Twarde prawo przeciwko obrażaniu osób LGBT. Bodnar planuje karę 3 lata więzienia.

Adam Bodnar pracuje nad nowymi przepisami prawnymi, zgodnie z którymi za obrażenie osób LGBT grozić będzie kara pozbawienia wolności trwająca trzy lata.

127

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nowe regulacje przeciwko mowie nienawiści wobec osób LGBT.
Nowe regulacje przeciwko mowie nienawiści wobec osób LGBT.

Nowa koalicja rozpoczyna działania przeciwko „mowie nienawiści”. Według najnowszych zmian prawnych, osoby skazane za obraźliwe komentarze wobec społeczności LGBT mogą teraz spędzić kilka lat w więzieniu. Od momentu utworzenia rządu, lewicowa frakcja naciskała na zdecydowane zaostrzenie regulacji dotyczących tzw. mowy nienawiści. W środę Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało projekt nowelizacji Kodeksu Karnego, który skupia się na tym zagadnieniu.

Zaproponowane zmiany rozszerzają katalog kryteriów dyskryminacyjnych, obejmując niepełnosprawność, wiek, płeć, orientację seksualną oraz tożsamość płciową. Według projektu, wprowadzenie tych nowych regulacji ma zapewnić zwiększoną ochronę przed przemocą, groźbami, nawoływaniem do nienawiści, znieważaniem oraz naruszaniem nietykalności cielesnej ze względu na wspomniane cechy pokrzywdzonego.

Nowelizowany artykuł 199 kodeksu karnego będzie brzmiał.

„Kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną wobec grupy osób lub konkretnej jednostki z powodu jej narodowości, pochodzenia etnicznego, rasy, przekonań politycznych, religijnych lub braku takich przekonań, niepełnosprawności, wieku, płci, orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat”.

STOP dyskryminacji

Dodatkowo, w ramach nowych przepisów, zapisy dotyczące płci, orientacji seksualnej oraz tożsamości płciowej zostały dodane do artykułu 256, który dotyczy m.in. nawoływania do nienawiści, oraz do artykułu 257, który odnosi się do znieważania. Po przegłosowaniu tych zmian każdy, kto dopuści się znieważenia osoby z powodu m.in. jej bezwyznaniowości, orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej, będzie podlegał karze do 3 lat więzienia.

Walka z dyskryminacją W opisie projektu podkreślono, że te zmiany stanowią „wzmocnienie ochrony prawnokarnej przed przestępczymi zachowaniami motywowanymi przesłankami dyskryminacyjnymi ze względu na niepełnosprawność, wiek, płeć, orientację seksualną i tożsamość płciową”. Celem tych zmian jest skuteczniejsze i efektywniejsze ściganie czynów „motywowanych przesłankami dyskryminacyjnymi”, a także zagwarantowanie pełnej ochrony wszystkim grupom mniejszościowym, szczególnie narażonym na dyskryminację, uprzedzenia i przemoc.


Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia