Jak powinna wyglądać ewidencja czasu pracy kierowcy w 2024 roku? Wyjaśniamy

Dowiedz się, dlaczego ewidencja czasu pracy kierowcy jest tak ważna. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie elementy muszą być uwzględnione w dokumentacji.

230

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ewidencja czasu pracy kierowcy: Kompletny przewodnik na rok 2024
Ewidencja czasu pracy kierowcy: Kompletny przewodnik na rok 2024

Ewidencja czasu pracy kierowcy jest niezwykle ważnym narzędziem zarządzania. To także wymóg prawny, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa kierowcom. Choć przepisy dość często się zmieniają, to w ubiegłym roku nie nastąpiły większe modyfikacje, które należałoby uwzględniać w ewidencji. Warto jednak utrwalić ten obszar, by jak najlepiej przygotować się na zmiany, które mogą nastąpić w przyszłym roku. Jak musi wyglądać ewidencja czasu pracy kierowcy w 2024? Odpowiadamy na to pytanie w poniższym artykule.

Co musi zawierać ewidencja czasu pracy kierowcy w 2024?

Prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowców to obowiązek wynikający z przepisów prawa. Dokument ten musi zawierać szereg kluczowych informacji dotyczących aktywności kierowców zatrudnionych na podstawie stosunku pracy. Co powinno znaleźć się w ewidencji czasu pracy kierowcy w 2024? Do najważniejszych elementów zaliczyć możemy:

– liczbę przepracowanych godzin – zapis musi uwzględniać też godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy, a także sumę godzin przepracowanych w porze dziennej i nocnej,

– dni wolne od pracy – należy przy tym zaznaczyć, jaka była przyczyna udzielenia dnia wolnego,

– godziny nadliczbowe – musisz opisać sytuacje, w których kierowca pracował ponad wymiar czasu pracy określony przez przepisy,

– godziny dyżuru – należy odnotować godzinę rozpoczęcia i zakończenia dyżuru, a także miejsce jego pełnienia,

– wymiar usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy.

Jak uniknąć błędów w ewidencji?

Ewidencja czasu pracy kierowcy w 2024, tak samo, jak w ubiegłym roku, musi być przygotowana na podstawie danych pobranych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego. Można też skorzystać z wykresówek i innych dokumentów potwierdzających czas pracy. Niemniej, należy pamiętać o tym, że prowadzenie ewidencji wymaga precyzji i znajomości aktualnych przepisów. Niestety zdarzają się różnego rodzaju błędy i pomyłki, które w efekcie prowadzą do niezgodności z przepisami lub błędnego naliczania wynagrodzeń. Chcesz tego uniknąć? Rozważ wzięcie udziału w szkoleniach dla firm transportowych. Jedną z firm, które prowadzą takie kursy, jest np. https://akademiaczasupracy.pl. Udział w szkoleniach pozwoli Ci być na bieżąco ze zmianami w przepisach, dzięki czemu Twoja ewidencja zawsze będzie poprawna!


Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo. Kulinarna Reprezentacja Polski zdobyła złoto na Olimpiadzie 2024!!!

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia