Tragedia na poligonie wojskowym w Solarni

Wypadek na poligonie w Solarni - dwóch saperów zginęło podczas ćwiczeń wojskowych

110

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

tragedia na poligonie wojskowym, ćwiczenia wojskowe
tragedia na poligonie wojskowym - na ćwiczeniach może dojść do niebezpiecznych wypadków

Dzisiaj wydarzyła się tragedia na poligonie wojskowym. Do wypadku doszło na terenie dawnego poligonu 13. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Solarni.

Podczas ćwiczeń wysadzania trotylu zginęło dwóch saperów 5. Tarnogórskiego Pułku Chemicznego. Do zdarzenia doszło przed godziną 11. Jak informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, podczas ćwiczeń doszło do wybuchu granatnika, w wyniku którego poszkodowane zostały dwie osoby. Niestety, pomimo reanimacji, nie udało się ich uratować. Służby kryzysowe natychmiast podjęły działania, wysyłając na miejsce zdarzenia zastęp z ciężkim samochodem gaśniczym oraz dwie karetki wojskowe. Niestety, mimo podjętych starań, medycy stwierdzili zgon obu poszkodowanych.

Tragedia ta dotknęła społeczność wojskową oraz rodzin zmarłych żołnierzy. 13. Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej, w którym służyli zmarli, stacjonował w Lublińcu i był częścią 1. Śląskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. Pomimo rozformowania dywizjonu w 1998 roku, żołnierze nadal prowadzili działania szkoleniowe na terenie dawnego poligonu.

Tragedia na poligonie wojskowym – Minister Obrony Narodowej złożył kondolencje

Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz złożył kondolencje rodzinom zmarłych. Zapewnił także o wsparciu wojska i pomocy psychologicznej dla bliskich zmarłych żołnierzy. Na platformie X napisał: „Dziś w czasie wykonywania zadań służbowych w Solarni w powiecie lublinieckim zginęło dwóch saperów 5. Tarnogórskiego Pułku Chemicznego. W tych tragicznych chwilach nasze myśli i modlitwy są z Rodzinami żołnierzy. Rodziny są pod opieką wojska. Udzielane jest także wsparcie psychologiczne”

Warto pamiętać, że granatniki to broń, której obsługa wymaga szczególnej rozwagi i ostrożności. Niestety, zdarza się, że dochodzi do wypadków związanych z ich nieprawidłowym użyciem lub wadliwym działaniem. Zwykle takie tragedie kończą się poważnymi obrażeniami lub śmiercią osób będących w pobliżu oraz uszkodzeniami mienia. Ich przyczyny to:

• Błędy w użytkowaniu,

• Awarie techniczne: Nawet przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności nie można wykluczyć ryzyka, że granatnik nie zadziała prawidłowo i dojdzie do jego eksplozji.

• Celowe ataki.

Czy ćwiczenia wojskowe są bezpieczne?

Tragedia na poligonie wojskowym to wypadek, który na szczęście nie zdarza się zbyt często. Przyczyny takich sytuacji to zwykle:

• Błędy ludzkie: brak należytego przeszkolenia, nieuwaga, lekceważenie procedur bezpieczeństwa.

• Awarie sprzętu: usterki techniczne pojazdów, broni i innych urządzeń wojskowych.

• Niewłaściwe warunki atmosferyczne: np. silny wiatr, deszcz, mgła, które mogą utrudniać manewry wojskowe i zwiększać ryzyko wypadków.

Za bezpieczeństwo żołnierzy na poligonach wojskowych odpowiada dowództwo wojskowe. Dowódcy wszystkich szczebli są zobowiązani do zapewnienia odpowiedniego szkolenia, sprawnego sprzętu i rygorystycznego przestrzegania procedur bezpieczeństwa. W 2023 roku na polskich poligonach wojskowych doszło do 25 wypadków, w których 3 żołnierzy zginęło, a 12 zostało rannych. W 2022 roku było 20 wypadków, 4 ofiary śmiertelne i 10 rannych. Takie incydenty należą zatem do rzadkich. Zapewnienie żołnierzom dobrego wyszkolenia oraz sprawnego i nowoczesnego sprzętu może znacząco poprawić te statystyki.

Zobacz, jak przebiega kwalifikacja wojskowa w 2024 roku.

Odwiedź też restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne. Oferuje ona pyszne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia