Ewidencja czasu pracy kierowcy jest niezwykle ważnym narzędziem zarządzania. To także wymóg prawny, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa kierowcom. Choć przepisy dość często się zmieniają, to w ubiegłym roku nie nastąpiły większe modyfikacje, które należałoby uwzględniać w ewidencji. Warto jednak utrwalić ten obszar, by jak najlepiej przygotować się na zmiany, które mogą nastąpić w przyszłym roku. Jak musi wyglądać ewidencja czasu pracy kierowcy w 2024? Odpowiadamy na to pytanie w poniższym artykule.
Co musi zawierać ewidencja czasu pracy kierowcy w 2024?
Prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowców to obowiązek wynikający z przepisów prawa. Dokument ten musi zawierać szereg kluczowych informacji dotyczących aktywności kierowców zatrudnionych na podstawie stosunku pracy. Co powinno znaleźć się w ewidencji czasu pracy kierowcy w 2024? Do najważniejszych elementów zaliczyć możemy:
– liczbę przepracowanych godzin – zapis musi uwzględniać też godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy, a także sumę godzin przepracowanych w porze dziennej i nocnej,
– dni wolne od pracy – należy przy tym zaznaczyć, jaka była przyczyna udzielenia dnia wolnego,
– godziny nadliczbowe – musisz opisać sytuacje, w których kierowca pracował ponad wymiar czasu pracy określony przez przepisy,
– godziny dyżuru – należy odnotować godzinę rozpoczęcia i zakończenia dyżuru, a także miejsce jego pełnienia,
– wymiar usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy.
Jak uniknąć błędów w ewidencji?
Ewidencja czasu pracy kierowcy w 2024, tak samo, jak w ubiegłym roku, musi być przygotowana na podstawie danych pobranych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego. Można też skorzystać z wykresówek i innych dokumentów potwierdzających czas pracy. Niemniej, należy pamiętać o tym, że prowadzenie ewidencji wymaga precyzji i znajomości aktualnych przepisów. Niestety zdarzają się różnego rodzaju błędy i pomyłki, które w efekcie prowadzą do niezgodności z przepisami lub błędnego naliczania wynagrodzeń. Chcesz tego uniknąć? Rozważ wzięcie udziału w szkoleniach dla firm transportowych. Jedną z firm, które prowadzą takie kursy, jest np. https://akademiaczasupracy.pl. Udział w szkoleniach pozwoli Ci być na bieżąco ze zmianami w przepisach, dzięki czemu Twoja ewidencja zawsze będzie poprawna!
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo. Kulinarna Reprezentacja Polski zdobyła złoto na Olimpiadzie 2024!!!
Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.