Nauka języka ukraińskiego w polskich szkołach

Kolejna forma pomocy, przebywającej w Polsce ogromnej społeczności ukraińskiej.

146

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nauka języka ukraińskiego w polskich szkołach - mała dziewczynka z warkoczykami stoi z ukraińskim podręcznikiem na tle ukraińskiej, niebiesko-żółtej flagi.

Od września tego roku polski system edukacyjny ma się otworzyć na dzieci ukraińskie, które przebywają w naszym kraju. To inicjatywa Ministerstwa Edukacji Narodowej, która ma na celu zapewnić im prawo do nauki i zachowania własnej tożsamości. Nauka języka ukraińskiego w polskich szkołach

Idea pomysłu Ministerstwa Edukacji Narodowej

W Polsce żyje i pracuje około 2 milionów Ukraińców, z czego wielu z nich ma dzieci w wieku szkolnym. Jednak nie wszystkie z nich korzystają z polskiego systemu edukacyjnego. Część z nich uczęszcza do szkół online na Ukrainie, ale nie ma gwarancji, że spełniają one obowiązek szkolny i zapewniają odpowiedni poziom nauczania. Inne dzieci nie uczęszczają do żadnej szkoły, co oznacza, że pozbawiono je edukacji oraz szans na rozwój.

Wiceminister edukacji Joanna Mucha, która odpowiada za ten projekt, podkreśla, że sytuacja ta jest nie do zaakceptowania i wymaga pilnej interwencji. Stwierdziła, że – “Musimy brać pod uwagę, że część dzieci zostanie w Polsce, więc one mają prawo do edukacji, a my mamy w związku z tym obowiązek, by tę edukację im zapewnić”. Szacunki mówią, o około 50÷60 tysiącach dzieci, które od września mają być włączone do polskiego systemu edukacyjnego.

Jak będzie wyglądać nauka języka ukraińskiego w polskich szkołach

Wiceminister Joanna Mucha zapewnia, że nie chodzi o polonizowanie dzieci ukraińskich, lecz o umożliwienie im integracji z polskim społeczeństwem i kulturą, przy jednoczesnym zachowaniu i pielęgnowaniu własnej tożsamości. Dlatego planuje się, że dzieci ukraińskie będą miały możliwość nauki języka ukraińskiego i zagadnień dotyczących integracji europejskiej. Joanna Mucha wyjaśnia – “Myślę, że to jest szczególnie interesujące dla rządu ukraińskiego w stosunku do dzieci ukraińskich rosyjskojęzycznych, że one w Polsce będą miały szansę nauczyć się języka ukraińskiego, który jest ich ojczystym językiem”.

Nauka języka ukraińskiego ma być realizowana w formie zajęć dodatkowych lub fakultatywnych, w zależności od dostępności nauczycieli i zainteresowania uczniów. Wiceminister Mucha przyznaje, że jest to wyzwanie dla polskiego systemu edukacyjnego, zwłaszcza w kontekście braku nauczycieli i sal lekcyjnych. Dlatego resort edukacji szuka rozwiązań, takich jak szkolenia dla nauczycieli, wsparcie finansowe dla szkół, czy współpraca z organizacjami pozarządowymi i ukraińskimi placówkami oświatowymi.

Jakie korzyści płyną z realizacji tego pomysłu?

Wiceminister Joanna Mucha podkreśla, że włączenie dzieci ukraińskich do polskiego systemu edukacyjnego ma sens nie tylko z humanitarnego, ale też z ekonomicznego i społecznego punktu widzenia. Według niej – “To są dzieci, które będą pracować w Polsce, które będą płacić podatki, które będą tworzyć naszą przyszłość. Dlatego musimy im dać szansę na rozwój i edukację na najwyższym poziomie”.

Zdaniem wiceminister, ten pomysł może też być korzystny dla polskich dzieci, które będą miały okazję do poznania innej kultury, języka i historii. To może sprzyjać wzajemnemu zrozumieniu i tolerancji, a także rozwojowi kompetencji międzykulturowych i językowych. “To jest szansa na budowanie mostów między naszymi narodami, które mają wiele wspólnego, ale też wiele różnic. To jest szansa na pokazanie, że polska szkoła jest otwarta i przyjazna dla wszystkich” – podsumowuje.

Projekt włączenia dzieci ukraińskich do polskiego systemu edukacyjnego jest obecnie w fazie konsultacji i przygotowań. Wiceminister Joanna Mucha zapowiada, że będzie prowadzić rozmowy z rządem ukraińskim, samorządami, dyrektorami szkół i nauczycielami, aby dopracować szczegóły i usunąć ewentualne bariery.

Co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia