Czy pamiętasz OFE i 155mld zł? to można znów zrobić to samo!!! ZUS i tzw okienko transferowe

164

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

ZUS i OFE
ZUS i OFE - historia lubi się powtarzać

Sytuacja podobna do kluczowego momentu w historii polskiego systemu emerytalnego. Wprowadzone reformą emerytalną w 1999 roku OFE miały na celu zapewnienie Polakom wyższych emerytur poprzez inwestowanie w akcje. Inwestowanie części składek emerytalnych na rynku kapitałowym głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. System ten przeszedł jednak szereg zmian, szczególnie istotnych w latach 2011-2014. Zmodyfikowany został sposób dystrybucji składek emerytalnych między ZUS a OFE.

155mld zł zostało zagarnięte przez rząd mówiący że to nie nasze pieniądze

Zagarnięcie przez rząd 155 mld zł, które pierwotnie były przeznaczone dla OFE, stanowi jeden z najbardziej kontrowersyjnych punktów tej historii. Rząd zdecydował się na przeniesienie znacznej części środków z OFE do ZUS, argumentując to stabilizacją finansów publicznych i zmniejszeniem zadłużenia. Ta decyzja wywołała wiele dyskusji na temat bezpieczeństwa i efektywności gromadzenia środków na emeryturę w Polsce.

OFE, mimo zmienionych warunków, wykazały się znaczącą skutecznością inwestycyjną. Osiągnęły w 2023 roku rekordowy skumulowany zysk dla swoich klientów na poziomie 36,4%. Taka stopa zwrotu sprawia, że w długoterminowej perspektywie OFE mogą wydawać się atrakcyjniejszą opcją inwestycyjną niż tradycyjne subkonta w ZUS. One waloryzowane są w oparciu o średnią zmianę PKB, co w przeliczeniu na lata dało zysk na poziomie 97,4%. Jest to prawie 2% więcej od ZUSu każdego roku. Po 20 latach kumulacja może okazać się nawet o 50-60% korzystniejsza. Krótko mówiąc z OFE dostaniemy o połowę wyższą emeryturę?

Teraz musimy podjąć decyzję w świetle oszukańczych wydarzeń z przed lat

Przed Polakami stoi teraz ważna decyzja. Zostawić całość swoich składek emerytalnych w ZUS, skorzystać z opcji transferu 15% do OFE, czy też dokonać innej alokacji. Okno transferowe, otwarte na cztery miesiące, jest okresem, w którym około 16 mln osób musi podjąć decyzję. Decyzję odnośnie przyszłości swoich środków emerytalnych. Ta decyzja jest tym bardziej znacząca, że dotychczasowe doświadczenia pokazują, iż wybór między OFE a ZUS ma długofalowe konsekwencje dla wysokości przyszłych świadczeń emerytalnych.

Dylemat pomiędzy OFE a ZUS to nie tylko kwestia potencjalnego zysku, ale również bezpieczeństwa i stabilności finansowej w przyszłości. Pomimo rekordowych zysków generowanych przez OFE, istnieją obawy dotyczące ryzyka inwestycyjnego, zwłaszcza że fundusze te inwestują głównie w akcje na warszawskiej GPW, co wiąże się z naturalną zmiennością rynków kapitałowych.

Podejmij decyzję na zimno

Decyzja ta nabiera dodatkowego znaczenia w kontekście historycznego zagarnięcia przez rząd 155 mld zł z OFE, co pokazuje, jak decyzje polityczne i ekonomiczne mogą wpływać na indywidualne oszczędności emerytalne Polaków. Wybór dokonywany przez ubezpieczonych w oknie transferowym będzie więc nie tylko odzwierciedleniem ich zaufania do obecnych mechanizmów emerytalnych, ale również oceną ryzyka związanego z przyszłymi decyzjami rządu dotyczącymi systemu emerytalnego.

———————-

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowaliśmy go przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe a jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia