Przyczyny śmierci okrutnych dyktatorów

Przyczyny śmierci okrutnych dyktatorów

548

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Przyczyny śmierci okrutnych dyktatorów
Przyczyny śmierci okrutnych dyktatorów

Przyczyny śmierci okrutnych dyktatorów. Niedawno na naszej stronie ukazał się artykuł o dziesięciu największych zbrodniarzach świata. Naszymi „bohaterami” byli m. in. Józef Stalin, Benito Mussolini, Idi Amin, Nicolae Ceaușescu czy Pol Pot. Ich kres życia następował w różny sposób albo zostali po prostu zabici lub umierali z przyczyn naturalnych pławiąc się w luksusach. Wszyscy jednak chyba się zgodzimy, że zdecydowanie taki los im się należał. Co więcej, gdyby wiedziano, że z tych noworodków wyrosną takie bestie każdy zapewne uśmierciłby ich tuż po urodzeniu. W ten sposób można było ocalić dziesiątki jak nie setki milionów istnień. W Polsce z oczywistych względów najlepiej znani są Adolf Hitler i Józef Stalin. To właśnie przywódcy Niemiec i dawnego ZSRR znanego dziś jako Rosja wymordowali setki tysięcy Polaków. Mała jednak to jest liczba w porównaniu do milionów zabitych Żydów na terenie naszego kraju głównie przez Hitlera. Przyjrzyjmy się zatem jak konali ci tyrani, część I:

Przyczyny śmierci okrutnych dyktatorów – Benito Mussolini

Kres życia Benito Mussoliniego nastąpił 28 kwietnia 1945 roku w Giulino di Mezzegra, niedaleko Azzano we Włoszech. Dokładne okoliczności jego śmierci są przedmiotem dyskusji, ale powszechnie przyjmuje się, że został on rozstrzelany przez włoskich partyzantów.

Ostatnie dni Mussoliniego:

 • 25 kwietnia 1945 roku, gdy wojska alianckie zbliżały się do Mediolanu Mussolini uciekł z miasta wraz z kochanką Clarą Petacci i grupą faszystowskich urzędników.
 • 27 kwietnia kolumna uciekinierów zatrzymana przez włoskich partyzantów w Dongo. Mussolini próbował uciec do Szwajcarii przebrany za niemieckiego żołnierza, ale został rozpoznany.
 • 28 kwietnia Mussoliniego i Petaccie przewieziono do Giulino di Mezzegra, gdzie ich aresztowano i poddano przesłuchaniu.
 • Wieczorem tego samego dnia Mussolini i Petacci zostali rozstrzelani przez oddział partyzantów dowodzony przez Waltera Audisio.

Istnieje kilka teorii na temat śmierci Mussoliniego:

 • Oficjalna wersja: Mussolini i Petacci zostali rozstrzelani przez partyzantów jako zbrodniarze wojenni.
 • Teoria o udziale Brytyjczyków: Niektórzy historycy twierdzą, że Mussolini został zabity na rozkaz brytyjskiego premiera Winstona Churchilla, który chciał uniemożliwić mu ujawnienie kompromitujących informacji o współpracy aliantów z faszystami.
 • Teoria o samobójstwie: Niektórzy świadkowie twierdzili, że Mussolini popełnił samobójstwo strzelając sobie w usta.

Ciała Mussoliniego i Petacci przewieziono do Mediolanu i wystawione na widok publiczny. Tłum zbezcześcił ich zwłoki wieszając je głowami w dół na Piazzale Loreto. Zwłoki zdjęto i pochowano dopiero kilka dni później, kiedy do Mediolanu wkroczyli alianci.

Śmierć Mussoliniego była symbolicznym końcem włoskiego faszyzmu. Do dziś jego postać budzi kontrowersje, a historycy wciąż spierają się o jego dziedzictwo.

Przyczyny śmierci okrutnych dyktatorów – Nicolae Ceaușescu

Nicolae Ceaușescu, dyktator rządzący Rumunią przez 24 lata, zginął 22 grudnia 1989 roku wraz ze swoją żoną Eleną. Ich śmierć nastąpiła w wyniku rewolucji, która obaliła komunistyczny reżim w Rumunii.

Przebieg wydarzeń:

 • 16 grudnia 1989 roku w Timișoarze rozpoczęły się protesty przeciwko reżimowi Ceaușescu. Początkowo były one pokojowe, ale brutalna interwencja Securitate, rumuńskiej tajnej policji doprowadziła do rozruchów.
 • 21 grudnia protesty rozprzestrzeniły się na inne miasta Rumunii w tym na Bukareszt. Ceaușescu próbował uspokoić tłum wygłaszając przemówienie z balkonu gmachu Komitetu Centralnego Rumuńskiej Partii Komunistycznej.
 • Protestujący nie dali się jednak przekonać i wkrótce otoczyli budynek. Ceaușescu i jego żona Elena uciekli śmigłowcem, ale zatrzymało ich wojsko.
 • 22 grudnia Nicolae i Elena Ceaușescu zostali aresztowani i przewiezieni do koszar wojskowych w Târgoviște. Tam poddano ich doraźnemu procesowi o zdradę stanu, ludobójstwo i podkopywanie gospodarki narodowej.
 • Sąd skazał ich na karę śmierci, a wyrok wykonano natychmiast przez pluton egzekucyjny.

W czasie rządów Nicolae Ceaușescu z powodu głodu i zimna zmarło nawet 60 000 tysięcy ludzi.

Przyczyny śmierci okrutnych dyktatorów – Józef Stalin

Józef Stalin, dyktator Związku Radzieckiego, zmarł 5 marca 1953 roku w swojej daczy w Kuntsewo pod Moskwą. Dokładne okoliczności jego śmierci są przedmiotem dyskusji, ale powszechnie przyjmuje się, że zmarł na wylew do mózgu.

Przebieg wydarzeń:

 • 28 lutego 1953 roku Stalin zorganizował kolację z kilkoma członkami Biura Politycznego. Podczas kolacji Stalin pił dużo wina i tryskał humorem po czym kilka godzin później doznał wylewu krwi do mózgu.
 • Następnie znaleźli go leżącego na podłodze ochroniarze. Nieprzytomnego Stalina przeniesiono do jego sypialni, gdzie udzielono mu pierwszej pomocy.
 • Lekarzy wezwano dopiero kilka godzin po wylewie. Stalin zmarł 5 marca.

Istnieje kilka teorii na temat śmierci Stalina:

 • Oficjalna wersja: Stalin zmarł doznając wylewu krwi do mózgu.
 • Teoria o otruciu: Niektórzy historycy twierdzą, że Stalina otruł Beria, szef NKWD, który chciał przejąć władzę.
 • Teoria o zaniedbaniu: Inni historycy twierdzą, że Stalin zmarł z powodu zaniedbania medycznego. Lekarze bali się podjąć leczenia, ponieważ Stalin był znany ze swojej sadystycznej natury.

Śmierć Stalina była początkiem okresu niepewności i walki o władzę w Związku Radzieckim. Ostatecznie rządy przejął Nikita Chruszczow, który rozpoczął proces destalinizacji.

Łącznie szacuje się, że za rządów Stalina zabitych zostało 20 milionów ludzi.

Przyczyny śmierci okrutnych dyktatorów – Pol Pot


Pol Pot był kambodżańskim rewolucjonistą, politykiem i dyktatorem, zmarł 15 kwietnia 1998 roku w wieku 72 lat. Jego śmierć nastąpiła w Anlong Veng w Kambodży, które było wówczas pod kontrolą Czerwonych Khmerów. Chociaż oficjalną przyczyną śmierci są przyczyny naturalne istnieje niepewność co do szczegółów. Niektórzy uważają, że zmarł na malarię lub zawał serca, inni zaś podejrzewają, że otruto go przez wewnętrzne frakcje Czerwonych Khmerów.

Dziedzictwo Pol Pota to skrajna brutalność i cierpienie. Przewodził Czerwonym Khmerom znanym również jako Komunistyczna Partia Kampuczy i rządził Kambodżą od 1976 do 1979. W tym okresie Czerwoni Khmerzy wdrożyli radykalną ideologię komunistyczną, która doprowadziła do ludobójstwa w Kambodży. Podczas niej zginęło około 1,7 do 2,2 milionów Kambodżan czyli mniej więcej jedna czwarta populacji.

Reżim Pol Pota jest uważany za jeden z najbardziej brutalnych w historii ze względu na systematyczną przemoc, masowe egzekucje, obozy pracy przymusowej i powszechny głód. Jego śmierć w 1998 r. nie oznaczała całkowitego zamknięcia społeczeństwa Kambodży, ponieważ kraj ten w dalszym ciągu zmaga się z trwałymi skutkami ery Czerwonych Khmerów.

Przyczyny śmierci okrutnych dyktatorów – Idi Amin

Idi Amin Dada Oumee, urodzony około 1928 roku, był ugandyjskim oficerem wojskowym i politykiem, który był trzecim prezydentem Ugandy w latach 1971–1979. Jego rządy charakteryzowały się jednak brutalnością, represjami i prawami człowieka nadużyć, przez co uznano go za jednego z najbardziej znanych dyktatorów XX wieku. Wstąpił do brytyjskiej armii kolonialnej (King’s African Rifles) w 1946 roku, wspinając się po szczeblach kariery. W 1966 roku został szefem sztabu armii ugandyjskiej. Dokonał udanego wojskowego zamachu stanu w 1971 r., obalając prezydenta Miltona Obote i ogłaszając się dożywotnim prezydentem w 1976 r. Idi Amin wprowadził reżim charakteryzujący się prześladowaniami etnicznymi, represjami politycznymi i złym zarządzaniem gospodarczym.

Przyczyny śmierci okrutnych dyktatorów – Idi Amin

Za jego rządów tysiące Ugandyjczyków było więzionych, torturowanych lub zabijanych. Wypędził mniejszość indyjską z Ugandy, powodując znaczne trudności gospodarcze. Wspierał różne grupy rebeliantów w sąsiednich krajach, zwiększając niestabilność regionalną. Został obalony podczas inwazji Tanzanii w 1979 r., uciekł na wygnanie do Arabii Saudyjskiej, gdzie zmarł w 2003 r. Uważany za jednego z najbardziej brutalnych dyktatorów we współczesnej historii odpowiedzialnego za powszechne łamanie praw człowieka i dewastację gospodarczą w Ugandzie. Jego dziedzictwo służy jako przestroga przed niebezpieczeństwami związanymi z niekontrolowaną władzą i znaczeniem przestrzegania praw człowieka i wartości demokratycznych. Należy pamiętać o ofiarach reżimu Idi Amina i wyciągać wnioski z tragedii historycznych związanych z jego rządami, aby zapobiec podobnym wydarzeniom w przyszłości.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o zmarłym dziecku w Świebodzinie

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia