Kiedy biopaliwo 100% pojawi się na polskich stacjach?

Z unijnych działań można wywnioskować, że Diesle zostaną z nami na dłużej.

109

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

biopaliwo 100% - dwie ręce trzymają skrzyżowane ze sobą pistolety nalewaków paliwa. Po lewej niebieski, po prawej zielony.

Wielu kierowców już oswoiło się z myślą, że w układach zasilania ich samochodów pracuje benzyna E10, jednak spora rzesza właścicieli starszych pojazdów, tak na wszelki wypadek tankuje benzynę 98. Jednak wszystko wskazuje na to, że już niedługo zagoszczą u nas nowe gatunki paliw, ponieważ już w kwietniu za naszą zachodnią granicą będzie można zatankować paliwo B10 oraz XTL. Biopaliwo 100%

Biopaliwo 100% – XTL

Czym będą nowe paliwa? Nie ma tu wielkiej filozofii, po prostu będą one zawierały jeszcze większy  procent biokomponentów. O ile nowy olej napędowy o symbolu B10 będzie mieszanką rafinowanej ropy naftowej oraz dodatku biokomponentów nie wyższym niż 10%, o tyle paliwo XTL będzie już w 100% bio-dieslem. Ten eko-wynalazek, wyprodukowano z gazu ziemnego, węgla i biomasy, a będzie można go produkować z surowców odnawialnych: rzepaku trzciny cukrowej jęczmienia a nawet odpadów typu zużyty olej  jadalny czy zwykły obornik. 

Według specjalistów B10 bezproblemowo będzie funkcjonował w większości współczesnych Diesli, w przypadku starszych konstrukcji konieczna będzie konsultacja najlepiej z producentem samochodu.

O parafinowanym oleju napędowym XTL wiadomo jedynie, że na tę chwilę dopuszczono go  według ADAC do stosowania tylko w wybranych modelach samochodów takich producentów jak Audi, BMW, Citroën, Peugeot, Opel, Nissan, Renault, Dacia, Seat, Cupra, Skoda, Toyota, Volvo i Volkswagen.

Można przyjąć za pewnik, że pojawianie się coraz to nowszych paliw na stacjach tankowania związane jest z proekologiczną działalnością Unii Europejskiej, a ponieważ Polska jest wśród państw zrzeszonych pojawienie się nowych paliw na naszych stacjach będzie tylko kwestią czasu.

Naturalnie,  gdy to już nastąpi bezwarunkowo możliwość ich stosowania w swoim samochodzie skonsultujcie z fachowcami, a jeśli oni nie będą w stanie wam udzielić jednoznacznej odpowiedzi, uderzajcie do producenta pojazdu.

**********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia