Zmiana czasu na letni nie wychodzi nam na zdrowie

Już przyszłej nocy przestawiamy zegarki - niewiele zyskujemy, a dużo tracimy

94

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

zmiana czasu na letni, zegar
zmiana czasu na letni jest przestarzała i niezdrowa

W nocy z soboty 30 marca na niedzielę 31 marca 2024 roku nastąpi zmiana czasu na letni. Oznacza to, że o godzinie 2:00 w nocy nasze zegarki przeskoczą na 3:00, co wiąże się z utratą godziny snu. Choć ta zmiana wydaje się błaha, może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. Ustalenia dotyczące czasu letniego wprowadzono w Europie w ubiegłym wieku. Celem było racjonalniejsze wykorzystanie światła dziennego, co miało przełożyć się na oszczędność energii elektrycznej. Szczególnie istotne było to w czasach wojen i kryzysów.

Obecnie sens tej praktyki jest coraz częściej kwestionowany. Konsultacje przeprowadzone przez Komisję Europejską w 2018 roku wykazały, że aż 84% Europejczyków opowiada się za zniesieniem sezonowych zmian czasu. Zaproponowano wówczas odejście od tej praktyki. Prace nad projektem przerwała pandemia Covid-19. Na razie KE zaleca kontynuowanie obecnych regulacji do 2026 roku. To, czy czas letni zostanie z nami na stałe, pozostaje więc kwestią otwartą.

Zmiana czasu na letni – dlaczego nie?

Obecnie przestawianie zegarków zasadniczo nie wpływa na oszczędności energii elektrycznej i nie łączy się z żadnymi korzyściami. Udowodniono za to, że taka praktyka może negatywnie wpływać na nasze zdrowie, samopoczucie i funkcjonowanie. Naukowcy dowiedli, iż zmiana czasu zaburza rytm dobowy i powoduje niedobór snu. Może to prowadzić do problemów z koncentracją, apetytem, nastrojem, a nawet zwiększać ryzyko zawałów serca i udarów mózgu. Szczególnie narażone są osoby z problemami ze snem lub zaburzeniami rytmu dobowego. Niedobór snu z kolei negatywnie wpływa na naszą wydajność w pracy i nauce. Badania pokazują, że w poniedziałki po zmianie czasu obserwuje się spadek produktywności o około 5%. Zaburzenia snu i koncentracji mogą prowadzić do zwiększenia ryzyka wypadków komunikacyjnych.

Przestawiania zegarków wiosną i jesienią nie podoba się także przedsiębiorcom związanym z transportem i logistyką. Oznacza sztuczne przestoje w pracy lub konieczność dokonywania innych niepotrzebnych zmian.

Jak zminimalizować negatywne skutki dla zdrowia?

Zmiana czasu na letni to dla wielu osób nic dobrego. Można jednak sprawić, że zły wpływ na nasz organizm nie będzie tak odczuwalny. Wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad:

• Zadbaj o odpowiednią higienę snu w dniach poprzedzających i następujących po przestawieniu zegarków. Staraj się chodzić spać i wstawać o tej samej godzinie, nawet w weekendy.

• Wygospodaruj w nocy z soboty na niedzielę godzinę na sen. Pozwól sobie na dłuższy sen, aby zrekompensować stratę godziny.

• W ciągu dnia unikaj kofeiny i alkoholu, które mogą utrudniać zasypianie.

• Zadbaj o relaks przed snem. Poświęć czas na czytanie książki, wzięcie kąpieli lub ćwiczenia relaksacyjne.

• Jeśli masz problemy z zasypianiem, skonsultuj się z lekarzem.

Zmiana czasu to nie tylko kwestia przestawienia zegarków. To także realny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. Warto być świadomym jej potencjalnych negatywnych skutków i wiedzieć, jak je zminimalizować.

Przeczytaj, jak przebiega wiosenna migracja nietoperzy i dowiedz się, co możesz zrobić z nieproszonymi gośćmi.

Odwiedź też restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne. Oferuje ona pyszne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia