Rząd zdecydował się na wprowadzenie nowych podatków dla kierowców

Rząd zdecydował a my zapłacimy. Czy opłaty spowodują że zrezygnujemy z posiadania własnych samochodów lub zostaniemy zachęceni do zakupu pojazdu elektrycznego?

552

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rząd zdecydował się na wprowadzenie nowych podatków dla kierowców. Zakorkowana ulica. Foto TVP3 Warszawa
Rząd zdecydował się na wprowadzenie nowych podatków dla kierowców. Zakorkowana ulica. Foto TVP3 Warszawa

Wiele wskazuje na to, że Rząd zdecydował się na wprowadzenie nowych podatków dla kierowców i opłat od aut. Zmiany są konsekwencją zobowiązań związanych z Krajowym Planem Odbudowy, który ma na celu odbudowę gospodarki po pandemii. Pierwsza transza funduszy unijnych ma trafić do Polski już wiosną.

Planowane nowe podatki obejmują opłatę rejestracyjną oraz podatek od posiadania samochodu. Opłata rejestracyjna będzie pobierana przy kolejnej rejestracji pojazdu, natomiast podatek od posiadania samochodu będzie opłacany rocznie. Wiadomo, że termin wprowadzenia opłaty rejestracyjnej został przesunięty na pierwszy kwartał 2025 roku. Podatek od posiadania samochodu ma zostać wprowadzony w drugim kwartale 2026 roku.

Szczegółowe stawki obu opłat nie są jeszcze znane, ale można się spodziewać, że najbardziej dotkną one właścicieli większych aut, zwłaszcza SUV-ów. Wiceminister Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Krzysztof Bolesta, zaznaczył, że będzie dążył do wprowadzenia kryterium wagi, które sprawi, że właściciele większych pojazdów będą ponosić większą odpowiedzialność finansową.

Nowe podatki od aut spalinowych, są wypełnieniem obietnic złożonych Komisji Europejskiej. Jest to zobowiązanie związane z Krajowym Planem Odbudowy, czyli zapomogą unijną w wysokości 137 mld euro z Funduszu Spójności i Odbudowy. Pieniądze chciał uzyskać poprzedni rząd Prawa i Sprawiedliwości, ale wtedy obecna władza będąc w opozycji skutecznie je blokowała w Unii Europejskiej. Po wygranych wyborach sprawa się odwróciła i pierwsze niespełna 7 mld euro, ma trafić do Polski już wiosną.

Rząd zdecydował się na wprowadzenie nowych podatków dla kierowców, za które już niedługo zapłacimy. SUV-y zostaną opodatkowane za zajmowaną przestrzeń
Rząd zdecydował się na wprowadzenie nowych podatków dla kierowców, za które już niedługo zapłacimy. SUV-y zostaną opodatkowane za zajmowaną przestrzeń

Rząd zdecydował a my zapłacimy!

Ursula von der Leyen poinformowała że pieniądze z KPO zostały odblokowane. Aby Polska je dostała musi spełnić tzw. kamienie milowe. Jednym z nich jest wprowadzenie dwóch nowych podatków obejmujących właścicieli aut.

Zapis o „stymulowaniu wzrostu wykorzystania transportu przyjaznego dla środowiska” oznacza wprowadzenie dla kierowców nowych opłat. Czy spowodują że zrezygnujemy z posiadania własnych samochodów lub zostaniemy zachęceni do zakupu pojazdu elektrycznego.

  • OPŁATA REJESTRACYJNA ma wejść w pierwszym kwartale 2025 r. Płaci się ją raz przy każdej kolejnej rejestracji pojazdu.
  • PODATEK OD POSIADANIA SAMOCHODU to opłata która będzie musiała być uiszczana przez kierowców co roku. Termin wprowadzenia to drugi kwartał 2026 r.

Rząd zdecydował, ale wysokość opłat na tą chwilę nie jest jeszcze znana, można spodziewać się że zastosowane będzie kryterium wagi. Wynika z tego że właściciele największych aut typu SUV zapłacą najwięcej za zajmowanie większej przestrzeni. Nad ustawami pracuje obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Przeczytaj również artykuł z 2022 roku Nowe podatki od samochodów spalinowych

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! 

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org 

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia