Były prezydent – Laureat Nobla złodziejem – okazuje się że najznakomitsi obywatele społeczeństwa mogą być chciwymi idiotami

Być laureatem Pokojowej Nargrody Nobla i byłym prezydentem Państwa a równocześnie złodziejem i idiotą to ho ho....

912

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Laureat Nobla złodziejem
KURIOZUM - Laureat Nobla złodziejem

Wśród kuriozalnych faktów z zakątka współczesnej historii, niewątpliwie wybija się sprawa byłego prezydenta Kolumbii. Juan Manuel Santos znalazł się w centrum skandalu o wydźwięku niczym z powieści przygodowej. Laureat Nobla złodziejem?

Była głowa państwa kradnie artefakty z zatopionego statku?

Santos, służący jako głowa państwa w latach 2010-2018 i laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2016 roku, stanie przed parlamentarną komisją. Stanie w związku z domniemanymi malwersacjami związanymi z zatopionym XVIII-wiecznym hiszpańskim galeonem San Jose. To, co brzmi jak fragment historii z epoki piratów, stało się przyczynkiem do poważnych oskarżeń wobec byłego lidera kraju.

Izba Deputowanych Kolumbii uruchomiła procedury mające na celu postawienie Santosa przed parlamentarną komisją śledczą. Obiektem zainteresowania jest domniemane wydanie przez niego zgody na „ingerencję” w zawartość wraku, spoczywającego na dnie Morza Karaibskiego. Skargę złożył Francisco Hernando Munoz, członek Narodowej Służby ds. Podmorskiego Dziedzictwa Kulturalnego Kolumbii, co wywołało międzynarodowy rezonans.

Sprawa zyskała dodatkowe obroty, gdy kolumbijski historyk ogłosił na sieci X (dawniej Twitter), że oprócz parlamentarnego dochodzenia, prokuratura wszczęła przeciwko Santosowi postępowanie karne. Domniemane „wtargnięcie i grabież” galeonu San Jose, zatopionego w 1708 roku podczas morskiej bitwy z flotą brytyjską, to temat niczym z najlepszych historii o poszukiwaniach skarbów. Galeon miał być wypełniony złotem, srebrem i innymi cennymi przedmiotami o szacunkowej wartości dzisiejszych 10-20 mld euro.

Właścicieli skradzionych rzeczy jest kilku

Kuriozum sytuacji podkreśla fakt, że zarówno władze Kolumbii, jak i Boliwii, a nawet Hiszpanii, zgłaszają pretensje do bogactw znajdujących się na pokładzie zatopionego statku, uznając je za część swojego dziedzictwa narodowego lub kulturowego. Tymczasem, administracja obecnego prezydenta Kolumbii, Gustavo Petro, planuje podjęcie próby wydobycia wraku w najbliższej przyszłości.

Z pewnością, historia ta stanowi jeden z najbardziej niezwykłych przypadków, w którym była głowa państwa jest powiązana z aferą o wymiarach niemalże pirackich, łącząc elementy przygody, historii i międzynarodowego prawa. Laureat Nobla złodziejem? jak to się zakończy?

————————-

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia