazywały od 0 do 3 stopni Celsjusza. Zła pogoda sprawia jednak, że temperatura odczuwalna jest znacznie niższa.

Trudne warunki w Beskidach – zamknięte szlaki turystyczne

Na Babiej Górze obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że lawiny mogą zejść samoistnie, a zagrożenie jest umiarkowane i występuje głównie na bardzo stromych stokach. W związku z tym zamknięto do odwołania Akademicką Perć, czyli najtrudniejszy szlak w Beskidach.

Turyści, którzy mimo wszystko zdecydują się na wycieczkę, muszą być odpowiednio przygotowani. Należy koniecznie zabrać ze sobą ciepłą odzież, wodoodporne buty i rakiety śnieżne, jeśli planuje się wędrówkę powyżej 1000 m n.p.m. Ważne jest też posiadanie zapasu ciepłych płynów, naładowanego telefonu komórkowego z aplikacją „Ratunek” i powerbanka. Należy też poinformować kogoś o planowanej trasie i godzinie powrotu.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w górach jest najważniejsze. Nie ryzykujmy niepotrzebnie swojego zdrowia i życia. Zima w Beskidach jeszcze się nie skończyła, a przed nami wiosenne roztopy, które mogą dodatkowo utrudnić wędrówki. Lepiej odłożyć wycieczkę na później, kiedy warunki będą bardziej sprzyjające.

Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo w górach

Trudne warunki w Beskidach to powód, aby zastanowić się nad wyprawą w góry. Jeśli jednak zdecydujemy się na wyjście, pamiętajmy o kilku prostych zasadach. A zatem:

• Przed wyruszeniem w góry sprawdź aktualną pogodę i komunikaty GOPR-u.

• Zaplanuj trasę odpowiednio do swoich umiejętności i kondycji.

• Nie wybieraj się na szlak w pojedynkę.

• Zabierz ze sobą mapę i kompas, a także latarkę, jeśli planujesz powrót po zmroku.

• Upewnij się, że masz wystarczająco dużo jedzenia i picia.

• Nie śmieć w górach.

Beskidy to góry warte odwiedzenia o każdej porze roku. Warto jednak robić to odpowiedzialnie – z poszanowaniem dla naszego bezpieczeństwa. Niestety, mimo naszych starań, możemy być uczestnikiem lub świadkiem wypadku w górach. Trudne warunki w Beskidach sprzyjają takiej sytuacji. Wtedy najważniejsze jest jak najszybsze wezwanie pomocy. Należy zadzwonić pod numer alarmowy GOPR – 985 albo 601-100-300.

Ważne! Nie panikuj i staraj się mówić wyraźnie. Ratownicy GOPR zadadzą Ci kilka pytań, aby ocenić sytuację i udzielić Ci niezbędnych instrukcji.

Dowiedz się, jak zaplanować wycieczkę w polskie góry.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby z niepełnosprawnościami. Zjesz tam pyszne posiłki i zamówisz najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia