Skoki narciarskie RAW AIR Oslo

Za nami dwa prologi i dwa pierwsze konkursy RAW AIR 2024. Po zmaganiach w Olso nie ma niespodzianek, ponieważ oczywiście liderem cyklu jest lider Pucharu Świata Austriak Stefan Kraft.

753

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu są skoczkowie na podium. Skoki narciarskie RAW AIR Oslo.
Skoki narciarskie RAW AIR Oslo - Zwycięża Stefan Kraft, drugi Kristoffer Eriksen Sundal, a trzeci Jan Hoerl. Źródło: (www.facebook.com, Kocham skoki narciarskie).

Skoki narciarskie RAW AIR Oslo – tak, tak oczywiście pierwszy akcent ze skoków narciarskich RAW AIR w ramach Pucharu Świat już za nami. Na skoczni Holmenkollbakken o rozmiarze HS-134 m w Oslo wśród mężczyzn odbyło się 6 punktowanych serii, czyli dwie kwalifikacyjne/prolog i cztery konkursowe. Wśród kobiet odbyło się tylko 5 serii punktowanych do mini-cyklu RAW AIR 2024.

Choć w Oslo na skocznii Holmenkollbakken warunki czasami grały główną rolę. Ponieważ wiatr sprawił, że skoczkowie i skoczkinie bywały takie momenty, że byli wstrzymywani na belce startowej. Oczywiście wiadomo w takich warunkach szybko, ciało się wychładza i wtedy trudno o dobre rezultaty ze skoku. Również spowodowały, że w pierwszym konkursie kobiet został skrócony do jednej serii. Jak wygląda sytuacja w klasyfikacji generalnej w turnieju RAW AIR 2024 po zawodach w pierwszej części w Norwegii? Jak spisali się nasi skoczkowie w porównaniu do świata?

Skoki narciarskie RAW AIR Oslo – 1 prolog i konkurs

Oczywiście przed pierwszym konkursem odbyły się kwalifikację tak zwanym prologiem. U mężczyzn i także u kobiet. Wśród panów 1 serie wygrał Austriak Daniel Huber przed Norwegiem Johann Andre Forfang, a na trzecim miejscu był również Norweg Marius Lindvik. I tym samym, co oczywiste Daniel został liderem w RAW AIR 2024. W konkursie najlepszym skoczkiem okazał się oczywiście Austriak Stefan Kraft. Wyprzedając o 8,8 pkt Norwega Kristoffer Sundal, a na trzecim miejscu konkursy był także Austriak Jan Hoerl. Chociaż pomimo tego, że Daniel Huber był na 6 pozycji, to nie stracił pozycji lidera. Tylko trzech naszych reprezentantów zdobyło punkty Pucharu Świata. Byli to Piotr Żyła 12 miejsce, Kamil Stoch 16 miejsce i także Maciej Kot 30 miejsce.

Jeszcze oczywiście wśród kobiet w prologu najlepsza była skoczkini z Norwegii Eirin Maria Kvandal na drugim miejscu, również Norweżka Silje Opseth. Co oznacza, że Eirin Maria Kvandal została pierwszą liderką piątej edycji RAW AIR w skokach narciarskich. Konkurs odbył się niestety tylko na jednej serii z powodu warunków. I w tym konkursie najlepsza była zawodniczka z Norwegii Silje Opseth Wyprzedzając o 3,3 pkt zawodniczkę z Niemiec Katharina Schmid. I także o 4,3 pkt zawodniczkę rodaczkę swojego kraju Eirin Maria Kvandal. Również w tym przypadku liderka turnieju RAW AIR nie oddała pierwszego miejsca.

Skoki narciarskie RAW AIR Oslo – 2 prolog i konkurs

Oczywiście w kwalifikacjach prolog do drugiego konkursu odbyły się tego samego dnia. Zacznę od kobiet i tutaj ponownie w prologu najlepsza była Eirin Maria Kvandal. Wyprzedając o zaledwie, 0,1 pkt Katharina Schmid. W drugim konkursie najlepsza była również Eirin Maria Kvandal. Wygrywając o 2,2 pkt nad drugą zawodniczką z Słowenie Nika Prevc – aktualną lideką klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Trzecie miejsce zajęła Austriaczka Eva Pinkelnig ze znaczną stratą, ponieważ aż 10,8 pkt. Liderką mini-cyklu pozostaję nadal Eirin Maria Kvandal z przewagą na drugą Katharina Schmid o 30 pkt.

Mężczyźni w kwalifikacjach najlepszy był aktualny lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Stefan Kraft i tym samym objął prowadzenie w RAW AIR 2024. Drugie miejsce zajął Japończyk Ryoyu Kobayashi. 5 miejsce zajął Aleksander Zniszczoł, 13-tą pozycję Dawid Kubacki, 18 był Piotr Żyła i także 29 Maciej Kot. W przypadku Macieja Kota oczywiście w drugim konkursie było znacznie lepiej. Ponieważ zajął 21 miejsce i to jest najlepsze miejsce dla tego zawodnika od kilku lat widać u Macieja Kota poprawę. 19 miejsce zajął Piotr, a w czołówce był Aleksander Zniszczoł na 10 miejscu. Konkurs wygrał zawodnik gospodarzy Johann Andre Forfang. O 1 pkt, wyprzedzając Ryoyu Kobayashi i także Stefana Krafta o 6,1 pkt. Choć pomimo tego, że Stefan był 3 w 2 konkursie, to nie stracił prowadzenia w turnieju RAW AIR 2024. Prowadzi z przewagą nad drugim Johannem Andre Forfangiem o 12 pkt. Austriak Jan Hoerl ma straty 26 pkt.

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. A jeżeli zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: Indian Wells Masters turniej tenisowy