Oszuści wykorzystują sztuczną inteligencję? Policja ostrzega przed nowymi metodami

198

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Oszuści wykorzystują sztuczną inteligencję? Policja ostrzega przed nowymi metodami
Oszuści wykorzystują sztuczną inteligencję? Policja ostrzega przed nowymi metodami

Mieszkaniec regionu Kujawsko – Pomorskiego odebrał telefon od osoby podającej się za jego syna. Głos był łudząco podobny, co wzbudziło podejrzenie, że oszuści mogą wykorzystywać sztuczną inteligencję do fałszowania głosów.

W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o oszustwach metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. Oszuści nie próżnują i wciąż wymyślają nowe metody, by wyłudzić pieniądze. W ubiegłym roku tylko na Pomorzu i Kujawach 114 osób padło ofiarą takich oszustw, tracąc łącznie 4 724 542 zł.

Czy to sztuczna inteligencja w rękach oszustów?

Jeden z mieszkańców regionu odebrał telefon od osoby podającej się za jego syna. Głos był łudząco podobny, co wzbudziło podejrzenie, że oszuści mogą wykorzystywać sztuczną inteligencję do fałszowania głosów.

Niedawno media opisywały inny, podobny przypadek oszustwa „na córkę”. Kobieta odebrała telefon od osoby podającej się za jej córkę. Głos był łudząco podobny, co wzbudziło zaufanie ofiary. Oszustka poinformowała, że spowodowała wypadek z udziałem ciężarnej kobiety i pilnie potrzebuje 200 tys. zł na kaucję.

Jak to możliwe, że oszuści byli w stanie tak dokładnie naśladować głos córki? Okazuje się, że kobieta pracuje jako tłumacz, a próbki jej głosu są dostępne w sieci. Ponadto jej dane osobowe, w tym adres matki, znajdowały się w państwowej bazie. Te informacje ułatwiły oszustom skonstruowanie wiarygodnej historii i wywarcie presji na ofiarę.

  • Aby sfałszować głos przy pomocy AI, potrzebna jest próbka głosu danej osoby – tłumaczy mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik KWP w Bydgoszczy. – Poza tym oszuści musieliby wiedzieć, do kogo dzwonią, a często nie mają o tym pojęcia. Policja uważa, że taka metoda to rzadkość, ze względu na utrudnienia, jakie wiążą się z jej wykorzystaniem, jednakże nie należy ignorować podobnych sygnałów.

Kilka klasycznych metod, których oszuści nadal używają

Oszuści wciąż stosują te same, sprawdzone metody, by wyłudzić pieniądze od seniorów. Najczęściej podają się za członka rodziny, np. wnuczka lub syna, który miał wypadek i pilnie potrzebuje pieniędzy. Informują o nagłej sytuacji, wywierając presję czasu i szantażując emocjonalnie. W ten sposób zdesperowani seniorzy są skłonni przekazać oszustom swoje oszczędności.

Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy! W razie wątpliwości zawsze należy zweryfikować informacje, dzwoniąc do rodziny lub instytucji.

Oszustwa internetowe

Obok tradycyjnych metod, jak „na wnuczka” i „na policjanta”, coraz większym zagrożeniem stają się oszustwa internetowe. Oszuści podszywają się pod znajomych na portalach społecznościowych, wyłudzając dane osobowe lub instalując złośliwe oprogramowanie. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku:

  • Wiadomości od nieznanych osób
  • Linków i załączników w wiadomościach
  • Ogłoszeń inwestycyjnych
  • Fałszywych stron internetowych

Bądźmy czujni i krytyczni weryfikując informacje, aby nie paść ofiarą cyberprzestępców!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia