Przełomowe odkrycie polskich naukowców obala teorie o pochodzeniu Słowian

256

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Skąd pochodzimy? Przez wiele lat istniały tylko dwie tezy na ten temat. Odkrycie Polskich naukowców rzuca nowe światło na ten temat
Skąd pochodzimy? Przez wiele lat istniały tylko dwie tezy na ten temat. Odkrycie Polskich naukowców rzuca nowe światło na ten temat

Nowe badanie DNA przeprowadzone przez polskich naukowców rzuca nowe światło na pochodzenie Słowian. Odkrycia obalają dwie główne teorie, które dominowały od wieków.

Przełomowe odkrycie o pochodzeniu Słowian

Tradycyjnie Słowianie byli podzieleni na trzy grupy językowe: zachodniosłowiańską (Czesi, Polacy, Słowacy), wschodniosłowiańską (Białorusini, Rosjanie, Ukraińcy, Rusini) i południowosłowiańską (Bośniacy, Bułgarzy, Chorwaci, Macedończycy, Czarnogórcy, Serbowie i Słoweńcy).

Od lat naukowcy spierali się o pochodzenie Słowian zachodnich, w tym o to, jak powstało społeczeństwo państwa Piastów. Dwie główne hipotezy to:

  • Autochtoniczna: Słowianie wywodzą się od Prasłowian, którzy stworzyli kulturę łużycką i osiedlili się na tych terenach przed okresem wędrówek ludów.
  • Allochtoniczna: Słowianie przybyli nad Wisłę z dzisiejszej Ukrainy i Białorusi dopiero po połowie pierwszego tysiąclecia.

Badania genetyczne szczątków z czasów kultury wielbarskiej i społeczności Piastów przyniosły fascynujące rezultaty. Okazuje się, że społeczność kultury wielbarskiej była złożona z mężczyzn migrujących z północy i lokalnych kobiet. W genomach kolejnych pokoleń widać wyraźną kombinację genów obu grup, co sugeruje mieszanie się i integrację tych dwóch populacji. Co więcej, genomy ludzi z czasów Piastów zawierają niemal wszystkie składniki genetyczne specyficzne dla ludności z czasów kultury wielbarskiej. Te odkrycia wskazują na genetyczną ciągłość na przestrzeni wieków i obalają teorie o nagłym przybyciu Słowian na tereny Polski.

Wyniki te stanowią przełom w archeologii i historii, rzucając nowe światło na pochodzenie Słowian i kształtowanie się społeczeństwa polskiego. Odkrycie to z pewnością będzie przedmiotem dalszych badań i dyskusji. Jednak już teraz można stwierdzić, że jest to niezwykle ważny krok w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o nasze korzenie.

Zespół polskich naukowców pod kierownictwem prof. Marka Figlerowicza przeanalizował szczątki 474 osób z 27 miejsc pochówku na terenie Polski. Badanie skupiło się na genomie kultury wielbarskiej i społeczności Piastów.

Więcej o kulturze Wielbarskiej znajdziesz tu

Nowe światło na pochodzenie Słowian

Przeprowadzone przez polskich naukowców badania genetyczne szczątków z czasów kultury wielbarskiej i społeczności Piastów przyniosły fascynujące rezultaty. Okazuje się, że społeczność kultury wielbarskiej, zamieszkująca tereny Polski w okresie rzymskim, nie była jednorodna. Składała się ona z mężczyzn migrujących z północy, którzy prawdopodobnie przybyli znad Bałtyku, oraz lokalnych kobiet. W genomach kolejnych pokoleń widać wyraźną kombinację genów obu grup, co sugeruje mieszanie się i integrację tych dwóch populacji.

Co więcej, genomy ludzi z czasów Piastów, którzy żyli kilka wieków później, zawierają niemal wszystkie składniki genetyczne specyficzne dla ludności z czasów kultury wielbarskiej. Oznacza to, że potomkowie społeczności wielbarskiej odegrali kluczową rolę w kształtowaniu się społeczeństwa polskiego.

Te odkrycia obalają dotychczasowe teorie o pochodzeniu Słowian, które zakładały, że na tereny Polski przybyli oni w VI wieku n.e. z terenów dzisiejszej Ukrainy i Białorusi. Nowe badania sugerują, że Słowianie wywodzą się od ludności zamieszkującej te tereny już od czasów rzymskich.

Wyniki badań polskich naukowców stanowią przełom w archeologii i historii. Rzucają one nowe światło na pochodzenie Słowian i kształtowanie się społeczeństwa polskiego. Odkrycie to z pewnością będzie przedmiotem dalszych badań i dyskusji, ale już teraz można stwierdzić, że jest to niezwykle ważny krok w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o nasze korzenie.

Prof. Figlerowicz podkreśla, że badanie nie kończy dyskusji o pochodzeniu Słowian. Tożsamość ludzi żyjących na terenie Polski 1,5 tysiąca lat temu wciąż pozostaje tajemnicą.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia