Xiaomi rzuca rękawicę Tesli – kto wygra ten pojedynek?

Nowy gracz na rynku EV, pojawia się w nienajlepszym dla siebie momencie. Wojna cenowa trwa.

194

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dopiero co odbyła się premiera pierwszego elektrycznego samochodu, wyprodukowanego przez chińskiego producenta smartfonów, a już dzisiaj Xiaomi rozpoczyna przyjmowanie zamówień na swój pierwszy elektryczny pojazd (EV), o nazwie Speed Ultra 7 (SU7). Xiaomi rzuca rękawicę Tesli

Znamy już cenę Speed Ultra 7 – Xiaomi rzuca rękawicę Tesli

Dyrektor generalny Xiaomi, Lei Jun powiedział w tym tygodniu, że Speed Ultra 7 (SU7) będzie wyceniony poniżej 500 000 juanów, czyli ok. 69 186 dolarów. W ten sposób technologiczny gigant stanie do rywalizacji z takimi firmami jak Tesla i BYD. Wejście Xiaomi na rynek samochodów elektrycznych następuje w nie najlepszym momencie, ponieważ globalny wzrost sprzedaży EV spowolnił, wywołując wojnę cenową. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z jej telefonami, laptopami i innymi urządzeniami przyciągnie obecnych klientów. Xiaomi jest trzecim co do wielkości producentem smartfonów na świecie. Według firmy badawczej Counterpoint, do Xiaomi należy około 12% rynku.
Chińska firma od początku promocji swojego pierwszego samochodu EV, porównywała go do modeli Porsche Taycan oraz Panamera. Produkcja Speed Ultra 7 (SU7) ruszy w Pekinie, w państwowym zakładzie należącym do producenta samochodów BAIC Group. Jego  możliwości produkcyjne to 200 000 pojazdów rocznie. Bill Russo z Automobility BBC stwierdził, że – „Sam fakt dotarcia tak daleko jest już osiągnięciem, ale ostatecznym osiągnięciem byłoby wykazanie, że istnieje rynek konsumentów dla Xiaomi jako marki inteligentnych EV”. Wskazując jednocześnie na wyzwania, przed którymi stoją firmy technologiczne chcące produkować samochody elektryczne.

Nowicjusz nie będzie miał lekko

Apple w zeszłym miesiącu podobno anulował swoje plany budowy własnego EV, gdyż nie widziało wystarczającego potencjału na rynku EV poza Chinami. Xiaomi oświadczyło, że w ciągu najbliższych 10 lat, zainwestuje w produkcję samochodów zainwestuje 10 miliardów dolarów. „Chiński rynek EV jest bardzo dojrzały i tworzy bardzo stabilny ekosystem dla producentów EV” – powiedział Abhishek Murali z firmy badawczej Rystad Energy. „Na przykład łańcuch dostaw baterii jest bardzo silny, a sieć ładowania w kraju również rośnie, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na EV”.
Abhishek Murali z firmy badawczej Rystad Energy stwierdził, że – „Chiński rynek EV jest bardzo dojrzały i tworzy bardzo stabilny ekosystem dla producentów EV, na przykład łańcuch dostaw baterii jest bardzo silny, a sieć ładowania w kraju rośnie, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na EV”.

Uruchomienie pierwszego samochodu Xiaomi następuje w momencie, gdy wojna cenowa na chińskim rynku EV nasila się. Tesla, której właścicielem jest multimiliarder Elon Musk, obniżyła w ostatnich miesiącach ceny swoich samochodów w Chinach o tysiące dolarów. Taki ruch wymusiła obniżka cen lokalnych producentów EV, między innymi giganta BYD. Największy na świecie rynek samochodowy jest już mocno zatłoczony, więc Xiaomi jest jednym z niewielu nowych potencjalnych uczestników, którzy uzyskali zgodę władz, ponieważ urzędnicy starają się ograniczyć napływ nowych graczy. Na początku tego tygodnia BYD opublikowało rekordowe zyski roczne, ale stwierdziło, że wzrost spowolnił pod koniec zeszłego roku.

Szanghajska firma produkująca samochody elektryczne Nio w środę obniżyła prognozę dostaw na pierwszy kwartał, ponieważ konsumenci ograniczyli wydatki w miarę osłabienia wzrostu gospodarczego Chin. Amerykański gigant EV Tesla ma w przyszłym tygodniu ogłosić swoje wyliczenie dostaw w pierwszym kwartale 2024 roku. W tym samym czasie rządy na całym świecie sprzeciwiają się importowi zagranicznych EV. We wtorek Pekin wszczął postępowanie rozstrzygające spory przeciwko USA w Światowej Organizacji Handlu, aby zakwestionować „dyskryminujące dotacje” na mocy amerykańskiej ustawy o redukcji inflacji. Tymczasem Unia Europejska wszczęła dochodzenie, czy chińskie dotacje rządowe pomogły chińskim producentom samochodów elektrycznych w wypieraniu z rynku europejskich modeli.

**********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia