CO2 do dna czyli wtłaczanie gazu do złóż ropy by usunąć go z atmosfery, Orlen już to robi jako Lotos Petrobaltic

Lotos Petrobaltic aktywnie angażuje się w transformację energetyczną i działania na rzecz ochrony środowiska. Wykorzystując swój potencjał techniczny i ludzki, spółka stara się znaleźć nowe sposoby na redukcję emisji dwutlenku węgla, jednocześnie kontynuując działalność w branży naftowej i gazowej

174

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

złoża orlenu w norwegii wtłaczanie co2 do złóż
złoża orlenu w norwegii większe od oczekiwań

Lotos Petrobaltic, część Grupy Orlen, rozpoczyna ambitne projekty związane z ekologią i nowoczesnymi technologiami na Morzu Bałtyckim. W 2024 roku planuje składować 150 000 ton CO2 rocznie, wykorzystując innowacyjną metodę naprzemiennego zatłaczania wody złożowej i CO2. Wtłaczanie CO2 to nowatorska metoda.

Wtłaczanie CO2 do złóż ropy uratuje planetę?

Działania te są efektem współpracy z Instytutem Nafty i Gazu – Państwowym Instytutem Badawczym oraz 43 partnerami z różnych krajów. Głównym celem jest redukcja emisji CO2, niezbędna w obliczu międzynarodowych zobowiązań Polski. Polski jako kraju silnie zależnego od węgla kamiennego, emitującego około 320 mln ton tego gazu rocznie.

Podziemne składowanie dwutlenku węgla staje się kluczową metodą w walce z globalnym ociepleniem. W tym celu Lotos Petrobaltic skoncentruje się na rozwijaniu kompetencji w zakresie CCS (Carbon Capture and Storage). Jest to technologia przechwytywania i składowania CO2 pod ziemią. Prace badawczo-rozwojowe obejmą magazynowanie poprzez wtłaczanie CO2 w strukturach geologicznych. Jest to wtłaczanie pod dno Bałtyku oraz analizę potencjalnych rozwiązań transportowych i śladu węglowego.

Grzegorz Strzelczyk, prezes zarządu Lotos Petrobaltic, wskazuje na prefinansowanie ze środków UE w ramach programu Horyzont Europa. Ono umożliwi rozwijanie projektów demonstracyjnych w zakresie geosekwestracji CO2. Spółka szykuje się do budowy eksperymentalnej mikroinstalacji na złóżach ropy naftowej B3 i B8, wykorzystując wspomnianą technologię WAG. Ten krok jest częścią większego projektu „COREU”, realizowanego we współpracy z instytucjami z kilkunastu krajów.

Lotos Petrobaltic, przy wsparciu nowelizacji Ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze, opracował rekomendacje do zmian w przepisach, ułatwiające uruchomienie projektów CCS w Polsce. Obecnie trwają prace nad dokumentacją techniczno-ekonomiczną dla projektu zatłaczania CO2 do złóż B3 lub B8, które mają na celu przetestowanie technologii WAG w praktyce. Zostanie również zbadany potencjał sekwestracji CO2 w polskiej części Morza Bałtyckiego, co może znacząco przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2.

Inicjatywy te pokazują, jak Lotos Petrobaltic aktywnie angażuje się w transformację energetyczną i działania na rzecz ochrony środowiska. Wykorzystując swój potencjał techniczny i ludzki, spółka stara się znaleźć nowe sposoby na redukcję emisji dwutlenku węgla, jednocześnie kontynuując działalność w branży naftowej i gazowej. Projekty te mają nie tylko lokalne, ale i globalne znaczenie w walce z globalnym ociepleniem.

————————–

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia