Półwysep Helski zniszczeje? Gdzie będziemy się opalać w wakacje? Raport NIK w sprawie Helu

Wybierajcie odpowiedzialny wypoczynek. Szanujmy przyrodę i dbajmy o nasze wspólne dobro. Pamiętajmy, Półwysep Helski to nie tylko miejsce na wakacje. To skarb narodowy, który należy chronić.

90

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Półwysep Helski - alarmujący raport NIK
Półwysep Helski - alarmujący raport NIK

Raport NIK ujawnia alarmujące zaniedbania w ochronie brzegów Półwyspu Helskiego. Brak nadzoru ze strony administracji doprowadził do nielegalnego powiększania pól kempingowych, niszczenia wydm i dewastacji linii brzegowej.

Niszczenie linii brzegowej Helu: skomplikowany problem o wielu obliczach – Półwysep Helski

Raport NIK ujawnia alarmujące zjawisko dewastacji brzegu morskiego Półwyspu Helskiego. Brak skutecznego nadzoru ze strony administracji rządowej i samorządowej doprowadził do szeregu negatywnych konsekwencji, zagrażających nie tylko walorom turystycznym, ale i bezpieczeństwu mieszkańców.

Półwysep Helski – Najważniejsze problemy

 • Nielegalne powiększanie pól kempingowych: Na przestrzeni lat na Półwyspie Helskim „przybyło” ok. 6 ha lądu, na których zlokalizowano m.in. przyczepy kempingowe, obiekty handlowe i usługowe. Działania te naruszają prawo własności Skarbu Państwa i dewastują naturalny ekosystem wydm.
 • Niszczenie wydm: Wydmy pełnią kluczową rolę w ochronie brzegu przed erozją. Niestety, w wyniku nielegalnej zabudowy i działalności człowieka, ulegają one degradacji, co osłabia naturalną ochronę linii brzegowej.
 • Zagrożenie dla bezpieczeństwa: Dewastacja brzegu może prowadzić do osuwisk i innych niebezpiecznych zjawisk, zagrażając życiu i zdrowiu mieszkańców oraz turystów.
 • Utrata walorów turystycznych: Półwysep Helski słynie z pięknych plaż i unikalnych walorów przyrodniczych. Dalsza degradacja brzegu może doprowadzić do zniszczenia tych terenów i negatywnie wpłynąć na atrakcyjność turystyczną regionu.

Utrata cennych terenów rekreacyjnych, zniszczenie naturalnego ekosystemu i zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Półwysep Helski, znany z pięknych plaż i unikalnych walorów przyrodniczych, stoi w obliczu poważnego niebezpieczeństwa.

Gdzie będziemy się opalać w wakacje?

Przyszłość turystyki na Półwyspie Helskim jest niepewna. Dalsza degradacja brzegu może doprowadzić do zniszczenia plaż i uniemożliwić bezpieczny wypoczynek.

Co należy zrobić?

Natychmiastowe działania administracji są niezbędne, aby powstrzymać dewastację i uratować Półwysep Helski. Konieczne jest:

 • Wzmocnienie nadzoru nad brzegiem morskim.
 • Wyeliminowanie nielegalnych zabudowań i nasypów.
 • Przywrócenie naturalnego stanu wydm.
 • Opracowanie strategii zrównoważonego rozwoju turystyki.

Przyszłość Półwyspu Helskiego jest w naszych rękach. Tylko wspólne działanie może uratować ten wyjątkowy region. Nie czekajcie, aż będzie za późno! Działajcie teraz, aby chronić Półwysep Helski dla przyszłych pokoleń.

Atrakcje Mierzei Helskiej:

Plaże: Mierzeja Helska słynie z pięknych, piaszczystych plaż. Znajdziemy tu zarówno szerokie i zatłoczone plaże idealne dla rodzin z dziećmi, jak i zaciszne, ustronne plaże idealne na relaks.

Latarnie morskie: Na Mierzei Helskiej znajdują się dwie latarnie morskie: Latarnia Morska Hel i Latarnia Morska Jastarnia. Obie latarnie udostępnione są do zwiedzania, a z ich szczytów roztaczają się piękne widoki na morze i okolicę.

Fokarium: Fokarium w Helu to jedyny w Polsce ośrodek zajmujący się ochroną fok szarych. Można tu zobaczyć foki z bliska, a także dowiedzieć się więcej o ich życiu i zwyczajach.

Muzeum Obrony Wybrzeża: Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu to miejsce, gdzie można poznać historię fortyfikacji Mierzei Helskiej. W muzeum znajdują się wystawy broni, umundurowania i innych pamiątek militarnych.

Rejsy statkiem: Z portów w Helu, Jastarni i Władysławowie można wybrać się na rejs statkiem po Bałtyku. Rejsy to doskonała okazja do podziwiania pięknych widoków na Mierzeję Helską i Półwysep Helski.

Sporty wodne: Mierzeja Helska to idealne miejsce dla miłośników sportów wodnych. Można tu uprawiać windsurfing, kitesurfing, kitesurfing, kajakarstwo, żeglarstwo i wiele innych sportów.

ponad to

Parki rozrywki: Na Mierzei Helskiej znajdują się liczne parki rozrywki, takie jak Lunapark w Helu, Park Rozrywki Jaskółka w Jastarni i Park Dinozaurów w Juracie.

Wycieczki rowerowe: Mierzeja Helska to idealne miejsce na wycieczki rowerowe. Znajdziemy tu wiele ścieżek rowerowych, które prowadzą przez lasy, wydmy i nadmorskie miejscowości.

Zabytki: Na Mierzei Helskiej znajdują się liczne zabytki, takie jak kościół św. Piotra i Pawła w Helu, skansen rybacki w Jastarni i dwór w Juracie.

Kuchnia: Na Mierzei Helskiej można spróbować pysznej kuchni polskiej, a także dań kuchni regionalnej. Szczególnie popularne są ryby i owoce morza.

Noclegi: Na Mierzei Helskiej znajdziemy szeroką bazę noclegową, od hoteli i pensjonatów po pola namiotowe i kempingi.

Mierzeja Helska to idealne miejsce na wakacje dla osób szukających pięknych plaż, ciekawych atrakcji i licznych możliwości spędzania wolnego czasu.

Wybierajcie odpowiedzialny wypoczynek. Szanujmy przyrodę i dbajmy o nasze wspólne dobro.

Pamiętajmy, Półwysep Helski to nie tylko miejsce na wakacje. To skarb narodowy, który należy chronić.

————————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia