Hindusi nie przyjmują ropy transportowanej rosyjskimi tankowcami, to decyzja po nowych sankcjach USA

Ograniczenie dostępności rosyjskiej ropy naftowej dla indyjskich rafinerii prowadzi do zmniejszenia liczby jednostek dostarczających ten surowiec

149

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

naftoport gospodarka morska, statek z holownikiem, Flota handlowa
Ograniczenie dostępności rosyjskiej ropy naftowej dla indyjskich rafinerii prowadzi do zmniejszenia liczby jednostek dostarczających ten surowiec

W obliczu globalnych wyzwań geopolitycznych, Indie, jako jeden z głównych odbiorców rosyjskiej ropy naftowej, stanęły przed znaczącym wyzwaniem. Sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę doprowadziły do sytuacji, w której wszystkie indyjskie rafinerie, zarówno państwowe, jak i prywatne, w tym gigant energetyczny Indian Oil Corp., musiały zaprzestać przyjmowania ropy transportowanej przez tankowce należące do rosyjskiego przedsiębiorstwa Sovcomflot. Indie nie przyjmują ropy z rosyjskich tankowców ale jak długo tak będzie?

USA nakładają kolejne sankcje na transport rosyjskiej ropy

Decyzja ta jest bezpośrednim skutkiem wpisania PJSC Sovcomflot i 14 jego jednostek na listę sankcyjną przez OFAC Departamentu Skarbu USA. To miało na celu ograniczenie dochodów Rosji z eksportu ropy.

Jak informuje Bloomberg, rafinerie w Indiach zmuszone są obecnie do dokładnej weryfikacji właścicieli każdego tankowca. Muszą tak robić aby upewnić się, że nie są oni w żaden sposób powiązani z firmami objętymi sankcjami. Takie środki ostrożności są konieczne, by uniknąć konsekwencji prawnych wynikających z naruszenia restrykcji międzynarodowych. Jednakże wprowadzają one dodatkową złożoność i koszty do procesu importu ropy naftowej.

Rosja straci część wpływów z eksportu

Ograniczenie dostępności rosyjskiej ropy naftowej dla indyjskich rafinerii prowadzi do zmniejszenia liczby jednostek dostarczających ten surowiec. To z kolei może wpłynąć na zmniejszenie atrakcyjności zniżek cenowych oferowanych przez rosyjskich eksporterów. Rosja, dążąc do kompensacji wyższych kosztów frachtu spowodowanych sankcjami, oferowała zniżki, aby zachęcić do zakupu swojej ropy. Teraz jednak, w obliczu sankcji i ograniczeń logistycznych, ten mechanizm przestaje być tak skuteczny.

Warto zauważyć, że po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku, Indie znacząco zwiększyły zakupy rosyjskiej ropy naftowej. Według danych firmy analitycznej Vortexa, import tego surowca do Indii wzrósł z niemal zerowego poziomu w styczniu 2022 roku do 1,27 mln baryłek dziennie w styczniu 2023 roku, osiągając szczyt w lipcu, gdy sprowadzano 1,99 mln baryłek dziennie. W 2023 roku Rosja stała się największym dostawcą ropy naftowej do Indii, odpowiadając za około 30% całego importu tego kraju.

Banany za ropę

Jednakże, w związku z dywersyfikacją źródeł dostaw surowca oraz wprowadzeniem sankcji finansowych na Rosję, Indie znalazły się w sytuacji, gdzie musiały szukać alternatywnych metod rozliczeń oraz nowych dostawców ropy naftowej. W efekcie, jak podaje portal Nikkei Asia, wielkość dostaw z Rosji spadła do około 1,29 mln baryłek dziennie w styczniu. Ciekawostką jest fakt, że część płatności za styczniowe dostawy ropy została dokonana w nietypowej formie – bananach, co jest przykładem kreatywnego podejścia do obchodzenia ograniczeń handlowych.

Takie zdarzenia pokazują złożoność współczesnych relacji międzynarodowych i wpływ, jaki konflikty geopolityczne mogą mieć na globalne rynki surowców. Indie, stając w obliczu sankcji i ograniczeń, muszą dostosować swoje strategie handlowe i logistyczne, by zapewnić ciągłość dostaw surowców niezbędnych dla swojej gospodarki, jednocześnie nawigując po trudnych wodach międzynarodowej polityki i restrykcji.

————————-

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia