25 lat temu, 12 marca 1999 roku, Polska otworzyła nowy rozdział w historii swojego bezpieczeństwa. Polska w NATO

Polska w NATO, jako wiarygodny członek paktu, sumiennie realizuje zobowiązania wynikające z członkostwa. Angażuje się w misje i operacje prowadzone pod jego auspicjami.

113

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Silniki Rolls-Royce w polskich fregatach Miecznik
Silniki Rolls-Royce w polskich fregatach Miecznik

25 lat temu, 12 marca 1999 roku, Polska otworzyła nowy rozdział w historii swojego bezpieczeństwa, formalnie dołączając do NATO. Ten monumentalny krok odbył się w Independence. W Stanach Zjednoczonych, gdzie Polska przekazała dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego na ręce sekretarz stanu USA, Madeleine Albright. Polska w NATO – bezpieczeństwo kraju.

Pani Albright pochodziła z Europy Środkowej dlatego rozumiała znaczenie tego faktu.

Wybór czasu i miejsca miał głębokie znaczenie symboliczne. Podkreślał wolę i determinację wolnej, demokratycznej Polski do kształtowania swojej przyszłości w oparciu o współpracę z sojusznikami i wspólne wartości.

Wicepremier i szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz, podkreśla, że przystąpienie do NATO było jednym z najważniejszych momentów w najnowszej historii Polski. Polska zyskała możliwość uczestniczenia w największym i najsilniejszym sojuszu obronnym, który w tym roku obchodzi 75. rocznicę swojego istnienia. Takie partnerstwo nie tylko wzmacnia pozycję Polski na arenie międzynarodowej, ale również gwarantuje bezpieczeństwo i stabilność regionu.

Obchody 25. rocznicy członkostwa Polski w NATO to seria wydarzeń mających na celu upamiętnienie tej historycznej decyzji. Zaplanowano uroczysty apel i rocznicowe panele dyskusyjne. Zaplanowano także galę w Teatrze Wielkim oraz dni otwarte w Muzeum Wojska Polskiego. Odbędą się koncerty okolicznościowe z udziałem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Te inicjatywy podkreślają wagę przynależności Polski do sojuszu oraz rolę, jaką odgrywa w jego strukturach.

Akademia Abrams, tu zrobisz prawojazdy na czołg
Akademia Abrams, pancerna pięść Polskiej Armii

Artykuł 5 Traktatu Waszyngtońskiego to podstawa bezpieczeństwa

Artykuł 5 Traktatu Waszyngtońskiego, będący fundamentem siły odstraszania NATO, jest gwarantem bezpieczeństwa Polski. Polska nie tylko korzysta z dobrodziejstw wspólnego bezpieczeństwa, ale także aktywnie przyczynia się do jego umacniania. Przyznanie Polsce organizacji szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku było potwierdzeniem jej silnej pozycji w Sojuszu.

Polska w NATO, jako wiarygodny członek paktu, sumiennie realizuje zobowiązania wynikające z członkostwa. Angażuje się w misje i operacje prowadzone pod jego auspicjami. Polskie Siły Zbrojne przez 25 lat uczestniczenia w Sojuszu odznaczyły się dynamicznym rozwojem i wytężoną służbą, co przekłada się na budowanie silnej pozycji kraju w strukturach NATO.

Polska w NATO wraz z unowocześnioną Marynarką Wojenną

Marynarka Wojenna RP od początku lat 90. aktywnie włączała się w operacje i ćwiczenia z siłami flot zachodnich, stopniowo integrując się z systemem obronnym NATO. Uczestnictwo w operacjach bojowych i ciągłe obecność w międzynarodowych ćwiczeniach morskich to dowód na zdecydowane i skuteczne włączenie Polski w struktury obronne Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Dzięki współpracy z państwami NATO, Polska nie tylko zabezpiecza swoje granice, ale także przyczynia się do globalnego bezpieczeństwa. 25 lat członkostwa w NATO to okres, w którym Polska potwierdziła swoje zaangażowanie w obronność i bezpieczeństwo, zarówno na poziomie regionalnym, jak i globalnym. To historyczna rocznica, która stanowi moment do refleksji nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością Polski w strukturach NATO.

————————–

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia